Košarkaši Barselone savladali su Crvenu zvezdu sa 72:60 (21:11, 14:20, 22:14, 15:15) u 21. kolu Evrolige, u meču u kome su Beograđani igrali po sistemu toplo-hladno. Katalonci su ovim trijumfom stigli do vrha elitnog takmičenja.

Crveno-beli su odigrale dve potpuno različite četvrtine u uvodnih 20 minuta. I dok u prvoj deonici nisu ličili na sebe, sa mnogo problema u napadu i čak bez dvojke u ovoj deonici u drugoj su stvari bile potpuno drugačije. Ognjen Dobrić je u uvodnih 10 minuta jedini držao Zvezdu u igri sa dve trojke (11:21).

Druga četvrtina doneo je potpuno drugačiji scenario, Šarunas Jasikevičijus, trener gostiju, bio je sve nervozniji jer je odbrana Zvezde postala mnogo agresivnija i zaigrala sjajnu odbranu. Uz to su se u napadu priključili Džordan Lojd (upisao prvi nastup i poene u 2021. godini) i Dejan Davidovac, te su crveno-beli došli do daha.

Dobila je Zvezda ovu deonicu sa 20:14 i tako pokazala da može da se nosi i sa, u tom momentu, drugoplasiranim timom u Evroligi. Sudije su čitav meč dopuštale znatno grublju igru, pa su zbog toga viđene snažne odbrane na obe strane uz mnogo fizičkog kontakta.

Ipak, usledio je veliki pad krajem treće deonice. Zvezda je propustila čak četiri napada da realizuje iako je pre toga napravila seriju od 8:2, a onda je Barsa do kraja deonice na krilima Higinsa, Dejvisa i Oriola stigla do najvećih +14 (43:57) u tom momentu (kasnije bilo i +21). Nekoliko minuta praznog hoda rivala je Barselona surovo kaznila i došla do osetnijeg vođstva pred poslednju deonicu.

U zadnjih deset minuta je prednost Barselone stalno rasla, a sudijske odluke su učinile da se u jednom momentu čuje i ironični aplauz ljudi koji su se nalazili u hali. Zvezda je ispunila bonus nakon samo minut i po poslednjeg dela jer su sudije odjednom promenile kriterijum.

Crvena zvezda – Barselona 60:72 (11:21, 20:14, 14:22, 15:16)

Dvorana: Aleksandar Nikolić Gledalaca: Bez prisustva publike Sudije: Robert Lotermoser, Marčin Kovalski, Mišel Rosi

Crvena zvezda: O’Brajant 6, Volden 8, Lojd 9, Davidovac 7, Lazić 3, Rit 0, Radanov 5, Dobrić 11, Jagodić-Kuridža 3, Kuzmić 0, Noko 2, Kolom 6.

Barselona: Dejvis 9, Vesterman 1, Hanga 0, Šmic 11, Pustovij 2, Oriola 12, Abrines 3, Higins 14, Martinez 2, Kjurik 2, Mirotić 6, Kalates 10.

Četvrta četvrtina: Crvena zvezda – Barselona 60:72

40′ Kraj meča!

37′ Tajm-aut Jasikevičijusa. Još jednom reaguje strateg Barselone čim Zvezda napravi dobar potez. Ovog puta je Lojd uspeo da probije do koša i postigne dva poena uz faul (54:66).

36′ Posle dugo vremena – Dobrić! Bek crveno-belih je pogodio trojku nakon dosta vremena, a uz poene Lendrija Noka je Zvezda napravili mini seriju od 5:0, te je Jasikevičijus tražio minut odmora (52:66).

35′ Zvezda bez ideje. Crveno-beli kao da su već istakli „belu zastavu“. Poptuno su sudije odlukama ubile ritam meča, te su sada prekidi sve duži, a crveno-beli deluju bez energije (47:66).

33′ Ironični aplauz. Sudijske odluke učinile su da se sa tribina začuje i aplauz ljudi pristunih u dvorani, arbitri su promenili kriterijum što je izazvalo reakciju.

32′ Zvezda već ispunila bonus. Arbitri su u ovoj deonici malo promenili kriterijum, pa su Zvezdi već dosudili četiri lične greške. Sve te propuste crveno-belih je Barsa brižljivo kažnjavala i došla do +19 (45:64), a Dejan Radonjić je pokušao da spreči nalet Katalonaca tajm-autom.

31′ Sudije gledale snimak. Dejanu Davidovcu je suđen namerni faul i to nakon što su sudije pregledale snimak. Tako je Šmic nanizao četiri vezana slobodna bacanja za velikih +16 (45:61).

Treća četvrtina: Crvena zvezda – Barselona 45:57

30′ Zvezda prekinula niz loših napada. Crveno-beli su promašili četiri vezana napada, pre nego što je O’Brajant uspeo horogom da upiše poene za 45:57.

29′ Barsa ponovo na +12. Delovalo je da Zvezda konačno zaigrala bolje, da će istopiti prednost rivala, a vrlo brzo je stigla do 43:55. Zvezda je imala ogroman pad u poslednjim minutima deonice, a to su iskoristili pre svih Dejvis, Higins i Oriola.

27′ Druga trojka zaredom! Kolom postiže tri poena, a zatim u sledećem napadu postiže jedno slobodno bacanje za 43:49.

26′ Tehnička greška za Jasikevičijus. Burno je litvanski trener reagovao nakon što sudije nisu sudile faul nad Kjurikom. Ipak, crveno-beli nisu postigli ni poen iz tog napada, a to je poenima kaznio Šmic na drugoj strani (39:49).

26′ Dugo čekana trojka! Branko Lazić je pogodio za tri poena (39:47) nakon nekoliko minuta bez poena crveno-belih.

25′ Zvezdini problemi u napadu. U ovim momentima ni sudije nisu bile blagonaklone prema Zvezdi, pa su propustile da sude dva, tri kontakta zbog čega je Jagodić-Kuridža razgovarao sa arbitrima. Ova deonica podseća na prvu četvrtinu kada je Zvezda imala dosta problema da organizuje akcije.

23′ Raste prednost Barselone. Kalates i Higins su nanizali poene na početku ove deonice za 47:36 i Barselona je ekspresno vratila prednost.

22′ Zvezdina igra u reketu. Prva tri napada je Zvezda završavala preko centara, dva puta je Kuzmić bio neprecizan, ali je Jagodić-Kuridža uspeo da pogodi za 33:39.

21′ Dva promašena bacanja Ognjena Kuzmića. Velika šteta jer su crveno-beli dobro izgradili napad.

Druga četvrtina: Crvena zvezda – Barselona 31:35

20′ Snalažljivost Lojda. Amerikanac je uspeo da iznudi faul, ali je promašio prvo slobodno bacanje što je potpuno netipično za njega (31:35).

18′ Lojd je željan igre. Ušao je u reket i na gotovo istovetan način (flouterom) pogodio kao nekoliko minuta ranije. Zvezda je na -3 na dva minuta do kraja poluvremena (28:31).

17′ Konačno. Dejan Davidovac je pogodio trojku iz ugla, a nakon njegovih poena je Jasikevičijus ljutito zatražio minut odmora da porazgovara sa igračima.

16′ Prvi poeni Lojda u 2021. godini. Ušao je u reket, a onda flouterom realizovao napad crveno-belih za 23:28. Zvezda je nakon dugo vremena bila na samo dva poseda od Barselone.

16′ Problem za Zvezdu. Džoni O’Brajant je zaradio treću ličnu grešku, pa ga je na terenu odmenio Lendri Noko (21:28).

15′ Zvezda igra mnogo bolje. Crveno-beli su u drugoj deonici rame uz rame sa Barselonom, pa su nakon pet minuta i imali prednost od 8:5 u ovoj četvrtini nakon četiri poena Džonija O’Brajanta sa slobodnih bacanja (21:26).

14′ Sudar glavama. Lojd i Abrine su se sudarili glavama, a Zvezdin Amerikanac je završio na parketu. Španac je napustio igru odmah nakon sudara zbog posekotine.

13′ Sve bolja odbrana crveno-belih. Mnogo agresivnije igra Zvezda u drugoj četvirtini, a Barsa sada ima mnogo problema da pronađe poziciju za šut. Ipak, problem predstavlja i dalje napadački deo jer Zvezda pravi mnogo grešaka.

12′ Mini serija Zvezde. Crveno-beli su napravili seriju od 3:0 i odmah je reagovao Šarunas Jasikevičijus tajm-autom kako bi sprečio nalet crveno-belih (14:21).

11′ Bez poena. Nijedan tim nije uspeo da realizuje prvi napad u drugoj deonici.

Prva četvrtina: Crvena zvezda – Barselona 11:21

10′ Trojka Dobrića u poslednjem napadu. Ognjen Dobrić je postigao svoju drugu trojku protiv Barselona, ukupno treću za crveno-bele večeras, koji u 10 minuta igre nisu postigli nijednu dvojku (11:21).

9′ Odbrana Barselona briljira. Zvezda ima mnogo problema u organizaciji napada, pa je i jedno izvođenje auta na kraju završeno izgubljenom loptom jer je lopta prešla na polovinu crveno-belih.

7′ Iskustvo Koloma. Ušao je Španac u igru i u momentima kada je Zvezda imala problem sa realizacijom napada, iznudio faul i ubacio dva penala za 8:18. Radonjić je gestikulirao ka klupi u neverici zbog sjajne šuterske večeri Katalonaca.

6′ Jasikevičijus pobesneo. Litvanski strateg bio je besan nakon što je Kjuriku suđen faul u napadu. Ovo je dodatno motivisalo crveno-bele, pa već u sledećih 10 sekundi Kori Volden pogađa trojku za 6:14.

5′ Povratak Lojda. Nakon nekoliko mečeva pauze u Evroligi Džordan Lojd se ponovo našao u sastavu crveno-belih. Barselona pronalazi razne načine da postigne poene, te je već tada imala dvocifrenu prednost (3:14).

4′ Ne služi Zvezdu šut. Crveno-beli imaju dosta problema sa realizacijom, pa su u uvodnih četiri minuta samo jedan napad završili poenima. Sa druge strane, Barselona pogađa nakon izgrađenih akcija. Nekoliko lopti crveno-belih je izašlo iz obruča za 3:9. Crveno-beli su do ovog momenta promašili dva šuta za dva poena i četiri trojke.

3′ Prvi poeni Zvezde! Ognjen Dobrić je dobio odličan pas od Korija Voldena i ubacio trojku za 3:5. Bio je ovo prvi uspešan napad crveno-belih.

2′ Zvezda dva minuta bez poena. Crveno-beli su prva tri napada prokockali bez prave, otvorene pozicije za šut zbog dobre odbrane gostiju (0:4).

1′ Krenuo je meč u Beogradu! Pjer Oriola je upisao prve poene na meču i doveo Barselonu u vođstvo (0:2). Radanov je šutnuo trojku u poslednjim sekundama, ali njegov pokušaj nije bio precizan.