Kopaonik biznis forum, koji okuplja oko hiljadu učesnika je otvoren, a centralna tema je "Srbija 2030: Agenda održivog razvoja". Tokom četiri dana biće održane tri plenarne sesije, kao i 33 panela na kojima će govoriti oko 200 učesnika.
Nulti dan Kopaonik biznis foruma obeležile su analize makroekonomskih trendova u zemlji i regionu. Profeor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić naveo je da je Srbija od 2012. do 2019. godine imala manji kumulativni rast u odnosu na zemlje u regionu, dok je kada je reč o bruto domaćem proizvodu zaostajala za dodatnih 1,5 odsto u odnosu na zemlje Centralne i Istočne Evrope. Deficit je u proseku bio 5,68 odsto BDP-a, dok su zemlje CIE beležile suficit od 0,47 odsto.
Kada je reč o percepciji korupcije, Šoškić podseća da je Srbija u 2020. godini bila na 94.mestu i – kako je naveo – nastavlja da pada.
Bilo je reči i o uticaju rata u Ukrajini na ekonomiju u Srbiji. Ocena koja stiže iz Fiskalnog saveta jeste da Srbija novu, pre svega, energetsku krizu dočekuje uz nesređene javne finansije i nerestrukturirana javna preduzeća iz oblasti energetike – Srbijagas i Elektroprivredu Srbije.
Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović rekao je da će kriza u Ukrajini dodatno uticati na stabilnost kursa, što se dalje, kako je ocenio, može odraziti na javni dug, koji je u ovom trenutku 57 odsto BDP. Ekonomisti očekuju dalji porast inflacije i kamatnih stopa.
Drugi dan foruma 7. marta otvoriće guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković i ministar finansija Siniša Mali, a nakon njih i Martin Jan Kes iz Međunarodnog monetarnog fonda.
Pandemija kovida 19 jedna je od prvih tema ovogodišnjeg biznis foruma, a na tom panelu govoriće državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek. Učestvovaće i ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić, ministarka državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović, a 29. forum će zatvoriti predsednica Vlade Srbija Ana Brnabić u sredu 9. marta.
Pored pandemije i makroekonomskih dešavanja teme će biti i energetska politika, ekološka ulaganja, infrastrukturni projekti.
BONUS VIDEO: Bojana Stefanović: Kopaonik ne može da podnese toliku infrastrukturu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: