Pregled dana
Sofija Mandić Foto:Newsmax Adria

Iako se datum referenduma bliži, debate za i protiv referenduma u medijima nema. Vlast i nije u nekoj kampanji za potvrdni odgovor, neke opozicione stranke lobiraju da se ne izađe na referendum, dok su druge za izlazak i zaokruživanje negativnog odgovora.

Građani su jedino upoznati sa pitenjem: „Da li ste za potvrđvanje akta o promeni Ustava Republike Srbije?“

Sofija Mandić, pravnica iz Centra za pravosudna istraživanja ima argumente da se na referendum izađe i da se zaokruži ne.

„Mi smo se kao organizacija izjasnili kada smo ponudili svoj akt o promeni Ustava, jer smatramo da je ovaj nedovoljno dobar. Ja ovde govorim u svoje ime. Otvoreno kažem da ću glasati protiv, zato što smatram da ono zbog čega smo ušli u ustavne promene ne postižemo ovakvim aktom o promeni Ustava kada je u pitanju sudstvo mi ostajemo praktično na istim pozicijama. Izmeštamo izbor iz Narodne skupštine u sudski savet gde je odnos snaga praktično isiti, gde je Tužilaštvo u takvoj poziciji da idemo nekim koracima unazad. Imamo smanjen broj tužilaca u tužilačkim savetima, imamo vrhovnog tužioca koji se i dalje bira u Skupštini“, objašnjava Sofija Mandić.

Mnogi su se izjasnili protiv izlaska na referendum, kao argument navode da jednopartijska skupština ne može da raspiše referendum.

„Mislim da se mi svi oko dijagnoze slažemo, ali imamo različita rešenja za izlaz iz te situacije. Slažem se da Skupština nije legitimna i da nije trenutak da se u jadnom takvom telom telu donosi takva odluka. Tog dana kada je usvajan akt u Skupštini, ja sam slučajno prolazila i videla špalir policije koji stoji između ulice i zgrade skupštine. To je ta atmosfera u kojoj se menja Ustav. Izlazak na referendum i glasom protiv se izjašnjavamo protiv nelegitimnog sastava skupštine koji je rešio da promeni jedan takav pravni akt, možemo da kažemo da se na taj način izjašnjavamo o konkretnim rešenjima sa kojima se ne slažemo. Naglasila sam da naročito opozicione stranke koje koriste taj argument da je skupština nelegitimna, upozorila sam da će ta skupština biti podjednako nelegitimna.  Ako je nelegitimna u januaru za referendum, nelegitimna je i u aprilu za izbore“, naglasila je pravnica CEPRIS.

Ustav je, kako kaže, nešto mnogo važnije i trajnije od izbora ljudi čiji mandat traje 4 ili u slučaju funkcije predsednika 5 godina.

„Čini mi se da su prvi izbori zapravo 16. januara jer tada treba da glasamo za nešto što bi trebalo da bude naš zajednički dogovor o društvu u kome živimo, a ovo drugo je daleko promenljivije“, naglašava Sovija Mandić iz Centra za pravosudno istraživanje.

 

 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare