Oglas

Hena Kurtagic of Serbia during the Women’s Volleyball Nations Leag
Srdjan Stevanovic © / 2025 Srdjan Stevanovic/Starsport.rs ©

"Dolazim iz muslimanske porodice, nije bilo lako": Srpska odbojkašica otvorila dušu, pričala o izazovima tokom Ramazana

12. maj. 2026. 09:15

Odbojkašica Srbije Hena Kurtagić (21) već sada važi za jednu od najtalentovanijih igračica sveta, a mnogi veruju da će u godinama koje dolaze biti jedan od glavnih oslonaca reprezentacije.

Oglas

Iako je veoma mlada, Kurtagićeva je već dugo prisutna na velikoj sceni, a osim vrhunskih igračkih kvaliteta, često se ističe i njen karakter, skromnost i zrelost.

Veliku zahvalnost duguje roditeljima, koji su je usmerili i podržali na putu do uspeha, a sada je prvi put otvoreno govorila o privatnom životu u podkastu „Jerome Volleyball“.

„Dolazim iz malog grada u Srbiji, Novog Pazara, i iz muslimanske porodice koja nije bila okrenuta profesionalnom sportu. Kod nas je škola uvek bila prioritet, ne sport, pa nisam ni trenirala ništa. Međutim, u jednom trenutku morala sam da pronađem neku aktivnost kako bih popravila ocene. Razmišljala sam šta bih mogla da treniram. Košarka mi nije odgovarala jer je previše grub sport, tenis nisam želela jer nisam tip za individualne sportove. Onda sam shvatila da mi je odbojkaški klub praktično iza kuće, svega nekoliko minuta hoda. Pomislila sam: ‘Dobro, blizu je, mogu brzo da odem i vratim se kući’. Tako je sve počelo“, ispričala je Hena.

Njena odbojkaška priča razvijala se neverovatnom brzinom, pa je već posle samo mesec dana treninga dobila priliku da obuče reprezentativni dres.

„Sve se dogodilo toliko brzo da nisam ni stigla da razmišljam da li je to zaista ono što želim. Posle mesec dana treniranja, reprezentacija Srbije za devojčice do 15 i 16 godina prvi put je došla u Novi Pazar. Tražili su visoke devojke i među njima sam bila i ja. Tako sam, praktično bez iskustva, završila na pripremama reprezentacije. Nisam znala ni koju poziciju igram, ni kako pravilno da se postavim ili udarim loptu. Naravno da je bilo teško, ali mi se dopalo jer sam upoznala ljude koje bez odbojke verovatno nikada ne bih srela. Mnogo mi je pomogao trener Dino Zoranić, sa kojim sam radila danonoćno“, rekla je Kurtagićeva.

Posebno emotivno govorila je o odrastanju u muslimanskoj porodici i izazovima koje su joj donosili Ramazan i Bajram tokom sportske karijere.

„Ramazan podrazumeva celodnevni post — od izlaska do zalaska sunca nema hrane ni vode, ništa. U tom periodu praktično ne možete normalno ni da trenirate. Kada sunce zađe, konačno možete da jedete, ali tada ste toliko gladni da mislite da možete sve da pojedete. Naravno, ne možete. Sećam se da bih jela i odmah odlazila na trening. To je bio potpuni haos. Trčali smo, igrali odbojku, a ja bih usred treninga pomislila: ‘Ne mogu više, povratiću’. I sve to u ponoć. Danas su mi to lepe i smešne uspomene. Srećna sam što sam izabrala baš odbojku, jer sam mogla da završim u nekom drugom sportu koji bih možda volela, ali sigurno ne ovoliko“, zaključila je Hena.

Hena Kurtagić je sa mlađim selekcijama Srbije osvojila nekoliko medalja, dok je sa seniorskom reprezentacijom stigla do srebra na Evropskom prvenstvu 2023. godine. Trenutno nastupa za italijanski Vero Volej, a u vezi je sa bugarskim reprezentativcem Aleksandrom Nikolovim.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare