Foto: Vesna Lalić/Nova.rs, Promo

Akcionarsko društvo “Mostogradnja”, nekadašnji građevinski gigant Srbije i Jugoslavije, tavori u stečaju sa dva zaposlena, dok pod gotovo istovetnim imenom “Mostogradnja ING”, kćerka firma “Milenijum tima”, cveta i iz godine u godinu uvećava dobit, a sada je zabeležila i rekord. Pitanje da li bi se to desilo da mlađa "Mostogradnja" od starije nije preuzela, kako su tvrdili radnici, gotovo sve - i njih i opremu i mašine i hale...

„Milenijum tim“ ušao je u sve pore srpskog biznisa, pa tako i u „izgradnju mostova i tunela“ sa ćerkom firmom „Mostogradnja ING“, koja je osnovana krajem 2020. Samo u prvoj godini svog poslovanja bili su u minusu, a sada postižu rekordnu zaradu.

Naime, prema podacima iz Agencije za privredne registre, “Mostogradnja ING” ima 214 zaposlenih i ostvarila je neto dobitak od pola milijarde dinara, tačnije 562.415.000 dinara, što je oko 4,8 miliona evra. To je više nego duplo uvećana dobit u odnosu na prethodnu 2022. godinu. Tada je, kako pokazuju podaci APR, kompanija zapošljavala 173 ljudi i profitirala 211.256.000 dinara, odnosno nešto manje od dva miliona evra.

Kako je Nova.rs pisala, ova kompanije je angažovana na pripremnim radovima za objekte EXPO 2027.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Jasno je da nije slučajno što se ćerka firma „Milenijum tima“ naziva gotovo istovetno kao i nekadašnji gigant velike Jugoslavije – GP „Mostogradnja“. Za razliku od imenjakinje, stara „Mostogradnja“ u avgustu 2021. otišla je u stečaj.

To akcionarsko društvo u kom država ima većinsko vlasništvo godinama se davi u dugovima. Nekad jedna od najvećih građevinskih firmi na prostoru bivše Jugoslavije, prema finansijskom izveštaju za 2022. godinu, ima svega dva zaposlena, a u gubitku je 784.779.000 dinara, što je oko 6,7 miliona evra.

Na kraju 2020. velika „Mostogradnja“ imala je 368 zaposlenih, da bi taj broj na kraju 2021. bio sveden na 25.

Propadanje giganta i strateško partnerstvo

I baš te godine, kako su pričali radnici za Nova.rs, sklopljen je ugovor sa „Mostogradnjom ing“ o strateškom partnerstvu, a to je potvrdio i tadašnji direktor posrnulog giganta Branko Knežević. Kako su radnici govorili za naš portal, dogovor je podrazumevao da zaposleni odu uz socijalni program, a potom u „Mostogradnju ing“.  To je, kako su dodali, aminovalo i Ministarstvo privrede.

Radnici su pričali da će „Milenijum tim“ iznajmiti prostor od GP „Mostogradnja“ u Batajnici, gde se nalazio pogon sa kranovima, ogromnim strugovorima, magacinom, mehanizacijom, te da će u nekom trenutku preuzeti kompletnu imovinu nekadašnjeg giganta, a to znači i plac od 15 hektara, dva samačka hotela, mehanizaciju…

Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Šta se od toga desilo nije poznato. Tim povodom kontaktirali smo stečajnog upravnika Vasilja Vasiljevića, ali on nije odgovorio na pitanje Nova.rs da li, u kojoj meri i na koji način “Mostogradnja ING” koristi pokretnu i nepokretnu imovinu “Mostogradnje a.d.”, kao ni da li je i koliko radnika iz ove državne firme prešlo u privatnu.

Veze „Milenijum tima“ sa SNS

„Milenijum tim“ je inače poznat kao kompanija koja već godinama radi na svim ključnim državnim projektima, a njen uspon se vrlo često dovodi u vezi sa bliskim odnosima koje njeni vlasnici Stojan Vujko i Ivan Bošnjak imaju sa državnim vrhom Srbije i SNS-om. Pretpostavljalo se da je do strateškog partnerstva došlo upravo zahvaljujući tim specijalnim vezama.

Radnici “Mostogradnje” su ranijih godina upozoravali da je državna kompanija, čija je privatizacija nekoliko puta bezuspešno pokušana, namerno devastirana da bi na kraju mogli da je kupe privatnici bliski vlasti. Budući da se nalazi u stečaju može se očekivati da u nekom trenutku, možda vrlo brzo, bude stavljena na doboš.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare