Nemačka, gasovod, cevi
Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Nakon što je Rusija pripojila oblasti na istoku Ukrajine, koje vojno drži pod svojom kontrolom, šanse za pregovore o miru sa Kijevom su još manje nego što su bile a sa tim i šansa da se ublaži globalna ekonomska kriza koju dodatno pogoršava i dalje aktuelna pandemija koronavirusa.

Situacija je svakako najteža kada je reč o snabdevanju gasom ali ništa nije bolja ni kada je reč o struji i nafti. Usled ekonomskih sankcija koje su zapadne zemlje nametnule Moskvi zbog vojne intervencije u Ukrajini ruski državni gigant Gasprom je još krajem avgusta saopštio da bi cene „plavog energenta“ tokom zime mogle da prekorače nivo od 4.000 dolara za 1.000 kubnih metara.

Međutim, ta procena je data pre diverzije na gasovodima Severni tok 1 i 2 pa ekspert za energetiku Velimir Gavrilović za Danas kaže da one s obzirom na to mogu da dostignu i znatno veću cenu na berzama od pominjane.

„Realno je da tokom zime cene gasa dostignu toliku vrednost s obzirom na sve što se u energetici dešava. Treba naglasiti da je ruska kompanija tu procenu dala pre sabotaže na dva svoja gasovoda. Posle toga što se zbilo ne bi trebalo da predstavlja iznenađenje da se cene gasa podignu i znatno više, odnosno da se ne zadrže na cifri od oko 4.000 dolara za 1.000 kubnih metara gasa“, objašnjava Gavrilović.

To dovodi i do logičnog pitanja da li će ruski gas, od koga potrošači u Srbiji zavise u potpunosti, poskupeti odnosno da li će Javno preduzeće „Srbijagas“ za „plavi energent“ Moskvi plaćati veću cenu od one koja je sada aktuelna.

Kada je reč o količinama koje su krajem maja tokom telefonskog razovora ugovorili predsednik Rusije Vladimir Putin i njegov kolega iz Srbije Aleksandar Vučić one su predmet trogodišnjeg ugovora i na njih stoga neće uticati najavljeni rast „plavog energenta“ na evropskim berzama tokom grejne sezone, koja u našoj zemlji počinje za tačno 15 dana. To su količine u iznosu od 2,2 milijarde kubnih metara gasa i dogovorena cena se kreće u rasponu od 310 do 408 dolara za 1.000 kubnih metara gasa.

Međutim, Srbiji je za podmirivanje potreba domaćeg tržišta potrebno dodatnih 800 miliona kubnih metara gasa. Nije saopšteno po kojim cenama Gasprom isporučuje te količine gasa za potrebe potrošača u našoj zemlji ali domaća stručna javnost tvrdi da su one u rasponu od 900 do 950 dolara za 1.000 kubnih metara gasa. U tom segmentu nema dugoročnog ugovora što ostavlja prostor za bojazan da usled najnovijih dešavanja i štete koju je Moskva pretrpela zbog diverzije na Severnom toku 1 i 2 berzanska cena enormno skoči što bi dogovorenu cenu za 800 miliona kubnih metara koju Javno preduzeće „Srbijagas“ kupuje od Gasproma podiglo na nivo veći od 1.000 dolara. Za Srbiju koja pored gasa i nafte u ovoj zimskoj sezoni mora da, usled male proizvodnje, uvozi i struju to bi svakako predstavljalo veliko novčano opterećenje.

Opširnije čitajte na Danas.rs.

Bonus video: Kako će izgledati grejanje iz toplane ove sezone: Da li ćemo se smrzavati ove zime?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar