Sniženje od 70 odsto može biti prava prevara za vaš džep, toliko velika da vam se uopšte ne isplati da kupujete po toj ceni!
Zamislite da ste vi proizvođač, na primer, poznatog i „kvalitetnog“ toalet-papira. Imate fabriku, radnike. Uvozite sirovine, koje stalno poskupljuju. I sve to košta, na primer, ukupno 700 dinara po paketu. Plus na to plaćate transport do raznih zemalja.
Da li biste dali svoj proizvod na 70 odsto sniženja?
Naravno da ne biste, osim ako vas u startu ipak ne košta toliko proizvodnja jer koristite jeftine, reciklirane materijale, a imate dobru reklamu pa ljudi misle da ste kvalitetni.
Slično je i sa trgovinskim lancima. Da li je „normalno“ da daju sniženje na toalet-papir od 70 odsto, zar spuštaju svoju maržu u tolikoj meri?
Ako je tako, koliko onda novca uzimaju od građana koji su već pogođeni velikom inflacijom kad nemaju akciju?
U Srbiji se upravo dešava ovakav vid prevare, u kojoj su kupci dovedeni do totalne zablude kod proizvoda koji svakodnevno kupuju.
Naime, nije nam strano da strani proizvođači i naši trgovinski lanci zarađuju novac na tržištu istočne Evrope em visokim cenama em slabijim kvalitetom, ali sniženje toalet-papira od 70 odsto koje se nedavno pojavilo u trgovinskom lancu je pokazatelj koliko je to sve otišlo daleko. Veća sniženja, logično, najpre mogu priuštiti domaći proizvođači jer nemaju dodatne troškove oko prevoza robe. Ali kad ogromno sniženje dobije strani proizvod, koji je morao da stigne do Srbije, postavlja se pitanje ko nas je prevario – trgovinski lanac sa nenormalno velikom cenom pre sniženja ili proizvođač koji nema proizvod od 100 odsto celuloze već visok udeo recikliranog, jeftinog papirnog materijala u srednjem sloju papira – koji se na oko ne vidi!
Kupovinom superjeftinog toalet-papira zapravo ste kupili ko zna šta – auto bez vrata, nelegalizovani stan, šerpu koju možete baciti posle prvog kuvanja. Pa da li se to zaista isplati? Naravno da ne!
Poznato je da je reciklirani toalet-papir znatno teži od papira od celuloze, pa zato njegova rolna naizgled ima istu debljinu kao rolna od sto odsto celuloze – ali ima manje namotaja i reciklaža po sebi zadržava hemikalije.
Kupci širom Srbije su prepoznali ovu prevaru i krenuli da se okreću domaćim proizvođačima koji proizvode papir od 100 odsto čiste celuloze.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare