U godini za nama najviše pažnje u svetu sporta privukle su Olimpijske igre, u 2025. ih neće biti, ali su zato na redu mnoga druga takmičenja - kako klupska, tako i reprezentativna.
Na kraju teksta možete pronaći kompletan spisak sportskih događaja na koje navijači i ljubitelji sporta u Srbiji treba da obrate pažnju, a mi sada nećemo ići baš hronološki.
Najveće pažnje ove godine trebalo bi da privuče Evropsko prvenstvo za košarkaše (od 27. avgusta do 14. septembra), koje će se održati u četiri zemlje – Letoniji, Kipru, Finskoj i Poljskoj.
Srbija je već obezbedila plasman, doći će kao jedan od favorita, samo je pitanje u kom sastavu, odnosno da li će na raspolaganju selektoru Svetislavu Pešiću biti i Nikola Jokić, Bogdan Bogdanović, Vasilije Micić…
Već u prvom mesecu u godini imamo tu čast da pratimo Novaka Đokovića i njegove nastupe u Australjii, prvo u Brizbejnu (turnir iz serije 250), dok će u Melburnu i Nova.rs imati izveštača sa lica mesta.
Kasnije tokom godine, Đoković bi svom silom trebalo da napadne titule na Rolan Garosu, Vimbldonu i US Openu (datumi na kraju teksta), a pre svakog od grend slemova nema sumnje da će Novak odigrati nekoliko turnira kako bi digao formu i na pravi način se uigrao.
Pored Đokovića, pomno ćemo pratiti rezultate i ostalih srpskih tenisera poput Kecmanovića, Lajovića i Đerea, dok će zanimljivo biti i pratiti razvoj karijere Olge Danilović, ali i ostalih srpskih teniserki i mladih nada, koje tek dolaze na najveću scenu. Što se Olge tiče, ona najviše šansi ima na Rolan Garosu, ali iznenađenja u ženskom tenisu su svakodnevna, pa se nadamo da će nas teniserke prijatno iznenaditi ove godine.
Reprezentacija Srbije će u martu ove godine igrati dvomeč sa Austrijom u okviru baraža za opstanak u A diviziji Lige nacija.
„Orlovi“ su bili 3. u grupi u A diviziji, dok je Austrija bila druga u grupi u B diviziji, pa će mečevi 20. i 23. marta odlučiti ko će u koji rang takmičenja.
Posle toga, Srbiju od juna očekuju i mečevi u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo, koje je na programu 2026. godine. Prvi rival „orlova“ je reprezentacija Albanije (7. jun), a kasnije redom idu okršaji sa Andorom, Letonijom i Engleskom, pa onda još jedan krug koji će biti gotov 16. novembra.
Što se tiče klupskog fudbala, Crvena zvezda će u januaru igrati dva odlučujuća meča u Ligi šampiona protiv PSV-a (21. januar) i Jang bojsa (29. januar), dok će TSC biti u baražu Lige konferencija, gde se sastaje sa Jagelonijom (13. i 20. februar).
Superliga Srbije na programu je ponovo od februara meseca, a biće izuzetno zanimljiva borba za mesta koja naredne sezone vode u Evropu.
I ženska košarkaška reprezentacija Srbije verovatno će biti na Evropskom prvenstvu ove godine, samo što će se ono održavati od 18. do 29. juna u Češkoj, Nemačkoj, Grčkoj i Italiji.
Srpkinje trenutno imaju skor 4-0 u kvalifikacijama i stvarno je čudo potrebno da se izabranice Marine Maljković ne nađu na Evrobasketu (u februaru igraju još dva meča u kvalifikacijama).
Što se tiče klupskih aktivnosti i događaja, Evroliga se igra sve do kraja maja, NBA do kraja juna, a detaljnije o datumima tih takmičenja možete pronaći u kalendaru ispod teksta.
Kup Radivoja Koraća trebalo bi ponovo da privuče mnogo pažnje u srpskoj košarkaškoj javnosti, domaćin je ponovo Niš, a takmičenje će se održati od 12. do 15. februara.
Već u januaru, preciznije od 7. do 12, vaterpolisti Srbije igraju prvu fazu Svetskog kupa, a rivali će biti Grčka i Crna Gora.
Kasnije tokom godine, preciznije u aprilu, čeka nas završnica Svetskog kupa, a krajem jula i početkom avgusta na programu je i Svetsko prvenstvo u vodenim sportovima, domaćin je Singapur, pa će vaterpolisti imati priliku da se okite još jednom titulom.
Sa Evrobasketom delom će se poklopiti i Svetsko prvenstvo za odbojkašice (od 22. avgusta do 7. septembra na Tajlandu), a i muški seniori u tom sportu biće deo svetske scene od 12. do 28. septembra na Filipinima. Odbojkašice Srbije biće u grupi sa Japanom, Ukrajinom i Kamerunom, dok će odbojkaši odmeriti snage sa Brazilom, Češkom i Kinom.
Odbojkašice su nedavno dobile novog, ali ujedno i starog selektora u vidu Zorana Terzića, pa su očekivanja ponovo najviša nakon neuspeha na Olimpijskim igrama u Parizu naredne godine.
Od odbojkaša Srbije ipak ne možemo očekivati medalju, jer realno nisu među favoritima, ali iznenađenja u sportu se dešavaju na dnevnom nivou, pa i te kako vredi verovati u naše momke, makar nas i razočarali.
Od velikih takmičenja koje Srbija propušta, izdvajamo Svetsko prvenstvo u rukometu, koje se održava od 14. januara do 2. februara. Naši rukometaši će imati obaveza u januaru, ali neće biti na najvećoj sceni, pa se nadamo da će u bliskoj budućnosti popraviti igru i rezultate.
Valja ispratiti i atletska takmičenja, kojih će biti mnogo tokom godine, a kalendar možete naći ovde.
Svetski kup u vaterpolu – 7. januar – 12. januar
Australijan open – 12. januar – 26. januar
Svetsko prvenstvo za rukometaše – 14. januar – 2. februar (Srbija propušta)
Belgrade Indoor Meeting (atletika) – 29. januar
Kup Radivoja Koraća – 12. februar – 15. februar
Baraž u Ligi nacija – 20. – 23. mart
Superfinale Svetskog kupa u vaterpolu – 11. – 20. april
Plej-in Evrolige – 15. – 18. april
Plej-in NBA – 15. – 18. april
NBA plej-of – 19. april – 22. jun
Plej-of Evrolige – 22. april – 7. maj
Fajnal-for Evrolige – početak 23. – 25. maj
Rolan Garos – 25. maj – 8. jun
Početak kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u fudbalu – 7. jun
Svetsko klupsko prvenstvo – 15. jun – 15. jul (igraju pojedini srpski fudbaleri poput Aleksandra Mitrovića, Sergeja Milinković-Savića…)
Evrobasket (dame) – 18. – 29. jun
Vimbldon – 30. jun – 13. jul
Svetsko prvenstvo u vodenim sportovima (vaterpolu) 11. jul – 3. avgust
Svetsko prvenstvo u odbojci (dame) 22. avgust – 7. septembar
US Open – 25. avgust – 7. septembar
Evrobasket – 27. avgust – 14. septembar
Svetsko prvenstvo u odbojci 12. septembar – 28. septembar
Kraj kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u fudbalu – 16. novembar
BONUS VIDEO