Kompanija “Matijević” potpisala je ugovor sa ministrom privrede Slobodanom Cvetkovićem i tako i zvanično postala vlasnika hotela “Slavija”. Kupovina hotela, čini se, postaje omiljena aktivnost srpskih biznismena, s obzirom na to da je lista privatizovanih objekata tog tipa u našoj državi duga, pa su tako, osim “Slavije”, nove vlasnike dobili komplekesi u banjama, ali i prestonički hoteli. Neretko su to biznismeni bliski vlasti, koji su iz državne kase za svoje poduhvate dobijali subvencije.

Kompanija Matijević, čiji je osnivač poznati biznismen Petar Matijević, zvanično je, nakon što je jedina dostavila ponudu, postala vlasnik preduzeća “Slavija hoteli”.

Hotel Slavija Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Početna cena za učešće u javnom nadmetanju bila je 24,9 miliona evra.

Kako je za Nova.rs rekao Zoran Matijević, „Slavija lux“ će zasigurno ostati hotel, koji će tokom ove godine biti renoviran, dok će „Slavija 1” i “Slavija 2”, odnosno kula, biti renovirana ili izgrađena nova, s obzirom na to da ovaj objekat trenutno nije u funkciji.

PROČITAJTE JOŠ

Matijevići su u svom vlasništvu pre kupovine „Slavije“ već imali pet hotela. „Centar“, „Aleksandar“ i „Ribarsko ostrvo“ nalaze se u novom Sadu, dok je hotel „Vojvodina“ u Zrenjaninu. U Beogradu, na Trgu republike, Matijevići drže hotel „Beograd – Centar 1“.

Iako je privatizacija „Slavije“ privukla pažnju javnosti, praksa kupovine hotela širom Srbije nikako nije retkost. Godinama unazad biznismeni, često bliski režimu Srpske napredne stranke, kupuju hotele, a nije retkost ni da država za njih daje novac iz budžeta, u vidu subvencija.

Hotel Slavija Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Kompleks „Žubor“ kupio naprednjak iz Kuršumlije

Jedan od takvih primera je hotelski kompleks “Žubor” u Kuršumlijskoj banji, koji je 2020. godine kupilo AD Planinka za 1,4 miliona evra, a za čiju je rekonstrukciju država izdvojila čak 2,5 miliona.

Većinski vlasnik tog akcionarskog društva je Radovan Raičević, koji je i predsednik Odbora direktora ove kompanije, a ujedno je i predsednik Opštinskog odbora Srpske napredne stranke u Kuršumliji i nekadašnji poslanik u Skupštini Srbiije.

Foto:TANJUG/ ZORAN ŽESTIĆ

Ovaj hotel zauzima oko 16.000 kvadrata sa pratećim objektima i 95.900 kvadrata zemljišta.

Rekonstruisani hotel otvoren je u februaru 2023. godine, a otvaranju je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

“Planinka” poseduje i hotel „Radan“ u Prolom Banji i hotele „Kopaonik“, „Jelek“ i „Bela jela“ u Lukovskoj Banji, a osnivači su i Specijalne bolnice za rehabilitaciju Prolom Banja. Planinka takođe puni flaširanu Prolom vodu, a preduzeću je 1995. na staranje dat i park Spomenik prirode Đavolja Varoš.

Omiljenoj firmi vlasti 10 miliona evra za hotel

“Millennium Resorts”, ćerka firma omiljene kompanije vlasti – Milenijum tima, dobila je krajem 2020. godine čak 10 miliona evra bespovratne pomoći, i to nakon što je kupila zemjište i objekat u Vranjskoj banji.

Foto: Shutterstock

Novac im je dodeljen kako bi izgradili velnes centar, a prethodno im je, kako je objavio Savet za borbu protiv korupcije, zemljište prodato po ceni drastično manjoj od ranije procenjene vrednosti.

“Millennium Resorts” je, naime, kupio zemljište i nezavršeni hotel po ceni od oko 250.000 evra, dok je procenjena vrednost objekta bila čak 3,2 miliona evra. Procenjena vrednost zemljišta iznosila je 2,8 miliona.

Biznismeni bliski SNS imaju hotele širom Srbije

Hotele “Tonanti” i “Fontana” u Vrnjačkoj banji su 2019. godine kupili biznismeni bliski SNS, nakon čega su od države dobili pomoć od ukupno 2,5 miliona evra kako bi ih renovirali. Ova dva hotela udaljena su jedan od drugog nekoliko stotina metara i oba su luksuzna.

Foto: Printscreen/YouTube/Nemanja Radosavljevic

Kako je pisao KRIK, “Tonanti” koji se nekad zvao „Slavija“ po ceni dvostruko nižoj od procenjene kupila je firma „Alkantara invest“, čiji je suvlasnik Aleksandar Papić bio blizak funkcioneru SNS Nebojši Stefanoviću. Nedugo nakon kupovine, „Alkantara“ je hotel prodala, ali je on ostao u rukama čoveka povezanog sa naprednjacima – danas ga poseduje Darko Đurović, sinovac nekadašnjeg direktora „Koridora“ i funkcionera SNS-a, Dmitra Đurovića.

Sa druge strane, “Fontanu” je kupila “Energotehnika – Južna Bačka”, u vlasništvu biznismena bliskog SNS-u Dragoljuba Zbiljića, a hotel je potom prebačen na firmu “Vita asistent”, čiji je vlasnik Milan Vlaisavljević, poslanik SNS u Skupštini Vojvodine. Da subvencija države nije otišla u prave ruke pokazuje i to što je ovaj hotel otišao u stečaj.

Kopernikus preuzeo Hotel „Prag“

Takođe, kompanija Kopernikus sistemi u vlasništvu Srđana Milovanovića, biznismena bliskom SNS, kupila je 2017. godine 32,6 odsto akcija beogradskog hotela “Prag”. Milovanovićeva kompanija izdvojila je za to 907.200 evra.

Prema podacima iz APR, taj hotel u strogom centru grada je sada u stopostotnom vlasništvu „Kopernikusa“.

Inače, ta kompanija je svog kablovskog operatera prodala Telekomu, a potom kupila TV prva i B92. Vlasnik je i zemljišta preko puta buduće glavne beogradske autobuske stanice.

Srđan Milovanović je rođeni brat Zvezdana Milovanovića, koji je bio korodinator SNS za Niš i funkcioner je te stranke.

BONUS VIDEO Šta kaže struka na to što hotel "Slavija" odlazi na dobošu po početnoj ceni oko 25 miliona evra

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare