Mleko Foto:Shutterstock

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović izjavio je da je do kratkoročne nestašice mleka došlo jer je u susednim zemljama ono bilo skuplje, pa je prerađivačima bilo isplativije da mleko njima prodaju.

„Ovih dana postoji dosta informacija i dezinformacija počev od toga da nema krava pa do toga da mleka nema u prodavnicama. Činjenica je da je litar mleka u Srbiji koštao do 119 dinara, a cena litre mleka u okruženju kretala se od 1,35 do 1,7 evra i čim je takva razlika, automatski prerađivač gleda da proda skuplje“, rekao je ministar na televiziji Pink.

On je dodao da se tako „upada u makaze“ jer tržište traži mleko, a proizvođači traže cenu za svoju robu i dođe do kratkotajnih nestašica, kao što je bilo i sa šećerom pre poskupljenja.

Nedimović je kazao da je dodatni problem što Bugarska, Severna Makedonija, Rumunija i Crna Gora mlečnu industriju više nemaju, odnosno ako i proizvode to je mnogo manje od potreba, a jedine koje imaju mleka su Srbija i Bosna i Hercegovina.

Bulatović odbacio tvrdnje Nedimovića: Stanje je alarmantno

Potpredsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dejan Bulatović odbacio je tvrdnje ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića da je nestašica mleka kratkoročna, navodeći da problem u mlečnom govedarstvu nije privremen i da je stanje dugoročno i veoma alarmantno.

„Da se farme krava gase, da u selima ima sve manje krava i da zbog toga nema dovoljno mleka, upozoravamo resorno ministarstvo već dve godine. Tim povodom, predlagali smo niz mera kojim bi se sprečilo rapidno smanjivanje broja muznih grla u Srbiji. Neki od predloga mera su se odnosili na veću otkupnu cena mleka i podizanje subvencija po muznom grlu“, naveo je on.

Prema njegovim rečima, Nedimović je izneo neistinitu tvrdnju da samo u Srbiji postoji mlekarstvo, a da ga u Rumuniji više nema.

„Kao ministar poljoprivrede, Nedimović bi morao znati da je Rumunija na sedmom mestu po broju muznih krava, a na 11. mestu po proizvodnji mleka u EU. Pet najvećih rumunskih proizvodjača mleka ostvaruju prihod od 500 miliona eura, što je značajno više od srpskih mlekara, pa je u najmanju ruku neozbiljno tvrditi da nemaju mlečnu industriju“, rekao je Bulatović.

On je ponovio stavove SSP da je potrebno proglašavanje elementarne nepogode zbog suše kao i otpis svih obaveza za ovu godinu, dupliranje premije za mleko sa 15 na 30 dinara za litar, vraćanje subvencija na 12.000 dinara po hektaru, ukidanje akciza na gorivo za poljoprivredu i garantovanje otkupnih cena poljoprivrednih proizvoda za one proizvođače koji potpišu ugovor sa državom.

BONUS VIDEO: Da li nam preti nestašica mleka?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare