EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS

Sve zanimljive detalje sa meča pročitajte u blogu Nova.rs

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva, pošto je sa 3:1, po setovima 24:26, 25:17, 25:11, 25:14, savladala selekciju Češke.

Naše devojke će u polufinalu igrati protiv Holandije, dok se sa druge strane žreba sastaju Turska i Italija.

Najbolja u našem timu bila je Tijana Bošković sa 33 poena, dok je kod Čehinja najefikasnija bila Mihaela Mlejnkova sa ukupno 19 poena.

Dvocifrena u našem sastavu bile su i Maja Aleksić sa 16 i Jovana Stevanović sa 10 poena, dok je Maja Ognjenović odlično obavljala svoj posao i nameštala zicere saigračicama.

Srbija je na kraju osvojila 32 poena više od protivnica, bili su naše odbojkašice bolje i u napadu i u bloku, ali su napravile nešto više grešaka, pogotovo u prvom setu.

Imale su naše devojke 14:11 u prvom delu igre, ali su greškama vratile rivalke u meč – 14:14. Opet smo za kratko uspeli da se odvojimo na dva poena razlike, ali se Čehinje nisu predavale, te su iskoristile naše poklone.

Delovalo je da nas je Tijana približila osvajanju prvog seta smečom za 20:18, dok nam je kuvanje Maje Ognjenović donelo 21. poen. Čelendž Češke je potom bio uspešan, a ubrzo nakon toga je Đovani Gvideti, selektor Srbije, morao da traži tajm-aut pri rezultatu 21:21.

Uspešno su naše devojke napale preko Maje Aleksić za 23:22, ali je dvojni blok zaustavio Tijanu za novo izjednačenje. Loš prijem naših devojaka doneo je set loptu za Češku, ali je Bošković bila sigurna u narednom poenu. Čehinje su do nove set lopte stigle nakon servis greške naše odbojkašice, a naš prijem nije bio dobar za kraj prvog seta.

Već početak drugog seta nagovestio je znatno bolju igru našeg tima. Čehinje jesu prišle na 7:5, ali smo ubrzo opet pobegli na četiri poena razlike, pa je klupa Češke tražila tajm-aut – 11:7.

Velikom serijom smo stigli do 16:8, preko Stevanović i Bošković smo održali prednost, a u završnici drugog dela nije bilo nikakve drame – 25:17.

Treći set otvorili smo sa pet uzastopnih poena, Lozo je bila odlična u nekoliko navrata, a Maja Ognjenović nam je iz bloka donela 12:6.

Lepo je Srbija organizovala napade, došla je brzo do vođstva od 18:9, a Tijana i Sara Lozo osvojile su poene za 14 set lopti. Prvu nije iskoristila Srbija, ali je Lozo potom rešila set u našu korist.

Početak četvrtog seta nagovestio je da će Čehinje brzo kući, pošto je Srbija ekspresno povela sa 8:3.

Češka se približila na 9:8, ali je Srbija potom vezala dva poena. Češka je opet uzvratila za 11:10, ali je potom poentirala Maja Aleksić. Srpkinje su uzele još dva poena, a klupa Češke tražila je minut odmora – 14:10.

Jovana Stevanović bila je uspešna u bloku za 16:11, a Bošković je probila blok za 18:12. Do kraja seta, odnosno meča, Čehinje nisu ozbiljno zapretile, videlo se i da nemaju snage za preokret, a dvojni blok doneo nam je meč lopte. Prva je protraćena zbog servis greške, ali je kod druge odlična bila Jovana Stevanović za plasman u polufinale.

Spremne su naše devojke za polufinale i naredni okršaj, a medalja je sasvim blizu. Verovali ili ne – može to biti deveta medalja u nizu.

Srbija – Češka 3:1 (24:26, 25:17, 25:11, 25:14)

Srbija: Buša, Lazović, Drča, Popović, Uzelac, Ognjenović, Kurtagić, Pušić, Bjelica, Aleksić, Stevanović, Jegdić, Bošković, Lozo. Selektor: Đovani Gvideti.

Češka: Hodanova, Jedličkova, Pavlova, Bukovska, Kulisiani, Digrinova, Valkova, Dostalova, Jehlarova, Mlejnkova, Pelikanova, Orvosova, Brankuška, Havelkova. Trener: Janis Atanasopulos.