Novak Đoković je trijumfom na turniru u Dubaiju nastavio fantastičan niz pobeda započet krajem prošle godine.

Najbolji teniser sveta je neporažen od starta sezone i ima skor od 18-0, pošto je ostvario šest pobeda na ATP kupu u Brizbejnu i Sidneju, sedam pobeda na Australijan openu i pet pobeda na turniru u Dubaiju.

Tri trofeja su završila u njegovim rukama, računajući tu i zajednički, timski ATP kup, što je zaista potvrda izvanredne forme.

Ipak, Novakov niz bez poraza proteže se i na 2019. godinu, jer je istu završio sa tri pobede na Dejvis kup finalu u Madridu.

Kada se sve sabere, 21 meč zaredom ne zna za poraz, a kako igra, sva je prilika da će se ta brojka i povećati.

Start od 18-0 je drugi najbolji Novakov start sezone, pošto je samo one čuvene 2011. godine imao bolji skor.

Čudesna 2011.

Te 2011. godine, Novak je ostvario mnoge dečačke snove. Osvajanje trofeja krajem 2010. u Dejvis kupu sa timom Srbije, dalo mu je, kako je više puta sam rekao, krila da ostvari neverovatne uspehe u narednoj sezoni.

Od početka sezone, pa sve do Rolan Garosa u maju, Novak je ostvario neverovatan niz od 41 pobede!

Počeo je maestralnim osvajanjem drugog pehara na Australijan Openu, pobedom u finalu nad Endijem Marijem, a onda je nastavio niz u Dubaiju, gde je u finalu slavio protiv Rodžera Federera.

Za tada broja jedan na svetskoj listi, Španca Rafaela Nadala, bio je koban na mini američkoj turneji, u Indijan Velsu i Majamiju.

Oba puta je Novak bio bolji od Rafe u finalima, u Kalifornijskoj pustinji je slavio sa 4:6, 6:3, 6:2, da bi potom na Floridi bilo 4:6, 6:3, 7:6 (4).

Serbia Open u Beogradu, bio je četvrti osvojen turnir u nizu, tada je pobedio Felisijana Lopeza, da bi onda krenula serija pobeda na mastersima u Monte Karlu i Madridu.

I oba puta je ponovo nadmudrio Rafaela Nadala, 7:5, 6:4 u kneževini i 6:4, 6:4 na centralnom terenu kompleksa „Foro Italiko“.

Na Rolan Garos je došao u silnom naletu, sa serijom 37-0, nanizao je potom pobede nad Tiemom de Bakerom, Viktorom Haneskuom , Huanom Martinom del Potrom i Rišarom Gaskeom, da bi u četvrtfinalu Fabio Fonjini predao meč bez borbe, tačnije bez izlaska na teren.

To kao da je prekinulo taj šampionski momentum, u polufinalu je naišao na Rodžera Federera. sjajni Švajcarac je prekinuo sjajan Novakov niz pobedom u četiri seta, 7:6 (5), 6:3, 3:6, 7:6 (5).

41 – Rodžer Federer (2006-07)

* Stariji izvori navode Borgov rekord jer tu računaju i mečeve koje je ostvario na ITF turnirima, dok se u novije vreme Vilasov rezultat smatra kao najbolji niz.

28 pobeda u 2015. godini

Odlične rezultate Novak je ostvario i tokom 2015. godine. Tada je osvojio rekordnih 11 titula u jednoj sezoni, jednu više nego 2011.

Niz od 28-0 značajno mu je pomogao da ostvari takav skor na kraju, jer je u 88 mečeva zabeležio skor 82-6.

Novakova serija pobeda u 2015. započeta je u martu na meču Dejvis kupa u Kraljevu protiv Hrvatske, kada je pobedio Matu Pavića.

Nastavila se u Indijan Velsu, gde je Novak u finalu nadigrao Rodžera Federera, potom u Majamiju gde je osvojio trofej protiv Endija Marija.

U Monte Karlu je na kraju pobedio Tomaša Berdiha, u Rimu ponovo Federera i posle šest pobeda na Rolan Garosu, zaustavio ga je u finalu Stan Vavrinka, odigravši možda i najbolji meč u svojoj karijeri, pobedivši u četiri seta, 4:6, 6:4, 6:3, 6:4.

Isti niz od 28 pobeda zaredom novak je imao 2013. i 2014.

Započeo ga je u Beogradu u septembru 2013. sa dva trijumfa na Dejvis kup susretu sa Kanadom (Raonić i Pospišil), a nastavio pobedama u Pekingu (finale sa Nadalom), Šangaju (Del Potro), Parizu (Ferer), ATP tur finalu u Londonu (Nadal) i pobedama u finalu Dejvis kupa sa Češkom (Berdih, Štepanek) koje se nije završilo trijumfom Srbije.

Novakove serije

43 pobede – 2010/11

28 pobeda – 2015, 2013/14

23 pobede – 2015

22 pobede – 2012/13, 2018

21* pobeda – 2019/20 (niz u toku)

Početkom 2014. zabeležio je četiri pobede u Melburnu, pre nego što ga je u četvrtfinalu ponovo zaustavio Stan Vavrinka.

Ostali nizovi od 20+ pobeda

Novak je 2015. godine imao još jedan odličan niz, od 23-0. Usledio je u periodu od avgusta do kraja sezone.

Imao je sedam pobeda u Njujorku, po pet u Pekingu, Šangaju i Parizu i jednu u Londonu, a niz mu je prekinuo Federer.

Niz od 22-0 ostvario je 2018, i krajem 2012. i početkom 2013. godine.

Gde je sada? Na 21 pobedi i prilici da tu brojku znatno uveća. Posle pobede nad Cicipasom u Dubaiju, rekao je da mu je cilj da godinu završi bez poraza.

To nikome do sada nije pošlo za rukom i bilo bi zaista neverovatno dostignuće. U svakom slučaju, te reči potvrđuju da je Đoković i na pragu 33. rođendana i dalje jednako motivisan kao i na početku karijere.

Možda mu trka za grend slem trofejima i rekordima sa rivalima, Federerom i Nadalom, daje dodatnu snagu, ali kako god bilo jedno je izvesno – ono što sada radi pečat je najvećih teniskih šampiona.