Potpredsednik Gasprom banke
Foto: Not specified / WillWest News / Profimedia

Šetajući Kijevom u svojoj novoj ukrajinskoj vojnoj uniformi, Igor Volobujev se osećao kao da je konačno ispunio svoju svrhu. Nedeljama nakon što je napustio Rusiju, bivši potpredsednik Gasprombanke provodio je svoje dane pokušavajući da ubedi zvaničnike da mu dostave ukrajinska dokumenta i dozvole mu da se prijavi za vojnu službu da bi se borio protiv zemlje u kojoj je proveo veći deo svog odraslog života.

„U trenutku kada je izbio rat, odmah sam znao da želim da idem i branim Ukrajinu“, rekao je Volobujev u intervjuu u ukrajinskoj prestonici. „Prvo sam želeo da se pridružim teritorijalnim jedinicama odbrane u regionu Sumi, gde sam odrastao. Došao sam do mnogih zvaničnika ali zakonski nije bilo moguće da se tu borim kao Rus“, dodao je.

Ubrzo je, međutim, Volubujevu predstavljena opcija da se pridruži legiji „Sloboda za Rusiju“, specijalnoj vojnoj jedinici koja je deo ukrajinskih oružanih snaga i koja je u potpunosti sastavljena od ruskih državljana. Rekao je da je prigrlio šansu raširenih ruku, a u subotu je u video obraćanju Volobujev, držeći automatski pištolj, objavio da se pridružio legiji.

„Veoma mi je drago što sam postigao svoj prvi cilj. Ali sada moram brzo da prođem vojnu obuku da bih mogao da se borim. Ne mogu da stanem na pola puta“, rekao je.

Ovaj 50-godišnjak ima ukrajinske korene, ali ima ruski pasoš i veći deo svog života je proveo u Moskvi gde je postao potpredsedik Gasprombanke, treće po veličini ruske banke koja je u vlasništvu energetske kompanije Gasprom. Bio je jedan od nekolicine ruskih prebega visokog profila kji su osudili rat, prenosi Gardijan.

Sada je njegova odluka da uzme oružje i ratuje protiv Rusije još jedan preokret u ovoj priči. Njegov javni prebeg je već izazvao šokove s obzirom na njegovu visoku ulogu u kompaniji koja je u srcu ruskog establišmenta i kojom predsedava Aleksej Miler, generalni direktor Gasproma, koji je blizak ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.

„Dugo sam pravio kompromise sa samim sobom… Ali 24. februara na dan kada je Rusija počela invaziju, bilo kakav razgovor o kompromisu postao je ne moguć. Nisam mogao da budem deo ovog zločina“, rekao je on.

O legiji Sloboda za Rusiju kojoj je Volobujev pristupio, ne zna se mnogo. Vest o njenom formiranju objavljena je na Telegramu 12. marta, a neki od njenih članova održali su konferenciju za štampu u Kijevu početkom aprila. Na svom Telegram kanalu često objavljuju slike svojih pripadnika angažovanih na vojnim pripremama.

Potpredsednik Gasprom banke
Foto: Not specified / WillWest News / Profimedia

„Već sam bio poznat javnosti tako da sam mogao da progovorim“, rekao je Volobujev. „Ali za ostale članove i njihove porodice, veoma je opasno da pričaju o tome, tako da je grupa veoma tajnovita“, naveo je.

Volobujev je odbio da kaže kolika je bila legija i gde se borila, pozivajući se na vojnu tajnovitost, ali je dodao da je jedinica često bila angažovana u aktivnim borbama.

On je istakao da ta jedinica „nije grupa plaćenika“, već da je zvanični deo ukrajinskih oružanih snaga i da prema tome, ako budu zarobljeni, vojnici treba da budu tretirani u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom.

Zvanična oznaka jedinice je istaknuta na uniformi Volobujeva. Belu i plavu zastavu koriste ruski antiratni demonstranti u zemlji i van nje. On oponaša dizajn ruske zastave, ali sa crvenom trakom promenjenom u belu kako bi uklonila asocijacija na krv i nasilje, istakao je Volobujev.

Potpredsednik Gasprom banke
Foto: Not specified / WillWest News / Profimedia

Dok je Volobujevu glavni motiv da uzme oružje u ruke bio da brani Ukrajinu, koju je opisao kao svoju „jedinu domovinu“, rekao je da većina Rusa u legiji traži promenu režima u Moskvi.

„Iz onoga što sam video, to je grupa visoko motivisanih Rusa, koji veruju da je poraz Rusije sada jedini način da se stvori demokratska, civilizovana zemlja“, rekao je on.

Artjom (koji krije pravo ime), još jedan je član te zajednice. Rekao je da se pridružio ovoj grupi jer je to bila jedina šansa da se reši režima. Bio je angažovan u politici u Rusiji, ali je zemlju napustio 2020. godine. Rekao je da se preselio u Ukrajinu neposredno pre rata, osećajući neposredan ruski napad.

PROČITAJTE JOŠ:

„Volim svoju domovinu. Voleo bih da do ovoga nije došlo, ali moramo da okončamo ovaj sistem. Nadam se da ću moći da se vratim kući nakon rata“, rekao je on.

Neki Rusi su pronašli druge načine da doprinesu vojnim naporima Ukrajine. Ubrzo nakon što je izbio rat Maksim Motin, bivši lokalni opozicioni zvaničnik u Moskvi, koji je živeo u Kijevu poslednje četiri godine, brzo je postavio nekoliko proizvodnih linija za izradu pancira i šlemova za ukrajinsku vojsku.

„Posebno u ranim danima rata, postojala je velika potražnja za pancirima. Do sada samo napravili preko 700 prsluka i mnogo šlemova“, rekao je Motin iz Lavova, gde koordinira proizvodnju vojne opreme.

Rekao je da nije dvaput razmišljao o snabdevanju vojnom opremom kako bi pomogao ukrajinskoj vojsci u borbi protiv njegove domovine. Motin je istakao da su vlasti u Moskvi nedavno pokrenule dva krivična postupka protiv njega zbog njegove podrške Ukrajini, uključujući ozbiljnu optužbu za finansiranje terorizma.

BONUS VIDEO: Ruska vojska patrolira Severodonjeckom

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare