Foto: Patti McConville / Alamy / Alamy / Profimedia

Park avenija 432, jedna od najskupljih adresa na svetu, ima ozbiljne greške u dizajnu zbog čega stanari, koji su platili milione dolara za svoje luksuzne stanove, svakodnevno strahuju da će im plafon pasti na glavu.

Kula visoka gotovo 427 metara na Park aveniji, koja je jedno vreme bila najviša građevina na svetu, bila je vrhunac luksuznog građevinskog buma u Njujorku pre desetak godina i privlačila je bogate, strane kupce koji su želeli diskreciju i brz i veliki povraćaj novca.

Pročitajte još:

Šest godina kasnije i stanari luksuznog tornja sada su se zakrvili sa investiorima, shvativši da multimilionska cena nekretnine ne znači automatski i garanciju da će sve u zgradi funkcionisati bez problema. Stanari Parka 432 žale se na loše instalacije, curenje vode, mehaničke probleme – česte kvarove liftova, ali i to da zidovi škripe i krckaju poput starog jedrenjaka.

Razlog je upravo ono što je bila i glavna privlačnost zgrade – visina, kažu inženjeri, a potvrđuju dokumenta u koja je Njujork tajms imao uvid.

Posle prvog talasa izgradnje visokih zgrada u Njujorku, pojavila su se strahovanja, dodatno podstaknuta tužbama i žalbama, da način izgradnje i materijali koji su korišćeni ne mogu da prate zamisli arhitekata da podignu zgradu visoku 400 i više metara.

Izveštaji o problemima na Park aveniji pružila su i novi pogled na „Milijarderski red“, niz visokih kula u blizini Central parka koje su promenile panoramu grada i gde je identitet gotovo svih kupaca zaštićen šel kompanijama.

Stanovi u Parku 432, vitkoj kuli koju kritičari porede sa srednjim prstom, mahom su prodati, procenjuje se za nekih tri milijarde dolara. Penthaus na vrhu 96-spratnice prodat je 2016. kompaniji koja predstavlja saudijskog magnata Favaza Alhokaira za 88 miliona dolara. Dženifer Lopez i Aleks Rodrigez kupili su stan za 15,3 miliona dolara 2018. i prodali ga godinu dana kasnije.

Sada, stanari, koji su među najbogatijim i najmoćnijim ljudima na planeti, u žestokom su sukobu sa preduzimačima i pokušavaju da nađu način da zaustave pad vrednosti svojih nekretnina.

Foto: Sandrine Marty / AFP / Profimedia

„Bila sam ubeđena da će ovo biti najbolja zgrada u Njujorku“, rekla je Sabrina Abramovič, jedna od prvih stanara. „I dalje je predstavljaju kao dar sa neba a ona to sasvim sigurno nije“, dodala je ona.

CIM grupa, koja je jedan od preduzimača, navela je da je zgrada „uspešno dizjanirana, izgrađena i rasprodata“ i da su radili zajednički sa drugim preduzimačima na održavanju zgrade do januara, kada je kontrolu nad zgradom preuzela skupština stanara. „Kao i kod svih novih zgrada, u početku je bilo nekih problema sa održavanjem i drugih pitanja“, naveli su oni.

Foto: Shutterstock

Abramovič i njen suprug Mihajl, poslovni ljudi koji rade u naftnoj industriji, kupili su stan od 325 m2 za 17 miliona dolara 2016. Abramovič kaže da je bila razočarana kada se preselila iz Londona u Njujork i do svog stana na višim spratovima stigla vozeći se teretnim liftom obloženim šperpločama i čeličnim panelima i sa radnikom koji je pokretao lift sa sve građevinskim šlemom na glavi.

Od tog trenutka, problemi su eskalirali. Više stanova je poplavljeno zbog pucanja cevi. U jednom trenutku, voda je poplavila liftove pa su dva od četiri lifta za stanare bila nedeljama van stroja. Štete od pucanja cevi i curenja mere se u stotinama hiljada dolara, rekla je Abramovič.

Foto: Bruce yuanyue Bi / Alamy / Alamy / Profimedia

Problem sa pucanjem cevi je u tome što su spratovi u kuli viši nego što je uobičajeno – na taj način je kula brzo podignuta, ali je to imalo cenu – probleme sa instalacijama, mehaničke kvarove i probleme sa radom lifta. U jednom trenutku, zbog jakog vetra, lift u zgradi se zaglavio i jedan od stanara je sat i po proveo zarobljen, čekajući spasioce.

Iz sveta i regiona čitajte:

Jedna od glavnih pritužbi odnosi se na buku, kaže Luk Leung, direktor arhitektonske firme Skidmor, Ovings i Meril. Metalni delovi između zidova škripe kako se zgrada povija na vetru, a kroz okna liftova i vrata vetar neprijatno „ćarlija“.

Stanari se žale i na škripanje, treskanje i lupkanje koji se stalno čuju a kažu otvor za smeće „zvuči kao da je eksplodirala bomba“ kada se baci đubre.

Stanari, od kojih većina ne živi stalno tu, podeljeni su na grupe i svaka ima svog predstavnika. Svi oni podnose tužbe i žalbe nadležnim institucijama i „međusobno se ne podnose“, kaže Abramovič.

Jedna grupa stanara zatražila je procenu od SBI konsultantske firme koja je proučila mehaničke i strukturalne probleme zgrade i došla do zaključka da 73 odsto mehaničkih, električnih i vodovodnih instalacija nije u skladu sa projektnim rešenjima, i da četvrtina njih predstavlja opasnost po život stanara.

Foto: Shutterstock

Uprkos problemima i unutrašnjim sukobima, stanari – među kojima su i predsedavajući Daglas Eliman, direktor građevinske firme JFS kapital, nagrađivani kuvar Šon Hergat, vlasnici Hose Kuervo tekile – ne žele da javnost sazna za njihove probleme.

„Sve ovo ovde je varka. Da sam znala ono što sad znam, nikada ne bih kupila stan“, rekla je Abramovič koja zbog korone živi sve vreme u svom stanu i ne brine peviše zbog pada njegove vrednosti jer nije kupila stan da bi ga preprodala, već da bi bila blizu dece.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar