Firma “Tačka ključanja Srbija”, koju je Vlada Srbije osnovala zajedno sa Rusima i to u jeku sankcija zbog agresije ove države na Ukrajinu, dobila je novog direktora. Mladi Aleksa Žarković, kojem je pripala ova funkcija, ima nepunih 26 godina, te se s razlogom postavlja pitanje šta ga je preporučilo na ovu poziciju. Promene je pretrpeo i Nadzorni odbor, u kome dominaraju članovi stranke Nenada Popovića. Ipak, u ovom preduzeću se bez sumnje vredi zaposliti, jer je u njemu prosečna plata oko 2.500 evra.
Vlada Srbije većinski je vlasnik preduzeća „Tačka ključanja Srbija“ sa 80 odsto, dok preostali udeo imaju Rusi – preciznije dve ruske “autonomne neprofitne organizacije” – Agencija strateških inicijativa za promovisanje javih projekata i Platforma nacionalna tehnološka inicijativa. Osnovna delatnost ove firme su „konsultanske aktivnosti u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem“.
Šta zapravo radi ova firma malo ko zna, a zanimljivo je i da ima samo petoro zaposlenih i plate su ogromne.
Nakon što je direktorka “Tačke ključanja Srbija” Ivana Gačević podnela ostavku u januaru, za njenog naslednika postavljen je, u aprilu mesecu, Aleksa Žarković.
Međutim, mladi direktor potpuno je nepoznat široj javnosti, a njegova zvanična biografija, kao zakonskog zastupnika preduzeća koje je u većinskom vlasništvu države, ne postoji. Jedino što je o njemu poznato jeste da je rođen 1998. godine, odnosno da nije napunio ni 26.
Na sajtu samog preduzeća nema nikakvih podataka o njemu, kao ni o ostalim članovima rukovodstva.
Koje kvalifikacije je ispunio i šta je Žarkovića preporučilo na ovu poziciju, pokušali smo da saznamo i u “Tački ključanja”, ali do obajvljivanja ovog teksta nismo dobili odgovore na pitanja koja smo im uputili.
Iz zvanične dokumentacije vidi se da ovo nije jedina kadrovska promena koju je “pretrpela” “Tačka ključanja”.
Konkretno, Nadzorni odbor dobio je dva nova člana – Petra Petrovića i Dobrosava Marića.
Nije iznenađenje što su novi članovi Nadzornog odbora bliski bivšem ministru za inovacije i aktulenom ministru bez portfelja i Nenadu Popoviću, koji se nalazi pod sankcijama SAD zbog veza sa zvaničnom Moskvom. Tačnije, jer “koristi veze u Kremlju da se bogati, obezbedi poslovanje za njegove prihode i olakša pronevere i koruptivne poreške šeme“.
Tako je Dobrosav Marić istovremeno i predsednik Izvršnog odbora Popovićeve Srpske narodne partij, inače dugogodišnjeg koalicionog partnera SNS, kao i sama predsednica NO Darinka Leković, posebna savetnica minisarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelene Begović i šefica njenog kabineta. Čak su i prethodni članovi, kao i bivša direktorka, bili Popovićev kadar, što je simptomatično imajući u vidu da je prilikom osnivanja preduzeća, zastupnik države Srbije bio upravo Popović, kao ministar za inovacije.
Još jedan zastupnik, Vladimir Jovičić, visoki je funkcioner Srpske narodne partije, preciznije, direktor je stranke.
O samom preduzeću nema mnogo podataka, niti se o njemu u javnosti preterano govori. Ipak, u finansijskom izveštaju za 2023. godinu navodi se da je u “Tački ključanja” zaposleno pet osoba, kojima su te godine isplaćene zarade u ukupnom iznosu većem od 150.000 evra. To znači da je svako od njih u proseku zarađivao oko 2.500 evra mesečno.
Interesantno je da je, u vreme kada je, u aprilu 2022. godine osnovano preduzeće, Rusija uveliko bila pod sankcijama Evropske unije zbog agresije na Ukrajinu, koja se desila nešto više od mesec dana pre toga. Konkretno, EU je dotad uvela četiri paketa sankcija.
Prvo su, od februara 2022, ruske banke koje finansiraju vojne operacije isključene iz međunarodnog platnog sistema SWIFT, a imovina Vladimira Putina i ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova u inostranstvu je zamrznuta. Od marta, kada je uveden drugi paket sankcija, na meti su se našče još neke banke, emitovanje RT-a i Sputnjika zabranjeno je u svim članicama EU, kao i zemljama kandidatima, a zamrznuta je imovina oligarha Romana Abramoviča, ministra odbrane Sergeja Šojgua i portparolke ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove. Istog meseca sankcionisan je i Putinov portparol Dmitrij Peskov, a ovaj novi paket obuhvatio je finansijski sektor, sektor energetike i sporta, kao i kontrolu i finansiranje izvoza, viznu politiku i dodatne liste ruskih pojedinaca.
Samo tri dana nakon osnivanja “Tačke ključanja”, EU je uvela i peti paket koji je, između ostalog, uključivao zabranu izvoza uglja i zatvaranje evropskih luka za ruske brodove.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare