Foto: Savo Prelević/Vijesti.me

Veliki broj gradjana okupio se danas ispred parlamenta Crne Gore u znak protesta protiv najavljenih izmena Zakona o slobodi veroispovesti o kojima rasprava počinje danas. Protestni skup okončan je nešto posle 14 sati, bez incidenata, iako je tokom razilaženja ispred parlamenta je zapaljeno više baklji i bačeno nekoliko dimnih bombi. Učesnici protesta, pripadnici tzv. patriotskih snaga, najavili su nova okupljanja.

Pročitajte još:

Učesnike protesta su ispred parlamenta pozdravljali opozicioni poslanici, među kojima je i bivši premijer Dško Marković, koji su dočekivani ovacijama. Poslanici opozicionih DPS i SDP su u više navrata izlazili i pozdavljali učesnike protesta, u jednom trenutku je prema zgradi letela i baklja, a potom jaja i kišobrani. Opozicioni poslanici su iz parlamenta okupljenima iznosili sokove i vodu.

Organizator ovog, kao ni svih prethodnih skupova tzv. patriotski snaga u Crnoj Gori, nije poznat, a okupljeni tvrde da ih nisu organizovale stranke. Na platou ispred zgrade parlamenta bio je prisutan manji broj pripadnika policije.

Protest je organizovan zbog, kako je navedeno, protivljenja usvajanju izmenjenog Zakona o slobodi veroispovesti, kojim će, kako tvrde, crnogorska baština i istorija biti ustupljene Srpskoj pravoslavnoj crkvi i Srbiji.

„Ovo nije politički skup, već skup građana Crne Gore“, poručeno je sa protesta na kome se skandiralo: „Ne damo državu“, „Dritane Srbine“, „Nije ovo Srbija“… i nosile parloe: „Crnogorska država, crnogorska crkva, crnogorski narod“, „Nisu ovo poslanici nego srpski najamnici“, „Nećemo se kopat u Srbiju“.

Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović apelovao je juče na građane da odustanu od masovnog okupljanja, pozivajući ih da „svoje političke stavove iskažu kroz forme koje poštuju zdravstvene mere“.

Foto: Savo Prelević/Vijesti.me

Izmenama zakona o kojima danas počinje rasprava ukidaju se članovi koji su bili sporni Srpskoj pravoslavnoj crkvi i zbog kojih su organizovane višemesečne litije. Najavljeno je da će biti usvojene do kraja godine. Izmene Zakona eliminišu sve članove koji se tiču promene statusa imovine i ona ostaje u posedu Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Ukoliko država želi da tu imovinu evidentira kao svoju, može da pokrene parnični sudski proces. Ukinuta je mogućnost da se imovinski sporovi izmedju države i crkve rešavaju u upravnom postupku.

Novim izmenama Zakona je ukinuta i odredba iz prethodnog, da se verska zajednica mora registrovati, što je takodje bila jedna od tačaka kojoj se SPC žestoko opirala.

Opozicione stranke, upravo one koje su bile vlast kada je usvajan Zakon o slobodi veroispovesti, oštro kritikuju izmene i dopune istog Zakona koje je usvojila sadašnja Vlada karakterišući ih antidržavnim i donesenim u interesu SPC.

Zakonom o slobodi veroispovesti koji je 27. decembra 2019. izglasala tadašnja vlast Demokratske partije socijalista (DPS), predviđeno je bilo da verski objekti i zemljište koji su bili imovina Crne Gore do 1918. godine, a za koje ne postoje dokazi verskih zajednica o pravu svojine, prelaze u državnu svojinu. Tome se SPC oštro protivila i zbog toga organizovala višemesečne litije.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare