Prema poslednjem izveštaju Republičkog zavoda za statistiku, prosečna bruto zarada obračunata za februar 2024. godine iznosila je 129.934 dinara, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 94.125 dinara. Tako, prosečna zarada po zaposlenom varira u zavisnosti od oblasti delatnosti koju obavlja, a kreće se i do skoro 280.000 dinara. Donosimo vam koji su to poslovi u Srbiji koji trenutno donose najveću zaradu.
Do sada je vrlo dobro poznato da je programiranje najprofitabilnija oblast u Srbiji.
Redakcija portala Nova.rs pisala je o tome više puta, a informacije o zaradama u IT sektoru pokazuju veliku razliku, od početničkih do visoko specijalizovanih pozicija. Tkao, plate variraju u zavisnosti od iskustva, pozicije i tehnološke specijalizacije.
Prema februarskom izveštaju Republičkog zavoda za statistiku, najplaćenija oblast poslovanja u Srbiji je delatnost „Informisanje i komunikacije“. U okviru nje, u zavisnosti od radnog mesta, plate variraju od 53.567 pa do čak 276.778 dinara, koliko je iznosila prosečna zarada zaposlenog na ovoj poziciji bez poreza i dopinosa.
Konkretno, plata se odnosi na poddelatnost u okviru „Informisanja i komunikacije“, a to je „Računarsko programiranje, konsultantske i s tim povezane delatnosti“.
Posao podrazumeva pisanje, menjanje, testiranje, dokumentovanje i održavanje softvera, uključuje i pisanje programa na osnovu uputstva korisnika odnosno projektovanje strukture i sadržaja i/ili pisanje koda neophodnog za kreiranje i inplementacija, zatim prilagođavanje softvera, tj. modifikovanje i konfigurisanje postojeće aplikacije da bi se obezbedila njena funkcionalnost u okruženju klijentovog informacionog sistema i tako dalje.
Dakle, ako želite da mesečno primate blizu 2.400 evra, ovo je pravi posao za vas (naravno, ukoliko ste kompetentni i kvalifikovani za njega).
Saobraćaj i skladištenje
Poslovi vezani za saobraćaj takođe su „na ceni“ prethodnih godina, a posebno vazdušni saobraćaj, što potvrđuje i obračun RZS-a za februar.
Tako se u okviru saobraćaja zarade kreću od 66.647 dinara, dok plata zaposlenog u vazdušnom saobraćaju u proseku iznosi 191.409 dinara.
U okviru „Stručne, naučne i tehničke delatnosti“ odnosno naučnog istraživanja i razvoja, plate su različite, u zavisnosti ko šta radi, kao i koliko je ko kvalifikovan.
Recimo, zaposleni u veterinarskoj delatnosti plaćani su 66.883 dinara, dok naučnici i istraživači koji rade na određenom projektu u proseku primaju 189.745 dinara.
Primamljiva zarada je i u okviru upravljačke delatnosti. Konkretno, u oblasti savetovanja u vezi sa upravljanjem rade zaposleni koji primaju zaradu i do 159.433, ali ima i onih koji dobijaju nešto manje.
Možda je do sada najmanje poznata informacija o prerađivačkoj industriji u kojoj se zarade kreću od nešto manje od 60.000, pa do čak 151.874 dinara za one koji rade u oblasti proizvodnje duvanskih proizvoda.
BONUS VIDEO: Napustio SNS pa dobio otkaz, sud ga posle tri godine vratio na posao
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare