Oglas

epa12458919 Novak Djokovic of Serbia enters the arena for his semifinal match against Jannik Sinner of Italy at the 2025 Six Kings Slam tennis tournament in Riyadh, Saudi Arabia, 16 October 2025. Sinner won in two sets.  EPA/STR
Foto: EPA/STR
Foto: EPA/STR

Novak ne može da pobedi vreme, i njemu je to jasno

17. okt. 2025. 18:04

„Nije dobro kada vam ovako ispraše zadnjicu, osećao sam se kao da me je pregazio voz“, rekao je Novak Đoković nakon što je i sedmi put zaredom izgubio od Janika Sinera.

Oglas

Najbolji teniser u istoriji bio je izuzetno samokritičan nakon poraza od Janika Sinera (6:4, 6:2) na egzibiciji "Six King Slam". Novak Đoković je doživeo vrlo ubedljiv poraz u Saudijskoj Arabiji i svestan je toga, o čemu govore i ove njegove reči.

„Izvinite što niste mogli da vidite duži meč. Za to je on kriv, ne ja. Pokušao sam da ga prestravim malo sa onim poenom u poslednjem meču. Osećao sam se kao da me pregazio voz. Pogađao je iz svih uglova, pokušavao sam da izdržim, bio je predobar. Čestitam mu i želim mu sreću u finalu. Rijade, stvarno voliš tenis", obratio se Novak publici u Rijadu posle neuspeha.

Na ovakve izjave baš i nismo navikli od njega, ali odlično opisuju realnost, od koje Nole nikad ne beži.

„Volim tenis i strast je i dalje tu. Izvinite na mom rečniku, ali nikada nije dobro kada vam neko ovako ispraši zadnjicu na terenu. Neverovatno je što sam još uvek tu i mogu da se takmičim na najvišem nivou i da budem u Top 10 ili Top 5", dodao je Đoković.

I stvarno jeste neverovatno. Odavno nas je Novak razmazio i navikao na pobede i samo pobede. Na titule i ništa više od toga. Pa kada ispadne u polufinalu grend slema, to je onda katastrofa epskih razmera. A nije. I ne može da bude, jer najbolji svih vremena i u 39. godini u samom vrhu. Možda nije na vrhu, ali jeste tu, preti i ume da namuči trenutno najbolje kao što su 24-godišnji Janik Siner i dve godine mlađi Karlos Alkaraz.

Možda više ne može da ih pobedi i eliminiše na putu ka cilju, čega je i sam svestan, ali je neverovatan podvig što uopšte može iole da se nosi sa njima na najvišem nivou.

Ono što ne može je da pobedi vreme. Nije Đoković više u punoj snazi, ni u najboljim godinama, i njemu je to jasno, pa je verovatno poslednja velika pobeda koja se pamti ona najveća - nad Alkarazom za olimpijsko zlato u Parizu prošle godine.

Protiv Španca, na primer, i vodi u međusobnim susretima sa 5-4, i od tada ga je dobio u četvrtfinalu Australijan opena ove godine (4:6, 6:4, 6:3, 6:4), dok je protiv Sinera potpuno drugačija slika.

epa12458920 Jannik Sinner (R) of Italy and Novak Djokovic of Serbia pose at the net before their semifinal match at the 2025 Six Kings Slam tennis tournament in Riyadh, Saudi Arabia, 16 October 2025. Sinner won in two sets.  EPA/STR
Foto: EPA/STR | Foto: EPA/STR

Italijan je nanizao čak sedam trijumfa i slavio je na osam od poslednjih devet duela sa najboljim ikada, ako tu računamo mečeve na turniru "Šest kraljeva" ove i prošle godine koji se ne vode kao zvanični, već kao egzibicioni mečevi. Siner je zaustavio Noleta u polufinalu i Rolan Garosa i Vimbldona ove godine, kao i u finalu mastersa 2024. godine, pa je jasno da osvajač 24. grend slem titule preko njih dvojice sada teško može do najvećih pehara.

Nije nemoguće, jer ako je neko dokazao da za njega nemoguće ne postoji, onda je to Đoković, ali mu je sada teže nego ikada. I svaka sledeća pobeda nad Alkarazom ili Sinerom predstavljala bi istinski podvig.

"Novak je sjajan uzor za sve nas, posebno za mlađu generaciju. Gledati ga da se i dalje ovako takmiči i trenira je neverovatno. Ono što je postigao u karijeri je neverovatno i vidim ga kao idola i velika je čast i privilegija igrati protiv njega. Veoma sam srećan da ga vidim na turnirima", rekao je Siner.

Što se tiče samog polufinala između srpskog i italijanskog asa, već u trećem gemu je Siner napravio brejk i sigurno održavao tu prednosti. Odmah i na startu drugog seta je oduzeo servis Novaku, u petom gemu je razlika povećana još jednim brejkom. Đoković je imao dve brejk lopte, ali ih nije iskoristio, te je Siner otišao na 5:1. Uspeo je Novak da za kratko produži meč, ali je to bilo odlaganje neizbežnog, jer je Sineru 63 minuta bilo dovojno da slavi.

#blockquote_0

U finalu ga u subotu čeka Karlos Alkaraz, dok će Novak u meču za treće mesto odmeriti snage sa Tejlorom Fricom.

"Radujem se svakom našem duelu, biće to velika bitka, trudiću se da budem što spremniji. Velika je čast igrati protiv njega, nadam se velikom spektaklu", rekao je Siner o finalu sa Alkarazom.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare