Oglas

Kosarka, NLB League 2008/09.FMP-Crvena Zvezda.Head coach Svetisla
© Srdjan Stevanovic / © Srdjan Stevanovic

FOTO "Bio sam spreman na sve za Pešića i Zvezdu, pa i da se odreknem onog što najviše volim": Štimac emotivnim pismom govorio o kraju karijere legendarnog trenera, potpis je nasmejao sve

22. jun. 2026. 09:54

Vladimir Štimac, bivši reprezentativac Srbije i košarkaš Crvene zvezde, odlučio je da se na emotivan način oprosti od Svetislava Pešića, legendarnog trenera koji je u nedelju i zvanično završio prebogatu karijeru.

Oglas

Štimac nikada nije zaboravio kako mu je upravo Pešić dao šansu na najvećoj sceni, pa se prisetio i nekih anegdota koje pokazuju koliko je bivši selektor Srbije znao da veruje igračima, ali je ujedno od njih tražio mnogo.


To je bio put koji mu je omogućio da postane najbolji u svom poslu.

"Ne znam ni kako da počnem ovo pismo, pa ću početi zahvalnošću.

Kada sam došao u Zvezdu, mogao si lako da me skloniš jer sam bio mlad i neiskusan. Sećam se da si pitao upravu kluba: „Šta ću ja sa njim?“ A ja sam samo molio da mi se pruži šansa. Naravno, pre toga je usledilo ono tvoje, svima dobro poznato: „Jel’ voliš da ručkaš? Moraš da skineš kilažu.“

A ja klinac, u glavi samo jedna stvar, da me trenira Svetislav Pešić i da igram za Zvezdu. Bio sam spreman na sve, pa i da se odreknem onoga što najviše volim", poručio je Štimac.

Jednu stvar nikada neće zaboraviti.

"Scenu sa pljeskavicom nikada neću zaboraviti. Danas, kada pogledam svog sina, vidim koliko je to bilo dobro za mene. I on je isti takav bucko koji obožava košarku.

Hvala ti za sve lekcije i za šansu koju malo ko bi pružio jednom debelom klincu sa Karaburme. Nikada se nismo posvađali, jer je za mene sve što si govorio bilo amin. I sam si jednom rekao da sa mnom ne možeš da se posvađaš, jer ako ti kažeš da je tabla zelena, a ona je crvena, za mene je bila zelena. Toliko sam bio zahvalan za priliku koju si mi dao.

Umeo si da me meriš svakog dana. Nekada čak nisam ni doručkovao dok me doktor ne izmeri, samo da bih imao koji kilogram manje."

Istakao je kako mu je sve to promenilo život.

"Možda nikada ne bih dostigao viši nivo u košarci da nije bilo tvojih lekcija, discipline i strogoće. Dobar deo svega što sam postigao kao igrač nosi i tvoj potpis.

Nadam se da ću ti uskoro dovesti Vukana, jer je malo preterao sa ručkanjem, a već sada liči na Marka Gasola kada je bio klinac.

Hvala ti za sve i srećno u penziji, Svetislave.

Vladimir (Aleksandar) Štimac", stajalo je u potpisu što je očigledno aluzija na to što ga je dugo Pešić zvao Aleksandar.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare