Oglas

Jannik Sinner
Dita Alangkara / BETAPHOTO AP

Jedan razlog zbog kog Siner nikada neće nadmašiti Novaka - i ne, nije doping

06. feb. 2026. 21:06

Janik Siner nikad nije slavio kad je meč trajao duže od tri sata i 50 minuta, a izgubio je čak 16 od 22 susreta koja su otišla u pet setova, pa je jasno gde je najslabiji.

Oglas

Pobeda Novaka Đokovića u polufinalu Australijan opena izazvala je u prvom trenutku ozbiljan šok u svetu tenisa, jer teško da je iko očekivao da će u 39. godini uspeti da savlada Janika Sinera na grend slemu. Đoković u smiraj karijere, Siner u naletu snage, sa 24 godine, na terenu na prvi pogled nezaustavljiv, na drugi pogled savršen, na treći pogled "hladan kao špricer"...

No, postoji u srpskom jeziku ona izreka da je gotovo nemoguće izbeći to "ali". A jedna karakteristika Janika Sinera od tog "ali" preti da napravi nešto što će mu ne samo obeležiti karijeru, već i u znatnoj meri otežati napad na Đokovićev rekord od 24 trofeja na grend slem turnirima.

Kako? Siner je u porazu od Đokovića svetu otkrio jednu boljku koja bi na duže staze mogla da bude ozbiljno problematična i spreči ga da nesporan kvalitet pretvori u konkretne rezultate u vidu titula. Italijan je, naime, dosad odigrao osam mečeva u karijeri koji su trajali duže od tri sata i 50 minuta. I rezultat je bio uvek isti - poraz. Da to nije slučajnost pokazuje i podatak da je na 22 meča u kojima je igrano pet setova slavio tek šest puta. Od toga, protiv tenisera iz deset najboljih statistika je još gora - dve pobede i deset poraza.

Zbog čega je ovo problematično za Italijana? Kao što smo napisali gore, Siner ima 24 godine. Da bi se izjednačio sa Đokovićem (pod uslovom da - a nadamo se da se to neće dogoditi - Novak ostane na 24 grend slem titule), neophodno je da u narednih deset godina osvaja dva grend slema godišnje.

Takav scenario, gledajući konkurenciju i trenutni kvalitet tenisa koji Siner pruža, nije nezamisliv, štaviše i očekivan je u narednih pet ili šest godina. A onda će, kad Italijan dođe do 30. svećice na torti, uslediti prelomni trenutak.

Novak Đoković
Martin KEEP / AFP / Profimedia / Martin KEEP / AFP / Profimedia

Hajde da kažemo, recimo, da nastavi dosadašnjim ritmom i, poput 2024. i 2025. godine, u narednih šest osvoji po dve titule, što bi ga dovelo do brojke od 16, uz jedno veliko, gore spomenuto "ali".

Iako, kao što smo već naveli, praktično nepobediv, Siner ima tu boljku da u jednom trenutku ostane bez energije, i taj problem sa 24 godine nije uspeo da prevaziđe. A kako se sada nalazi na vrhuncu snage, teško je očekivati da će sa 30, 32 ili 34 godine biti na istom nivou, pogotovo što će kroz šest godina, kad napuni 30, iza sebe imati već deceniju vrhunskog tenisa, a putovanja, zgusnut raspored u kombinaciji sa godinama posle nekog trenutka počinju da uzimaju danak, i na fizičkom i na mentalnom planu.

A na primeru Novaka Đokovića najbolje se vidi koliko je to razdoblje zapravo bitno. Novak je, naime, od svoje 24 titule čak 11 osvojio nakon što je napunio 30 godina. Da li će i Siner biti u stanju to da uradi?

Iako je, naravno, nezahvalno predviđati budućnost, s obzirom na to da je Siner već jednom pokazao da sva predviđanja padaju u vodu samim tim što je postao uz Karlosa Alkaraza najveća sila u svetu tenisa, činjenica jeste da će, ako se nešto ozbiljno ne promeni, veoma teško održati neophodan ritam kako bi ne samo preskočio Đokovića, već ga makar ugrozio.

A bez mogućnosti da uradi isto ono što je Đoković učinio - da bar 15 godina igra na vrhunskom nivou - teško je verovati da će uspeti da priđe ne samo Đokoviću, već je pitanje da li bi i Rafael Nadal i Rodžer Federer bili dostižni.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare