Preko parcele na kojoj se nalazi kompleks Stare šećerane, a koji je nedavno kupila firma “Vrenje” u suvlasništvu biznismena Željka Drčelića, u planu je da ide trasa metroa, saznaje Nova.rs. To znači da će država morati da plati eksproprijaciju vlasnicima i to po tržišnoj ceni, iako je nedavno do tog zemljišta mogla da dođe mnogo jeftinije, kupovinom firme u stečaju.
Pre samo tri meseca država je za 5,9 miliona evra mogla da kupi kompleks Stare šećerane, koji je tada bio planiran kao lokacija na koju će se širiti Beograd na vodi. Na javnom nadmetanju koji je u junu organizovala Agencija za liceniranje stečajnih upravnika imala je pravo preče kupovine firme u stečaju, ali ga nije iskoristila.
Umesto nje taj kompleks, koji se nalazi na atraktivnom zemljištu tik uz Hiodrom, kupila je firma “Vrenje” u kojoj trećinu vlasništva ima Željko Drčelić, vlasnik kompanije “Konkord vest” koji je blizak vlasti.
Tada se postavilo pitanje šta će biti sledeći potezi države imajući u vidu da je zemljište koje se nalazilo u kompleksu Stare šećerane bilo u planu za širenje Beograda na vodi. Međutim, planovi su se promenili, pa pomenutog kompleksa više nema u prostornom planu tog naselja.
Ipak, Stara šećerana je namenjena za drugi projekat od velikog značaja za Srbiju i država će ipak morati da da novac novim vlasnicima. Naime, prema saznanjima Nova.rs, preko parcele na kojoj se nalazi ići će trasa metroa i izvesno je da će to zemljište biti predmet eksproprijacije.
Dobro obavešteni izvor našeg portala navodi da je samo pitanje koliki će deo parcele država morati da otkupi ili će možda u celosti to da učini.
Cela ta parcela na kojoj se ne nalaze samo objekti koji su kupljeni u okviru kompleksa Stare šećerane ima površinu od 84.104 kvadrata, odnosno oko 8,4 hektara. Da je parcela namenjena za projekat važan za državu jasno je i kada se vidi u napomenama u Katastru.
Naime, u zabeležbi koja je stavljena na parcelu 12. avgusta ove godine piše da je primljen zahtev, te da je u pitanju “realizacija projekata linijskih infrastrukturnih objekata od značaja za Republiku Srbiju sa izveštajem”. U takve projekte spadaju pruge, putevi…, ali i metro, čija će prva linija ići od Železnika do Mirijeva.
Na tim parcelama prethodno su stavljene zabeležbe koje se odnose na konverziju zemljišta iz prava korišćenja u pravo svojine, na šta inače, po novim zakonskim propisima, besplatno imaju pravo kupci firmi u stečaju.
Ukoliko sve bude išlo kako je sada u planu, jasno je da od svega ovoga firma “Vrenje” može samo da profitira. Cena po kojoj je kupljena Stara šećerana, kao imovina firme u stečaju, značajno je niža od njene tržišne vrednosti.
Sa druge strane, koliko god država bude otkupljivala zemljišta od “Vrenja”, novi vlasnik može da bude samo na dobitku. Njemu se kao iznos eksproprijacije isplaćuje tržišna vrednost na osnovu podataka Poreske uprava.
Inače, formalno, prema podacima sa sajta Agencije za privredne registre, dve trećine „Vrenja d.o.o“ poseduje „Pan-alko sistem doo“ iz Beograda, registrovan u Radničkoj 3, čiji je vlasnik Vlado Stanišić. Preostala trećina je u rukama Željka Drčelića.
Za 5,9 miliona evra u okviru kompleksa Stare šećerane ta firma je dobila 18 nepokretnosti, od kojih najmanja ima 37, a najveća 3.716 kvadrata. U okviru svega toga je i pozorište KPGT koje je pod zaštitom države, a tu se nalazi i porodična stambena zgrada.
Zanimljivo je da je ušla u kupovinu Stare šećerane iako je prošlu godinu završila sa profitom od svega 333.000 dinara, što nije ni 3.000 evra.
Sama firma “Vrenje” i do sada je imala pravo korišćenja na pet parcela u Radničkoj ulici i to zajedno sa “Fabrikom šećera” koju je sada kupila. Pored toga “Vrenje” na tom potezu Radničke ulice ima 12 objekata u vlasništvu i 17 sa statusom držalaca. U tom delu veliki broj objekata ima i “Pan-alko sistem”, jedan od suvlasnika “Vrenja”.
Željko Drčelić je inače deo male grupeo biznismena čije su kompanije u samom vrhu po broju dobijenih poslova od države, neretko na projektima čije se vrednosti mere desetinama miliona evra. Vlasnik je najmanje 13 firmi, od kojih se bar sedam bavi izgradnjom nestambenih i stambenih objekata. Njegova glavna kompanija “Konkord Vest” samo u poslednjih pet godina imala je čistu zaradu od 14 miliona evra.
BONUS VIDEO Zašto država nije iskoristila pravo preče kupovine Stare šećerane?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare