Foto: krsmanovic/Shutterstock.com

Tokom vanrednog stanja koje je trajalo od polovine marta do 6. maja u kontroli primene mera koje je propisala Vlada Srbije bili su angažovani gotovo svi radnici čačanske Gradske uprave za inspekcijski nadzor, kao i pripadnici Komunalne milicije, izjavio je načelnik te službe Igor Krivokapić i dodao da su im i vikendi bili radni budući da se dnevno kontrolisalo više od 200 objekata raznih delatnosti.

Prema njegovim rečima, inspekcijske službe su kontrolisale zabranu okupljanja u javnim zatvorenim prostorima, ograničen rad restorana, kafića, trgovinskih objekata, kladionica, kretanje u parkovima i na javnim površinama, pa čak i i broj ljudi prisutnih na sahranama.Onje naglasio da su bila angažovana sva 43 zaposlena u toj upravi.

„Dakle, svi. Zaposleni u komunalnoj, građevinskoj, prosvetnoj, turističkoj i inspekciji za zaštitu životne sredine kao i u službi za lokalni prevoz i puteve. Radili smo i vikendima do ponoći. Za nas nije važila preporuka rada od kuće, jer je posao na terenu suština našeg delanja. Prema našim procenama, izvršili smo kontrolu u više od 10.000 objekata na gradskom i seoskom području: ugostiteljskih, trgovinskih, frizerskih, kozmetičkih, objekata za priređivanje igara na sreću“, naveo je on.

Pored toga inspektori i komunalni milicioneri građanima su dostavljali rešenja sanitarne inspekcije o samoizolaciji – uručeno ih je oko četiri stotine. On je ocenio da je većina žitelja poštovala je mere propisane tokom vanrednog stanja, te da nije bilo većih poteškoća.

„Međutim, pripadnici inspekcijskih službi su zaticali pojedince koji nisu potpuno poštovali mere. Posle intervencije inspektora i komunalnih milicionera, uočeni nedostaci su otklanjani. U nekim slučajevima nije se poštovao policijski čas i tada smo obaveštavali Policijsku upravu, tako da su oni preduzimali dalje mere, u skladu sa njihovim ovlašćenjima“, kaže Krivokapić i dodaje da su kazne bile izricane kada upozorenja nisu davala rezultate.

Kako ističe, u periodu vanredne situacije, od 3. jula do 24. avgusta, zbog nepoštovanja propisanih mera GU za inspekcijski nadzor podnela je šest krivičnih prijava. Jedna je podneta protiv vlasnika zatvorenog bazena, ali i ugostiteljskih objekata, jer nisu poštovali radno vreme.

„Nedavno nekoliko gostiju u jednom ugostiteljskom objektu inspektorima nije dozvolila kontrolu i tada je intervenisala policija, koja je privela tri osobe u policijsku stanicu. Sada, iako je povoljnija epidemiološka situacija, još su na snazi brojne mere“, podseća načelnik i upozorava da se moraju poštovati.

Inspektori rade relaksiranije, ali su i dalje angažovani na kontroli primene Uredbe o merama za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti (stupila na snagu 28. avgusta) i naredbe Ministarstva zdravlja o zabrani okupljanja na javnim mestima (od 29. avgusta). U skladu sa Aktom Vlade Srbije, u mnogim kontrolama rade zajedno sa predstavnicima MUP-a i republičkim sanitarnim i inspektorima rada.

„Zbog nepoštovanja propisanih mera sanitarna inspekcija je naložila četiri mere za otklanjanje nedostatka ugostiteljskim objektima koji su radili i posle 1 sat posle ponoći, kako je propisano i jednu meru zabrane korišćenja prostora. Istom lokalu pisana je prekršajna prijava. U njemu je bio mnogo veći broj lica, nego što je to propisano i on je zatvoren“, zaključio je Krivokapić.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram