Firma "Zepter Shipyard immo", čiji je vlasnik Filip Cepter, u procesu je upisa prava svojine na četiri parcele na Novom Beogradu, koje zahvaljujući besplatnoj konverziji dobija od države na poklon. Samo jedna od tih parcela ima površinu od čak 12,4 hektara. I to nije sve. Na još četiri parcele nad kojima ista firma ima pravo korišćenja, doneta je prvostepena odluka, ali ona nije konačna. Na tom zemljištu Cepter planira da gradi novo luksuzno naselje.

Državni budžet ostaće uskraćen za milijarde evra, jer je aktuelni režim u julu prošle godine usvojio izmene Zakona o planiranju i izgradnji, kojim je ukinuta naplata konverzije zemljišta. Reč je o parcelama do kojih su investitori došli kroz privatijaciju ili kupovinu preduzeća u stečaju, ali na kojima dosad nisu mogli da grade ukoliko ne plate ozbiljnu novčanu naknadu.

Jedan od biznismena koji se domogao parcela, na kojima će uskoro moći da gradi, a da ne plati nikakvu naknadu je Filip Cepter. Konkretno, u toku je promena iz prava korišćenja u pravo svojine, kroz besplatnu konverziju zemljišta, nad četiri parcele koje koristi firma “Zepter Shipyard immo”, a čiji je vlasnik kiparska kompanija “IF Global Holding Limited”. Uvidom u evidenciju stvarnih vlasnika, vidi se da iza ove firme stoji upravo Cepter.

Filip Cepter Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

Mediji su pisali da je njegova firma još 2003. godine kupila imovinu brodogradilišta na Savskom nasipu, u blizini Mosta na Adi, a da je za njega iskeširala 13 miliona evra. Sada se tamo nalaze magacini, ali u planu je da na toj lokaciji bude izgrađeno novo luksuzno naselje, koje neki nazivaju i novim Beogradom na vodi.

Četiri postupka u toku

Kako se vidi u Katastru nepokretnosti, u toku je postupak promene prava, iz prava korišćenja u pravo svojine na četiri parcele, od kojih najveća ima površinu od 123.900 kvadrata. Preciznije, parcela ima gotovo 19 hektara, ali Cepter nije jedini koji ima pravo na njeno korišćenje. To je ujedno i poslednja parcela nad kojom je pokrenut ovaj postupak.

PROČITAJTE JOŠ

Druga parcela na kojoj se vodi isti postupak ima nešto manje od 2.200 kvadrata, a treća 31.650 kvadrata. Nju Cepter deli sa Gradom Beogradom, JKP “Beogradske elektrane”, Motonautičkim klubom “Radnički”, Republikom Srbijom I Udruženjem ljubitelja Save i Dunava. Svi oni imaju pravo korišćenja.

Na kraju, isti postupak u toku je i na parceli nešto veće od 10.000 kvadrata. I na toj parceli, imaoci prava su isti.

Odlučivanje o konverziji je u toku nad još četiri parcele. U Katastru nepokretnosti navodi se da je postojala prvostepena odluka, koja nije konačna. Iako ne piše šta je tada odlučeno, može se očekivati da će Cepter i na tim parcelama želeti da dobije pravo svojine, kako bi realizovao svoj plan o gradnji luksuznog kompleksa.

Šta će Cepter da gradi na Savskom nasipu?

Odavno su poznate Cepterove namere kada je u pitanju ovaj potez na Savskom nasipu. On, naime, planira izgradnju luksuznog kompleksa, za koji se u medijima može pročitati da će biti Novi Beograd na vodi. Planovi o izgradnji “Cepter sitija” stariji su od dve decenije, a slike budućeg izgleda objavljene su još 2019.

Pored stambenih objekata, još prvim planom predviđena je izgradnja sportskih objekata i terena, biciklističkih staza, vrtića, osnovne i srednje škole. Naselje bi trebalo da sadrži i zgrade javnih službi i tržne centre. Naravno, podrazumeva se i parking.

Cepter nije jedini

Pored Ceptera, zahteve za konverziju dosad su predali i drugi biznismeni. Samo je Petar Matijević, odnosno njegova firma “Matijević”, predala više od 100 zahteva.

Tu su još i Miroslav Mišković, Davor Macura, a potom i firme “Lukoil”, Energoprojekt Holding”, “Napred AD Novi Beograd”…

BONUS VIDEO Kinezima konverzijom milioni kvadrata: Bez naknade, zemlja pod šumom pripašće Ziđinu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare