Prvi meč Novaka Đokovića u Parizu pokazao je koliko neke stvari u njegovoj igri uzimamo olako.
Đoković je eliminisao Maksima Kresija sa 7:6(1), 6:4 i tako zakazao meč osmine finala protiv Karena Hačanova, protiv kog je do sada igrao osam puta i slavio je na sedam susreta.
Ipak, taj jedan je poziv na oprez, jer je Rus slavio upravo u Parizu i to u finalu 2018. godine.
Posle meča sa Amerikancem u prvi plan je istakao servis.
„Zadovoljan sam kako sam odigrao. Vrlo intenzivan meč, kada igrate sa nekim ko ovako dobro servira prvi i drugi servis, nemate mnogo prostora da igrate par mekših gemova. Morate sve vreme da ste na prstima. Servirao je odlično, morao sam da čekam svoje šanse u prvom i drugom setu. Brejk je stigao u pravo vreme, rekao bih u savršen čas. Zadovoljan sam kako sam servirao, nisam se suočio ni sa jednim brejk poenom. Uslovi su drugačiji u odnosu na prošlu godinu, loptice idu brže, tako da je mnogo veći izazov napraviti brejk“, rekao je Đoković.
Ne samo da se nije suočio ni sa jednim brejkom, već je dozvolio rivalu samo šest poena. To samo pokazuje da je servis često zaboravljen Novakov kvalitet kada se priča o savršenom igraču. To je bilo normalno zbog toga što njegova igra nije jednodimenzionalna kao u slučaju Amerikanca.
Novak stalno radi na servisu, a dodatno ga je unapredio od kada je sa njim u timu Goran Ivanišević, koji je poznat po ubitačnom prvom udarcu. Đokoviću je ovo i te kako neophodno zbog njegove vizije da skraćuje poene što je više moguće. To mu omogućava da i sa 35 godina sačuva svežinu tokom dvonedeljnih turnira ili mečeva koji se igraju dan za danom.
Način da skraćuje poene pronašao je i u korišćenju drop-šota, udarca zbog kog se često pričalo da ljudi čupaju kosu. Posebno je to bilo izraženo tokom problematične 2016. godine, nerviralo je navijače što Đoković pokušava da inovira igru, ali je činjenica da je to njegov način da ostane na vrhu.
To isto važi i za „balone“, kako često nazivaju lopte koje visokim lukom padaju blizu osnovne linije rivalu i tako daju Srbinu nekoliko sekundi da se bolje pozicionira na terenu.
Na ovakvim detaljima Novak stalno insistira i pronalazi nove načine da proširi svoj defanzivni i ofanzivni arsenal. Takve „sitnice“ prave razliku u trenucima kada Đoković ubaci u najvišu brzinu.
Još jednom je Srbin pokazao koliko je miran u trenucima kada se mečevi lome, kada je u taj-brejku rivalu dozvolio samo jedan, jedini poen. Kada ga je izgubio, sočno je opsovao na srpskom („P*** k****“).
Novak je motivisan da nastavi niz pobeda u Parizu, poslednji put izgubio je upravo od Hačanova, i niz pobeda uopšte – nije poražen na zvaničnim mečevima još od četvrtfinala Rolan Garosa.
Đoković razmišlja o budućnosti i načinu ne samo kako da telo održi na najvišem nivou, već i kako da prilagodi način igranja zahtevima u kojima može da dominira. U početku karijere bio je znatno defanzivniji, čekao je grešku rivala, a sada sve češće napada i tako dodatno skraćuje poene.
BONUS VIDEO Poen koji je „slomio“ Kresija, Đoković sjajan na mreži