Srpski plivač Velimir Stjepanović ostao je bez plasmana u finale na 200 metara slobodnim stilom na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Stjepanović je završio na osmom mestu u svojoj polufinalnoj grupi sa 1:47.62, dok je najbolji bio Martin Maljutin, takmičar koji nastupa pod zastavom ruskog Olimpijskog komiteta.

Maljutin je trku završio sa više od dve sekunde plusa u odnosu na srpskog plivača – 1:45.45.

Uz Maljutina su najbolji bili David Popović, predstavnik Rumunije, Fernando Šefer iz Brazila i Nil Tomas iz Australije.

Stjepanović nije uspeo da ponovi svoj rezultat iz četvrtfinala, kada je plivao 1:46.26, mada mu ni to ne bi bilo dovoljno za finale, pošto je Tomas završio trku sa 1:45.74.

Velja je bio konkurentan samo u prvih 50 metara kada je isplivao brže od ruskog takmičara. Do prvog okreta na 50 metara stigao je za 25 sekundi i bio je šesti.

Maljutin je kasnije ubrzao i do kraja samo napredovao dok su njegovi rivali gubili snagu i posustajali i kao prvi je ušao u borbu za medalju.