Oni koji su u potrazi za poslom uglavnom su prinuđeni da šalju biografije na desetine konkursa, nadajući se da će ga što pre naći. Ipak, često se desi da se od tih desetina poslodavaca javi samo nekoliko. Razlozi za to mogu biti različiti – od loše napisanog CV-ja i motivacionog pisma, do potencijalnog neuklapanja u kolektiv. Ipak, upravo je naša biografija ono sa čim se poslodavci prvo susretnu i na osnovu toga donesu odluku da li će nas pozvati na razgovor. Luka Trikić, osnivač kompanije Connect the Dots i srpski startap milioner otkriva kako treba da izgleda dobar CV, ali i šta poslodavca može da odbije.

Šta poslodavcima prvo privuče pažnju u CV-ju i motivacionom pismu?

Kako objašnjava Luka za Nova.rs, najbitnije je da CV bude kratak, pregledan, sa bitnim stvarima stavljenim u prvi plan, velikim fontom.

„Prilikom odabira kandidata pregledamo velike količine CV-jeva, pa nam je bitno da možemo u nekoliko sekundi da pokupimo sve najbitnije informacije. Takođe, ako neki CV i uđe u uži izbor, opet će biti pogledan i to od strane više ljudi, pa je ušteda vremena višestruka“, navodi Luka.

Pročitajte još:

Prema njegovim rečima, veština prezentovanja precizno i koncizno je ono što se najviše ceni prilikom pisanja biografije.

Kada je reč o motivacionim pismima, Luka objašnjava da ona uglavnom više učestvuju u užem izboru, ali da je i tu bitno biti precizan.

„Tu treba jasno objasniti kako se vi lično uklapate u tačno tu kompaniju za koju aplicirate i šta je tu specifično što će uticati na uspeh saradnje“, dodaje naš sagovornik.

Stavke koje biografija mora da sadrži

Kako ističe naš sagovornik – standardni oblik CV-ja je uglavnom dobar.

„On sadrži osnovne podatke, radnu istoriju, obrazovanje, veštine i neku malo sekciju sa hobijima i ostalim aktivnostima. Slika je uvek dobar detalj, koji lepo upotpuni CV“, navodi Luka.

Traženje posla, posao, potraga za poslom
Foto: Shutterstock

Ono što se retko viđa, a zapravo je jako uticajno na izbor kandidata jeste dodatak sa preporukama.

„Uvek bih savetovao da se skupe tri-četiri dobre preporuke, naravno u slučaju da imamo prethodna radna iskustva“, ističe Luka.

Nedostaci CV-ja koji vas mogu koštati poziva na razgovor

Neke stvari koje imate ili nemate u biografiji koju pošaljete poslodavcu mogu presuditi u tome da na razgovor ne budete pozvani.

„Tu spoada izostavljanje nekih osnovnih podataka, bitnih sekcija, nelogičnosti, neurednost i slične stvari“, navodi naš sagovornik.

Takođe, dodaje Luka, u slučaju da je oglas pisan na engleskom jeziku, a kandidati CV pošalju na srpskom, biće diskvalifikovani.

„To će se takođe desiti i u slučaju da postoje pravopisne greške, bilo da je CV pisan na engleskom ili srpskom. Još jednom treba naglasiti da se predugačak CV uglavnom ni ne čita“, ističe on.

Šta se dešava kada su dva kandidata „jednaka“?

Kako objašnjava naš sagovornik, u takvim situacijama se skoro uvek ide na razgovor.

Traženje posla, posao, potraga za poslom
Foto: Shutterstock

„A ako su i tu po kvalifikacijama slični, onda se gleda bolji kulturološki fit, kao i karakterne osobine. Uglavnom u tom slučaju uključimo i sve ostale članove tima sa kojima bi ti kandidati radili, pa pokušavamo da procenimo koji bi se najbolje uklopio u taj tim“, zaključuje Luka.

BONUS VIDEO Kragujevac – od doline gladi do grada praktično bez nezaposlenih

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare