Država je uložila oko šest miliona evra u rekonstrukciju Kluba poslanika na Dedinju, da bi ga ubrzo nakon toga skinula sa liste reprezentativnih objekata i dala na upravljanje DIPOS-u koji će ga izdati u zakup. Ipak, ovo preduzeće koje finansiraju svi građani Srbija odbija da postupi po Zakonu i krije da li je taj elitni objekat već iznajmio, kome i po kojoj ceni. Za to vreme, spekuliše se da ga preuzima biznismen blizak SNS - Aleksandar Kajmaković, poznat i kao Aca Bosanac. On za Nova.rs to ne demantuje i kaže da u Beogradu zakupljuje niz lokala od države.
Država je u februaru ove godine rekonstruisala i nadogradila objekat u koji je godinama zalazila samo elita. U tom trenutku Klub poslanika imao je status ugostiteljsko-rezidencijalnog objekta, a za njegovu obnovu izdvojeno je oko 5,1 million evra. Za nameštaj i kuhinjsku opremu dodatno je uplaćeno još oko 853.000 erva.
I umesto da tada ponovo proradi “u novom ruhu”, država ga “skida” sa liste reprezentativnih objekata. Kako je za Nova.rs potvrđeno u Republičkoj direkciji za imovinu, taj objekat je unet u fond Društva za iznajmljivanje nekretnina DIPOS. Odluku je donela Vlada Srbije.
Spekulisalo se da država prodaje ovaj objekat, ali u Direkciji to demantuju.
“Pred Republičkom direkcijom za imovinu nije pokrenut postupak koji se odnosi na raspolaganje tom nepokretnošću, te shodno tome, Direkcija u ovom momentu ne raspolaže podacima koji se odnose na tržišnu vrednost nepokretnosti u slučaju eventualnog otuđenja. Napominjemo da se u skladu sa Zakonom o javnoj svojini nepokretne stvari otuđuju iz javne svojine polazeći od tržišne vrednosti nepokretnosti, koju je procenio poreski ili drugi nadležni organ ili licencirani procenitelj, u postupku javnog nadmetanja, ako Zakonom nije drugačije određeno”, navode za naš portal u Direkciji.
Više od ovoga zvaničnim putem nismo mogli da dobiju. Preduzeću DIPOS smo uputili pitanja pre više od 15 dana, koliki je po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja rok za odgovor. Pitali smo da li je Klub poslanika izdat, kome i po kojoj ceni, ali odgovora iz tog preduzeća nije bilo ni posle više od 20 dana od upućenog zahteva.
Spekuliše se, međutim, da je Klub poslanika dat u zakup dobro poznatom biznismenu bliskom SNS-u Aleksandru Kajmakoviću.
Da li je preuzeo i Klub poslanika, pitali smo ga u kratkom telefonskom razgovoru, a on nam je rekao da ne zna. Na pitanje kako ne zna, uz napomenu da je reč o velikom državnom objektu, on odgovara:
“Zakupljujem niz lokala od države. Ne bih da otkrivam nikakav ekskluzivitet”, navodi Kajmaković.
Ekipa portala Nova.rs otišla je na lice mesta, kako bi se uverili da li Klub poslanika radi i ko upravlja tim objektom. Međutim, tamo smo zatekli samo obezbeđenje.
“Klub poslanika nije počeo da radi, renovira se”, kratko nam je rekao čuvar.
Na našu konstataciju da je nedavno kompletno renoviran, on kaže da sada postoji neki problem sa vodom.
Dodaje i da je član novog obezbeđenja tog kluba, a upitan ko ga je angažovao, odgovara:
“Ne znam stvarno”.
Samom objektu nismo mogli da priđemo.
Klub poslanika nalazi se u Tolstojevoj ulici na Topčiderskom brdu, u neposrednoj blizini vile Bokeljke koju koristi predsednik Aleksandar Vučić. Izgrađen je 1963. godine, a pre poslednje rekonstrukcije, obnavljan je, prema pisanju medija, između 2011. i 2012. godine.
Sam klub ima površinu od 1.568 kvadrata, a nalazi se na parceli od 1,5 hektara. Deo tog kompleksa su i dva teniska terena, parking, pomoćni objekat sa svlačionicama…
Aleksandar Kajmaković je inače praktično preuzeo sve najatraktivnije ugostiteljske objekte u Beogradu. Poslednji u nizu je čuvena kafana Poslednje šansa. Naime, njen bivši vlasnik Ratko Vukadinović rekao je ranije za Nova.rs da je gradsko preduzeće “Tašmajdan” taj lokal na prikrivenoj licitaciji dalo u zakup firmi “Eureka bar”, čiji je vlasnik upravo Kajmaković.
U njegovom vlasništvu je i restoran „Temperament“ koji se nalazi u Beton hali, potom noćni kluba „La Fayette“ u Karađorđevoj ulici, kluba „Casina“ na Terazijama, hotel „Casina“, zatim klub „Teatro“ u Sarajevskoj… Spisak se tu ne završava, s obzirom na to da je Kajmaković vlasnik i kafića „Caffe Theatre“ poznatiji pod nazivom „Kod konja“, potom kafića „Boutique“ i ekskluzivnih apartmana pod istim imenom. U Skadarliji drži još nekoliko kultnih kafana – „Tri šešira“, „Dva goluba“ i „Zlatni bokal“.
Aleksandar Kajmaković u javnosti je poznat kao čovek iza kojeg stoji kontroverzni biznismen Predrag Ranković Peconi. U centru pažnje poslednjih godina našao se nekoliko puta. Privođen je u sklopu istrage protiv kriminalne grupe Veljka Belivuka, a portal Nova.rs je otkrio da je i njegova firma “Boutique 1” bila vlasnik prostora u kome se nalazi pozorište “Boško Buha”. Kao delatnost te firme u APR navedeni su restorani i pokretne ugostiteljske usluge. Posle velikog pritiska javnosti i glumaca, kojima je pretila selidba u Beograd na vodi, taj prostor je Grad u međuvremenu u potpunosti preuzeo.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare