mastercard
Foto: Promo

Gužva u saobraćaju i čekanje u redovima najneomiljeniji su deo šoping aktivnosti, te za mnoge, ova omiljena razbibriga ume da se pretvori u pravu noćnu moru. Upravo iz tog razloga, onlajn šoping dobija sve više pristalica, kako u svetu, tako i kod nas, jer osim sigurne i jednostavne kupovine, brzina je jedna od stavki koju moderan potrošač danas najviše ceni. Stoga i ne čudi podatak da u Srbiji čak 81% korisnika kartica praktikuje kupovinu iz fotelje, a dve trećine njih kupuje isključivo kod domaćih internet trgovaca. Ovo je pokazalo MasterIndex godišnje istraživanje kompanije Mastercard, a uz to zaključak studije je da danas imamo 15% više onlajn kupaca nego pre pandemije, pa slobodno možemo reći da je ova navika jedna od retko dobrih stvari koju nam je prošla godina donela.

Klik koju vašu onlajn kupovinu čini krajnje jednostavnom – i sigurnom – je svakako onlajn plaćanje. A da bi nagradila i podstakla svoje korisnike da iskoriste prednosti koje ovaj način plaćanja pruža, kompanija Mastercard pokrenula je kampanju u okviru koje će svi Mastercard korisnici biti nagrađeni keš-bekom, odnosno povraćajem sredstava od najmanje 980 dinara na 5.000 dinara potrošenih kod domaćih internet trgovaca – računajući tu sajtove, platforme i aplikacije – u periodu od 15. maja do 15. juna 2021. godine. Da bi ostvarili prava na povraćaj, korisnici treba da izvrše pet ili više onlajn plaćanja svojom Mastercard karticom izdatom od strane banke učesnice ovog programa, ukupne zbirne vrednosti od najmanje 5.000 dinara, a sredstva automatski dobijaju nazad na račun povezan sa svojom Mastercard karticom.

Plaćajte preko računara, pametnog telefona ili tableta, jer sva onlajn plaćanja Mastercard karticom na domaćim veb šopovima, aplikacijama ili platformama, izvršena sa bilo kog uređaja se računaju. Drugim rečima, bilo da kupujete garderobu, poručujete hranu ili namirnice iz supermarketa, bilo da plaćate mesečne račune za komunalije, takse ili poreze putem eUprave, taksi prevoz ili sportsku opremu, dokle god se to plaćanje odvija putem platne kartice i kod domaćih trgovaca, ispunjavate uslov za ostvarivanje keš-beka.

Imajte na umu da se prilikom svake onlajn kupovine obavljene Mastercard karticom primenjuju svi sigurnosni standardi kao i prilikom kartičnog plaćanja na fizičkom mestu prodaje, te možete biti sigurni da su vaši podaci uvek i svuda zaštićeni najsavremenijim bezbednosnim mehanizmima.

Dodatno, uz Mastercard imate zagarantovana sva potrošačka prava zamene ili vraćanja robe ukoliko iz bilo kog razloga niste zadovoljni.
Za kraj vam donosimo nekoliko korisnih saveta za laku i bezbednu onlajn kupovinu:

Prvo što je potrebno potražiti na svakom sajtu su dva znaka sigurne enkripcije (šifriranja) podataka – simboli https i katanac ��. Ovi znakovi bi trebali da se nalaze u polju vebsajt adrese trgovca (address bar).

Na dnu strane internet prodavnica uvek potražite i istaknute simbole Mastercard SecureCode i Mastercard Identity Check, jer je to garancija da su vaši platni podaci enkriptovani i da se ne dele ni sa kim, čak ni sa trgovcem – razmena tih podataka odvija se po visokim standardima enkripcije i zaštite i isključivo između vas i banke koja vam je izdala platnu karticu.

Svoj PIN i CVC2 (trocifreni broj na poleđini kartice) nikada ne delite s drugima.

Obratite pažnju da kod onlajn plaćanja nikada ne koristite javne kompjutere ili javne mreže.

Ukoliko vaša banka nudi tu uslugu, obavezno se prijavite za opciju dvofaktorske autentifikacije, odnosno unošenje dodatnog OTP koda koji banka šalje u SMS poruci nakon što ukucate platne detalje na strani za sigurno plaćanje kao dodatni stepen bezbednosti.

Prilikom kreiranja naloga kod trgovaca, koristite jake šifre, odnosno izbegavajte da vaše šifre budu kombinacija vašeg ili imena dece, datuma rođenja i sličnih, očiglednih asocijacija.

Uvek kada planirate kupovine većih vrednosti, proverite sa svojom bankom da li postoji neki limit po transakciji kako ne bi bilo neprijatnih iznenađenja.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar