Zgrada Beobanke na Zelenom vencu Foto: Twitter/Goran Vesić

Trebalo je da liči na omaž Milici Šterić, znamenitoj srpskoj arhitektici. Ostao je, međutim, samo pokušaj. Zahvaljujući vlasti koja čega god se dohvati, pretvori u mućku ili bruku.

Javnost je pre neki dan saznala da je Ministarstvo građevinarstva izdalo dozvolu novosadskoj firmi Astoria Properties za rekonstrukciju zgrade nekadašnje Beobanke na beogradskom Zelenom vencu.

Objavljujući vest nadležni državni organi nisu se upuštali u razloge zašto je od prodaje zgrade do izdavanja dozvole prošlo šest godina, ali je resorni ministar podsetio da je realizacija ovog projekta počela još dok je obavljao funkcije u gradu Beogradu, obećao je da će zgrada postati jedan od najlepših poslovnih objekata i istakao da je ponosan što se „konačno na mapu Beograda vraća zdanje arhitekte Milice Šterić, jedne od prvih žena arhitekata posleratnog modernizma u Srbiji“.

Vlast često voli da eksploatiše pojmove „lepo“ i „ponos“ kad hoće da sakrije ružne i sramotne detalje svojih „projekata“. A upravo je „projekat Beobanka“ pokazao kako funkcioniše vlast u glavnom gradu i državi, razotkrio kanale isprepletanih mutnih interesa, sumnjiva postupanja, zametanja tragova i osvetlio toksičnu spregu politike i biznisa.

I u jesen 2016. vlast se, isto kao i sada, hvalila budućom lepotom zgrade koja će biti rekonstruisana i pretvorena u prvu „zelenu“ zgradu (soliter sa zelenim fasadama) u Srbiji, koja će opravdati ime Zelenog venca. Tada je (23. novembra) vlast, posle pet neuspešnih pokušaja, prodala zgradu nekadašnje Beobanke za 4,25 miliona evra.

Kupac je bila firma Stattwerk iz Štutgarta, koju su zastupali poslovođa Miraš Mirašević i komercijalista Slavica Mirašević.

Posle potpisivanja kupoprodajnog ugovora Miraš nije želeo da govori za koje je namene kupljena zgrada sa 13 spratova i 10-ak hiljada kvadratnih metara.

U nadmetanju za kupovinu zgrade Miraš i Slavica pobedili su izraelsku kompaniju Almogim Holdings koja je nešto kasnije (2017) kupila bivšu zgradu Ambasade SAD i sa firmom Yossi Avrahami za tri godine izgradila superluksuzni stambeno-poslovni kompleks „Kneza Miloša rezidens“.

Tek godinu i po dana posle kupovine iz Stattwerka je stigla informacija o namerama kupca i budućem izgledu zgrade Beobanke. U medije je puštena „žvaka“ o soliteru sa zelenom fasadom i namerom nemačke firme da kupi i susedne zgrade (EPS i Poreska uprava), kako bi sva tri objekta pretvorila u jedinstvenu zelenu oazu.

„Stattwerk je izrazio želju i dobio pozitivan signal od EPS, Ministarstva finansija i drugih organa vlasti za kupovinu ove dve zgrade“, čulo se na promociji idejnog rešenja koje je obuhvatilo sva tri objekta. Procenjena vrednost projekta bila je oko 30 miliona evra a završetak planiran za 15 meseci.

Rečeno je da će u novoj „zelenoj“ zgradi biti eko-hab centar, poslovni prostor za ekološki orijentisane firme i apart hotel, a na krovu vidikovac i eko restoran.

Istog dana kad je zgrada Beobanke prodata pojavila se sumnja u kvalitet transakcije. Jedan opozicioni političar okačio je tvit u kome je tvrdio da je zgrada (ras)prodata za 498 evra po kvadratu i priložio skrinšot stranice iz Agencije za privredne registre (APR) iz kojeg se vidi da je firma Stattwerk doo.

Zgrada Beobanke na Zelenom vencu Foto: Twitter/Goran Vesić

Beograd-Stari grad (firma-kćerka štutgarske kompanije) osnovana devet dana pre kupovine zgrade Beobanke i da joj je sedište u Hilandarskoj ulici 8. Pažnju je, razumljivo, najviše privukao datum osnivanja firme (14. novembar 2016). Ali je promakao ključni detalj – matični broj firme (21242454) i poreski identifikacioni broj, PIB (109784557).

Kad se danas u APR programu „pretraga“ ukuca matični broj 21242454 ili PIB 109784557, pojavi se preduzeće Brankov Business Centar iz Novog Sada, Kralja Aleksandra 12. koje je osnovano istog dana kad i beogradska firma Statwerk i sa istom šifrom delatnosti (7022 – konsultantske aktivnosti u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem).

APR baza podataka o firmi Brankov Business Centar u odeljku „odluka registratora“ nudi dokumenta iz kojih se vidi da je Mirašu Miraševiću, hrvatskom državljaninu, 14. novembra 2016. izdato rešenje o osnivanju firme Stattwerk u Beogradu (kao osnivački ulog uplatio je dva puta po 100 dinara).

A onda je 15. decembra 2016. registrator APR izdao novo rešenje iz koga se vidi da novi vlasnik Statwerk doo. postaje kompanija Stattwerk GmbH & Co KG iz Štutgarta, Firnhaberstrasse 5/A/B sa 99 odsto udela a jedan odsto vlasništva ima Mirašević. Istovremeno se konstatuje povećanje osnovnog kapitala za 43.124.795 dinara.

U APR više ne postoji firma Stattwerk doo. Beograd. U stavci „odluka registratora“ od 2016. do 2021. ne postoji ni jedan dokument koji dokazuje bilo kakvu statusnu promenu koja bi dovela u vezu preduzeća Stattwerk doo, Brankov Business Centar i Astoria Propertis. Inače, jedini vlasnik firme Brankov Business Centar je Astoria Propertis, a stoprocentni vlasnik obe firme je Miroslav Stanković.

Ceo tekst možete da pročitate na sajtu lista Danas

BONUS VIDEO: Tajno preslažu kocke na Trgu Republike

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar