Pavle Petrović, odlazeći predsednik Fiskalnog saveta, rekao je u jutarnjem programu "Probudi se" da se značajna sredstva poreskih obveznika koristi van parlamentarne konktrole, te da je u periodu od 2018. do 2023. potrošeno 2,6 milijardi evra preko budžetske rezerve.
„Budžetska rezerva je uobičajen instrument i u drugim zemljama. Tu je specifično da se on koristi bez kontrole parlamenta i samo diskrecionom odlukom Vlade. Posebno je problem u Srbiji što su ta sredstva velika i znatno su veća nego u nekim uporedivim zemljama. Ono što je dodatno specifično je da u tom periodu su ta sredstva išla preko ad hok politike – to su socijalna politika, populaciona politika, subvencije za poljoprivredu… Nisu prošli uobičajeni plan formulisanje mera, ulaženja u budžetski proces. Oko 400 miliona evra otišlo na sredstva“, rekao je Petrović.
On je naveo i da dobar deo je otišao na takozvani helikopter novac.
„Zadužimo se u inostranstvu po visokim kamatnim stopama, a onda nediskriminatorno bez stvarnog cilja delimo okolo. To je tih 100 evra svima – 100 evra mladima, dodatna davanja penzionerima… To je bio loš podeljen novac, jer je otišao i onima kojima ne treba, nije stimulisao privredni rast, a čak je stimulisao i inflaciju. On je i koštao. Treće su subvencije za poljoprivrednike. To je rezultat pregovaranja, a ne sistema“, izjavio je on.
Petrović je izjavio da u budžetsoj rezervi postoje stvake koje se troše iz godine u godinu i da to može da se planira.
„Na primer plaćanje lokalnim samoupravama. To je u pomentom periodu bilo 230 miliona evra i iz godine u godinu se ponavlja. I vi sada vidite neke nepravilnosti – u Beograd odlazi četiri puta više nego u Niš po glavi stanovnika. Ponavlja se davanje za verske zajednice – 10 miliona evra se budžetira, a onda se još 10 miliona evra daje iz rezerve“, naveo je Petrović.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare