Približava nam se grejna sezona, ove godine pripreme za zimu su intenzivnije nego ranije a razlog je svima poznat i to na svetskom nivou: poskupljenje energenata. Da li cena ogrevnog drveta i uglja nastavlja da raste, ekipa jutarnjeg programa "Pokreni se", proverila je širom naše zemlje. Kakva je potražnja usled sve većeg poskupljenja proverili su na stovarištima u Beogradu, Novom Sadu i Zaječaru.

U Beogradu su cene više za 50 odsto u odnosu na period od pre godinu dana a u Novom Sadu su cene drva 13.000 dinara a uglja od 18.000 do 24.000 dinara. Skladištari ovih energenata u Novom Sadu se samo nadaju da Crna Gora i Bosna i Hercegovina neće zabraniti izvoz, zato što većina njihove robe sada dolazi iz ove dve države.

Cene ogreva u istočnoj Srbiji su u svim poređenjima do sada bile niže no u prestonici i centralnom delu zemlje. Ovaj deo naše zemlje je bogat rudnicima ali situacija sa energentima na stovarištima u Zaječaru je specifična. Proizvodnja uglja iz lokalnih rudnika je mala a dugovanja kod prodavaca su velika.

Cena uglja po Srbiji
Cena uglja po Srbiji

Ogrevnog drveta nema na svim stovarištima u Zaječaru, cena je ako ga pronađete od 7000 dinara ali po njega morate da odete lično i da za njega platite sopstveni prevoz koji košta do 9500 dinara, ukoliko naiđete na neki kamion koji će vam ta drva dovesti. Seča i cepanje drveta se naplaćuju 800 dinara. Kubni metar drva kada se sve sabere u Zaječaru košta oko 10.000 dinara. Što se uglja tiče, najeftini je iz rudnika Lubnica od 12.400 dinara ali njega međutim nema a ostalih kojih ima koštaju od 15.000 do 36.000 dinara.

Ugalj koji je u prodaju za domaćinstva je mahom iz susednih zemalja s obzirom da se sav domaći ugalj koristi u svrhe proizvodnje električne energije.

BONUS VIDEO: U Baljevcu propada ugalj, a država kaže da ga nema

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar