Siniša Mali Foto:TANJUG/ STRAHINJA ACIMOVIC

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da se rebalans budžeta za 2021. godinu donosi po hitnom postupku zato što su rezultati u prvih devet meseci ove godine mnogo bolji od očekivanih i to za 182 milijarde dinara."Želimo da preraspodelimo taj novac u prioritete, a to je podizanje standarda građana, jačanje privrede i ulaganje u kapitalne projekte", rekao je Mali u Skupštini Srbije.

Posebno mu je važno, kazao je, što je u budžetu planirano po još 20 evra koji će biti isplaćeni početkom decembra za sve građane koji su se prijavili za pomoć, a mogu da se prijave i oni koji su u međuvremenu postali punoletni.

Ministar je objasnio da je svaki „poreski oblik“ bio viši od planiranog, kao i prihodi od akciza i poreza, da se ekonomija oporavlja brže od planiranog i da su mere koje preduzela vlada bile opravdane i ciljane na pravi način.

Mali je rekao da se smanjuje deficit na 4,9 odsto, a udeo javnog dugado kraja godine biće 58,2 odsto, što je, ukazao je, ispod nivoa Mastrihta.

Kao ogroman uspeh naveo je prognozu da će ekonomski rast biti najmanje sedam odsto, kao i rast plata koje su u avgustu bile 64.393 dinara, dok će u decembru biti 618 evra (više od 69.000).

Ministar je nabrojao u šta će se sve ulagati a posebno istakao početak gradnje metroa u Beogradu.

Predlogom drugog rebalansa budžeta za 2021. godinu, ukupni budžetski prihodi iznose 1.488,5 milijardi dinara. Poreski prihodi planirani su u iznosu od 1.279,3 milijarde dinara (povećanje od 111 milijardi dinara), a neporeski u iznosu od 191,5 milijardi (povećanje od 21,1 milijardi).

U strukturi prihoda poreski prihodi čine 85,9 odsto neporeski 12,9 odsto, dok se ostatak od 1,2 odsto odnosi na donacije.

Rebalansom budžeta predviđeni su ukupni rashodi i izdaci u iznosu od 1.792,95 milijardi dinara.

U odnosu na aprilski rebalans, fiskalni deficit je smanjen na 304,5 milijardi dinara, u najvećoj meri zbog značajno bolje realizacije prihoda, i on sada iznosi 4,9 odsto BDP-a, umesto planiranih 6,9 odsto BDP-a.

Javni dug opšte države na kraju godine iznosiće do 58,2 odsto, umesto 60 odsto BDP-a, kako je iznosila prethodna procena.

Rebalansom je za kapitalne investicije izdvojeno 388,9 milijardi dinara, odnosno 6,3 odsto BDP, dok je na nivou opšte države ta brojka oko 478 milijardi dinara, odnosno 7,8 odsto BDP.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare