Foto: Twitter/Dragan Milic

Direktor niške Klinike za kardiohirurgiju dr Dragan Milić kazao je da očekuje da reagensi za laboratoriju, zbog čijeg je nedostatka ta klinika 1. marta prinudno obustavila operacije, stignu do petka, i najavio da će ponovo besplatno operisati pacijente vikendima kako bi eliminisali listu čekanja stvorenu zbog takve obustave.

Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević-Škodrić kazala je ranije danas da je odobrena hitna nabavka reagenasa za transfuziju u ovoj klinici i da će oni stići u niški Univerzitetski klinički centar „najkasnije do petka“.

„To je sjajna vest, pre svega za naše pacijente koji su najvažniji. Ukoliko reagensi stignu do petka, to će značiti da mi nismo radili sedam dana, a da je za to vreme stvorena lista čekanja od 15-ak bolesnika. Odmah ovog vikenda krenućemo da operišemo, i opet ćemo raditi svakog vikenda, kako bi do kraja ovog meseca ponovo ukinuli i listu čekanja, a i listu zakazivanja“, rekao je dr Milić za Danas.

On je kazao da ovako brzog reagovanja države ne bi bilo da nije bilo ozbiljnog pritiska javnosti, odnosno medija i društvenih mreža.

„Zbog toga su nadležni odlučili da iskontrolišu štetu, pa je doneta odluka o javnoj nabavci po hitnom postupku, koja traje svega 24 časa, i podrazumeva odobrenje Kancelarije za javne nabavke, a ne recimo odluka o javnoj nabavci male vrednosti, koja traje sedam dana“, rekao je dr Milić.

On je podsetio da je Kardiohirurgija još u decembru prošle godine počela da šalje obaveštenje niškom UKC da su im potrebni reagensi za transfuziju za njihovu laboratoriju, ali da ova ustanova nije reagovala.

„Očigledno je postojala namera da se metoda koju mi koristimo u našoj laboratoriji zameni nekom drugom“, kazao je.

On je kritikovao nezvanični najavu uprave niškog UKC, na čelu sa v.d. direktora dr Zoranom Perišićem, da će reagensi navodno stići danas, jer „takve neodgovorne izjave izazivaju dodatno uznemirenje javnosti, koje evidentno već postoji“.

Direktorka RFZO Radojević-Škodrić objasnila je danas, najavljujući hitnu nabavku reagenasa za transfuziju u niškoj Kardiohirurgiji, da te reagense nabavljaju bolnice, a ne Republički fond.

„Po zakonu, reagensi za laboratoriju, izuzev za transfuziju, nabavljaju se preko Republičkog fonda. Dakle, reagense za transfuziju nabavljaju same bolnice. Bolnice (UKC Niš, prim, aut.) raspisuju tendere kada im oni nedostaju, a novac za to im daje Republički fond“, kazala je ona za TV Hepi.

Dodala je da su reagensi na Kardiohirurgiji „potrošeni pre nego što se očekivalo“, a da je problem što javna nabavka nije blagovremeno raspisana, pre svega „zbog komunikacije između zdravstvenih radnika“, koja je u ovom slučaju „veliki problem“.

Prema njenim rečima, reagensi se već nalaze u Nišu, na lageru kod dobavljača.

Dr Milić je 1. marta uveče objavio da Kardiohirurgija od tog dana prestaje da radi sve kardiovaskularne operacije, kao i transplantacije bubrega jer više nema reagense za laboratorijske testove za sklonost pacijenata ka krvarenju i trombozama.

On se izvinio svim pacijentima zbog toga što će se „ponovo, nakon skoro godinu dana, stvoriti liste čekanja“, ali da „to više nije u njihovoj moći“.

„Uprava UKC Niš ukinula je nabavku reagenasa za našu laboratoriju gde radimo testove za hemostazu, koji su osnovni pregled, i kojima procenjujemo sklonost ka krvarenju ili trombozama kod pacijenata tokom i posle operacije. Niška Kardiohorurgija je nakon 15 godina prinudjena je da zbog nedostatka reagenasa prekine rad kako ne bi ugrozila živote svojih bolesnika“, saopštio je on na svom Fejsbuk profilu.

On je precizirao da je odluku o prestanku rada svih kardiovaskularnih operacija i transplantacije bubrega zbog nedostatka materijala za aparate „Multiplate“ i „ClotPro“ jednoglasno doneo kolegijum Klinike, u kojem je 33 lekara.

„Klinika je u poslednjih nekoliko nedelja svojim dopisima upozoravala sve nadležne institucije u Srbiji- Ministarstvo zdravlja i RFZO, da će ukidanje potrošnog materijala dovesti do onemogućavanja rada na klinici i do ponovnog veštačkog stvaranja liste čekanja“, naveo je.

On je dodao da je RFZO u svom odgovoru na njihov dopis napisao da je odluku o prestanku nabavke reagenasa doneo v.d. direktora UKC Niš dr Perišić.

„(Prethodno podnete) krivične prijave nas nisu zaustavile, ali bez reagenasa i materijala ne možemo da radimo. Od 1995. godine radim u UKC Niš i nikada ovako nešto nisam ni video ni doživeo“, kazao je.

UKC je negirao da je planski uskratio nabavku reagenasa Klinici za kardiohirurgiju, dodajući da im je interes pacijenata najvažniji, a da je prekid operativnog programa na toj klinci „apsolutno neopravdan“.

Uprava ove zdravstvene ustanove je precizirala da je tražila uputstva od Ministarstva zdravlja i RFZO u vezi sa obezbeđenjem reagenasa za laboratoriju Kardiohirurgije, ali im RFZO nije odgovorio, već su za „sugerisanje da te reagense mogu nabaviti u samostalnom postupku javne nabavke“ saznali tek 1. marta, kada je direktor te klinike dr Milić saopštio da se obustavljaju operacije.

U saopštenju je navedeno da su, pritom, u centralnoj laboratoriji 1. marta instalirali opremu koja koja koristi reagense centralizovane javne nabavke, a kojom se takođe rade procedure koje obavlja Klinika za kardiohirurgiju.

„Ovakvo saopštenje Uprave UKC Niš obiluje lažima i neistinama kojim se Uprava UKC Niš i njen v.d. direktora dr Zoran Perišić služe godinama, ne shvatajući da je UKC Niš ozbiljna i najvažnija institucija južno od Beograda a ne organ političke stranke, kao i da politika ne može da komanduje strukom“, navedeno je u reagovanju direktora Kardiohirurgije na demanti UKC.

Dr Milić je kazao da je „laž“ da Kardriohirurgija još uvek nije iskazala potrebe za ovim reagensima, jer je to učinila još 12. januara ove godine, što dokazuju službeni mejlovi.

On je, takođe, upitao dr Perišića kako su smeli da aparate za transfuzijsku medicinu instaliraju u centralnoj laboratorji UKC „kada je to protivzakonito, pošto se centralne laboratorije ne mogu baviti transfuzijom“.

Upitao je i „ko čita i verifikuje nalaze“ iz te, centralne laboratorije, u kojoj ne radi nijedan transfuziolog“.

BONUS VIDEO: Zašto je stala kardiohirurgija u Nišu?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar