Foto: Privatna arhiva

Reč je o jako korisnoj biljci koja ima više naziva. Industrijska ili evropska konoplja, kudelja, marihuana, kanabis, itd. U njoj leži ogroman potencijal i jako rigidan zakon koji može da teroriše uzgajivača ove biljke. U vremenima koja dolaze može nas ponovo spasiti kao što je generacije predaka naših hranila i oblačila. Danas, ceo svet galopira u osvajanju jako bogatog tržišta konopljom. Nekoliko stotina milijardi dolara bio je prošlogodišnji promet u svetu od industrijske konoplje.

Nekada u Odžacima u Vojvodini bilo je jako plodno zemljište za proizvodnju i preradu. U ovom danas zaboravljenom gradiću bila je glavna berza u Evropi za ovu biljku. Odatle se odlučivala i svetska cena industrijske konoplje. Danas u Srbiji praktično ne postoji ova biljka a Srbi kao da su uspavani?

Foto: Privatna arhiva

Industrijska ili evropska konoplja može da se iskoristi od korena do vrha.

Koji delovi mogu da se prerađuju u bio goriva?

Biomasa industrijske konoplje može da se koristi za više vrsta goriva.

Jedna od najmodernijih i najinovativnijh upotreba ove biljke je proizvodnja energenata.

Postoje dve primarne vrste goriva koja mogu da proizvode: biodizel od konoplje, koji potiče od presovanog ulja iz semenki. Etanol/metanol konoplje je drugo gorivo, koje dolazi iz fermentisane stabljike.

Pored toga može da se pravi i biomasa za grejanje.

Jedan od najvećih problema predstojeće krize je poskupljenje naftnih derivata. Današnja privreda je bazirana na korišćenju fosilnih goriva. Ugalj, gas i nafta imaju ograničene količine a cene rastu. Zbog sve veće potražnje za energijom na globalnom nivou, fosilna goriva će verovatno nestati u narednih pedeset godina. .

Još jedna prednost goriva od konoplje je ekologija. Ova biljka ne zagađuje okolinu za razliku od fosilnog koje je izazvalo klimatske promene.

Biogoriva su izvedena iz žive materije i njihovi zagovornici ih promovišu kao održivo rešenje za naše trenutne energetske potrebe. Bezmalo da veliki broj budućih konopljara može da se udruži i zadrugarski da otvori mikro rafinerije koje ne traže velika ulaganja. Za sada je zakon o uzgajanju industrijske konoplje veoma krut i nefer prema budućim konopljarima u Srbiji.

BONUS VIDEO Zamenio Beograd za selo predaka i gaji industrijsku konoplju

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar