Foto:privatna arhiva

Predstojećim neminovnim kolapsom privrede, pored uslužnih delatnosti, u Čačku su najviše ugroženi vlasnici sala za izdavanje za veselje, koji skoro celu godinu nemaju posla, budući da tokom 2020. godine niko nije, ili je retko ko proslavljao rođendan, svadbu, krštenje... Oni kažu za portal Nova.rs da bukvalno "dišu na škrge". Mnogi od njih će, zbog velikih troškova, biti prinuđeni da zatvaraju svoje objekte, a neki su to već i učinili.

Vlasnica sale za izdavanje Dionis iz Viljuše kod Čačka, Biljana Vučičević kaže za Nova.rs da je svoj lokal bila prinuđena da odjavi, jer je u ovoj godini imala svega tri veselja, uglavnom rođendane.

„To je bilo u periodu kada su nakon vanredne situacije ukinute mere koje su bile na snazi i nakon toga ništa, a prosek na godišnjem nivou je, u normalnim uslovima, između pedeset i šezdeset rođendana, svadbi, krštenja i raznih drugih svečanosti. Od države nismo uzeli pomoć jer smo bili uslovljavani da nam radnici budu prijavljeni, a nismo imali od čega da ih plaćamo. Tu su razne dažbine, porezi, struja, takse, građevinsko zemljište, ma da vam više ne nabrajam. Sada smo u situaciji da čekamo kada će se ovo novonastalo stanje da se promeni“, jada se ona.

Biljana kaže da se sada preživljava od starih zaliha novca i dodaje da ne zna do kada će moći da se izdrži. Planira, kako ističe, da ponovo prijavi delatnost kada se budu stekli uslovi za to.

„Moja porodica od toga egzistira dugi niz godina, iskreno se nadam da će se situacija popraviti do maja naredne godine i da ćemo prodisati u svakom smislu, pa i poslovnom, jer sada zbog svega dišemo na škrge“, zaključila je naša sagovornica.

Foto:privatna arhiva

Vlasnik sale Hizna, kapaciteta skoro 700 mesta, Dragan Didanović navodi da od marta nije imao ni jedno jedino veselje. Budući da se bavi i proizvodnjom papira i ima 70 zaposlenih nekako izdržava sve nedaće.

„Nekada je prihod od izdavanja objekta za veselja nosio proizvodnju, a sada je suprotno. Sredstva se prelivaju pa sasvim sigurno nećemo zatvoriti salu. Dok se u potpunosti ne sredi situacija sa koronavirusom nećemo ni počinjati sa radom“, rekao je on za naš portal. Didanović je istakao da nije otpustio ni jednog jedinog zaposlenog jer je svestan da bi to bilo, uslovno rečeno, pogubno po njihove porodice kojima je to, u više slučajeva, jedini prihod.

Međutim, situacija je slična i sa drugim delatnostima. Kako kaže naš izvor iz čačanske Poreske uprave, sve više malih preduzetnika iz grada pored Morave odjavljuje svoje radnje.

Foto:privatna arhiva

„Frizeri, vlasnici butika, kafića, naročito onih čiji lokali nisu, kako oni kažu, na dobrom mestu počeli su da odjavljuju svoje delatnosti, jer ne mogu da izdrže namete. Vidite, baš smo skoro razgovarali sa vlasnicom jednog frizerskog salona kojoj je posao desetkovan. Nedavno je bio Aranđelovdan, a ona je imala svega četiri feniranja dok je u normalnim uslovima morala da radi sa svim zaposlenima u obe smene. Kako nam je rekla, kod nje su dolazile i učiteljice, profesorke, a sada nema nikog. Neke su zaražene ili u izolaciji, a pojedine je i strah što je sasvim razumljivo“, rečeno je za portal Nova.rs u Poreskoj upravi.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar