"Milenijum tim", firma poznata po tome što je, između ostalog, njena mehanizacija rušila objekte u Savamali, donirala je u periodu od 2018. do 2024. godine novac, robu i usluge u vrednosti od gotovo 270.000 evra Ministarstvu unutrašnjih poslova. S razlogom se postavlja pitanje kako će onda MUP da istraži sve što se dešavalo u Savamali, kada firma koja je bila jedna od ključnih aktera tokom rušenja, ali i tokom ponovne gradnje na spornoj lokaciji, daje ovako velikodušne donacije.
Firma „Milenijum tim“ dobro je poznata javnosti, prvenstveno po bliskosti sa vrhom vlasti. Ova firma pominje se i u slučaju Savamala. Naime, u decembru 2016. godine Privredni sud doneo je prvostepenu presudu protiv „Milenijum tima“ zbog rušenja objekata koji su preostali nakon izborne noći u aprilu te godine, a po tužbi kompanije „Transport peroni“.
Kako je ranije objavio „Danas“, Privredni sud je u prvoj presudi protiv „Milenijum tima“ utvrdio da je ta kompanija nezakonito srušila dva objekta koji su pukim previdom preživeli fantomsko rušenje u izbornoj noći i time narušio „državninu“ preduzeću „Transport peroni“. Druga tužba protiv Milenijum tima, koji je parcelu na kojoj se nalazio poslednji objekat „Transport Perona“ potpuno ogradio, a zatim ga i porušio u septembru 2016, takođe je podneta Privrednom sudu, ali je odbijena i podneta je žalba Apelacionom sudu. Tužbu je podnela i firma „Iskra“, ali je ona odbijena.
U izbornoj noći 2016. godine, podsećamo, maskirani muškarci su rušili, prisutnim građanima ograničavali kretanje, vezivali ih, a policija nije odgovarala na pozive.
Na mestu srušenih objekata „Milenijum“ je izgradio parking za Beograd na vodi.
Advokat Ivan Ninić želeo je da sazna šta je to MUP dobio od „Milenijum tima“, te im je poslao zahtev za slobodan pristup informacijama od javnog značaja. Niniću je stigao interesantan odgovor.
Ovo ministarstvo je, naime, u periodu od 2018. do ove, 2024. godine od privatne firme dobilo ukupno pet donacija, a iako to možda ne zvuči mnogo, treba imati u vidu da su ove donacije veoma vredne.
Kako se navodi u odgovoru koje je MUP uputio advokatu, prva donacija je u vidu novca, u iznosu od 1,55 miliona dinara, što je oko 13.250 evra. Ova sredstva uplaćena su na račun MUP-a u septembru 2018. godine, a namenjena su za kupovinu opreme za policijske službenike.
Naredne dve godine prošle su bez donacija.
Potom je, u 2021. godini usledila nova, vrlo velikodušna. „Milenijum tim“ je, naime, MUP-u donirao svoje usluge. Konkrento, ta donacija, iz novembra 2021. godine, bila je u vidu radova i opreme u cilju izgradnje balon hale, a njena vrednost iznosila je vipe od 24,5 miliona dinara, odnosno gotovo 210.000 evra.
Ponovo je usledila pauza od dve godine, da bi u julu 2023. „Milenijum tim“ MUP-u donirao obuću i odeću za policajce, vredne oko 2,3 miliona dinara, odnosno 19.700 evra. Nekoliko meseci kasnije, u novembru, ova privatna kompanija donirala je ministarstvu obuću za policijske službenike, a vrednost ovog poklona bila je gotovo ista kao i prethodna.
Poslednja donacija za MUP bila je u januaru ove godine. Tada im je „Milenijum tim“ dao dva kontejnera za odlaganje arive, u ukupnoj vrednosti od 5.880 evra.
Ninić je, inače, želeo da zna šta je ova kompanija donirala MUP-u od 2015, odnosno godinu dana pre rušenja u Savamali, do danas. Međutim, pre rušenja nije bilo donacija.
„Kako saznati ko su kompletni idioti, čija je mehanizacija korišćena za rušenje u Savamali, u čije ime i za čiji račun kupuju banje i vinograde po Srbiji, ako Milenium tim ,čak i MUP-u (koji sve ovo treba da istraži i obezbedi dokaze tužiocu) donira 31 milion“, napisao je Ninić.
„Milenijum tim“, u vlasništvu Ivana Bošnjaka i Stojana Vujka, je firma dobro poznata i po poslovnim potezima. Poslednji put našla se u centru pažnje kada je njena ćerka firma „MV Investments“ za oko 27 miliona evra kupila hotel „Jugoslaviju“, više od četiri hektara zemljišta i propratnu imovinu. S obzirom na ovakve poslovne poteze, može se zaključiti da „Milenijum“ dobro posluje, a u prilog tome govore i zvanični finansijski izveštaji, prema kojima je ova firma u 2023. godini ostvarila čist profit od čak 1,4 milijarde dinara, dakle gotovo 12 miliona evra. Ovakve brojke ne čude, s obzirom na to da gotovo da ne postoji veliki projekat u državi, na kojem ovaj čuveni dvojac, Bošnjak i Vujko, nisu angažovani.
Od gasifikacije, preko izgradnje puteva, Beograda na vodi, a i budućeg metroa, pa sve do kupovine banja za koje su dobili subvencije i Instituta za vodoprivredu Jaroslav Černi – „Milenijum tim“ imao je pune ruke posla.
BONUS VIDEO Za koga Milenijum tim kupuje vojne kamione iz Kine
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare