Foto: Starsport/Tolga Adanali/Euroleague Basketball

Suđenje u evropskoj košarci ove sezone jedna je od glavnih tema ljubitelja ovog sporta, samo je šteta što se o njemu priča u negativnom smislu.

Sudeći prema mnogim razgovorima i raznim komentarima i tekstovima, što na portalima, što na društvenim mrežama, rekao bih da bi se i (skoro) svi navijači i treneri i košarkaši i svi ljubitelji sporta pod obručima, složili u oceni da suđenje nije na dovoljno visokom nivou i da neke „stvari“ moraju pod hitno da se menjaju.

Svedoci smo da ove sezone u Evroligi imamo mnogo konkurenata za trofej, u ovom trenutku čini se da čak 15 ekipa konkuriše za plej-of i plej-in, a veoma zanimljivo je i u ABA ligi, gde Partizan, Crvena zvezda i Budućnost imaju isti skor (11-2), dok Dubai ima tek poraz više.

PROČITAJTE JOŠ:

Dakle, neizvesno će biti na oba fronta do kraja sezone, sada je bitan ne samo svaki meč, već i svaki koš (vrlo je moguće da na kraju odlučuje i koš-razlika), tako da je i svaka sudijska odluka veoma važna, pogotovo ako direktno utiče na rezultat.

Kako košarkaši gotovo nikada ne mogu da odigraju savršenu utakmicu, bez ijedne greške, tako i sudijama naravno sme da se desi da pogreše, živi smo ljudi, ali ove sezone neke granice su zaista pređene.

Novi problemi na derbiju ABA lige

Zvezda je u ponedeljak pred svojim navijačima savladala Partizan u 13. kolu ABA lige rezultatom 89:84, ali taj meč je pored dobre košarke, obeležilo i loše suđenje.

ABA liga je dan posle meča priznala dve krupne greške na štetu Partizana i to u poslednjem minutu, kada pitanje pobednika još uvek nije bilo rešeno.

Foto: Starsport

Da sve ne bude tako crno, ABA liga je potvrdila da je Filip Petrušev pravedno isključen, ali svi koji su gledali utakmicu verujem da su stekli utisak da je bilo još nekoliko sumnjivih situacija i to na obe strane.

Partizan jeste oštećen, sve zbog delića sekunde na izvođenju auta i zaista teško uočljive nesvirane greške u koracima, ali daleko od toga da je ovo jedinstvena situacija i da se ovakve greške ne ponavljaju iznova i iznova.

Svedoci smo da su prethodnih godina derbiji ABA lige uvek pod posebnom lupom kada je reč o suđenju, neke utakmice su jedva završene, tribine su pražnjene više puta, a sudije predstavljaju sebe kao da nekad žele da budu u centru pažnje.

PROČITAJTE JOŠ:

Setićemo se i skandala Mateja Boltauzera i krađe parfema na aerodromu, pa ćemo se s pravom zapitati da li takvi ljudi treba da dele pravdu bilo kada i bilo gde???

Daleko od toga da sve arbitre treba staviti u isti koš sa Boltauzerom, ali siguran sam da treba dobro „prečešljati“ sudijske redove, jer ovo je zaista teško trpeti.

U ovu priču uključićemo i domaće sudije, koje su takođe prethodnih godina bile na udaru, pogotovo od strane Željka Obradovića. Daleko od toga da je trener Partizana bezgrešan i da mu je svaka na mestu, ali sudije su veoma često i rekao bih s pravom na udaru.

Ne treba zaboraviti da poslednji derbi prošle sezone u okviru Superlige Srbije nije ni završen baš košarkaški, pa je Zvezda kasnije dobila pobedu i trofej za „zelenim stolom“.

Foto: Pedja Milosavljevic/Starsport

Suđenje katastrofalno i u Evroligi

Zaista bi nam trebalo mnogo vremena i prostora kada bismo krenuli da nabrajamo sudijske greške ove sezone u elitnom takmičenju. Osvrnimo se samo na neke od mečeva Zvezde i Partizana.

Zvezda je direktno zbog nekih sudijskih odluka poražena od Barselone u Beogradu, Žalgirisa u Kaunasu, a bilo je sumnjivih poteza i u Lionu protiv Asvela.

Na sve to setićemo se da je Robert Lotermozer imao šou (dvostruke aršine) i u Beogradskoj areni na meču Zvezde i Olimpijakosa (87:73), a isti sudija je bio u centru pažnje i protiv Barselone ranije tokom sezone. Slučajnost? Procenite sami…

Foto: Pedja Milosavljevic/Starsport

Partizan je najviše problema sa suđenjem imao protiv Monaka u Pioniru, bilo je sumnjivih odluka arbitara i na meču protiv Virtusa u Beogradu, kao i protiv Barselone (koraci Satoranskog na primer).

Da su samo sudije krive za neke od poraza „večitih“ u Evroligi, to nisam napisao, niti želim da kažem, ali da su oba srpska kluba više puta oštećena – u to nema sumnje.

Daleko od toga da su samo Zvezda i Partizan oštećeni tokom ove sezone, jednostavno, pogrešne sudijske odluke dešavaju se gotovo na svakom meču i to ozbiljno nervira sve koji prate košarku.

O ovom pitanju nedavno se oglasio i Mario Hezonja, prošle sezone o sličnom problemu pričali su Nikola Kalinić, Čima Moneke, Kendrik Nan, Majk Džejms, Naneli…

NE PROPUSTITE:

Naravno, nisu ni igrači cvećke, i oni vole nekad da preteraju, odreaguju naglo i u afektu svašta kažu, čak požele i fizički sukob, ne vole da priznaju kada se lopta na primer od njih odbila u aut, ali košarka se, pre svega, igra zbog njih i navijača, najmanje zbog sudija.

Skandal i u FIBA takmičenju

Nedavno smo bili svedoci i neverovatne scene na utakmici Španija – Slovačka, u okviru kvalifikacija za Mundobasket.

Sudije su tada i nakon gledanja snimka donele pogrešnu odluku, a na to imun nije ostao Evan Furnije, koji je bio zapanjen onim što je video.

Odavno je poznato da sudije ni u FIBA takmičenjima nisu najbolje, daleko su od toga, a upravo ti arbitri su zaduženi da dele pravdu na evropskim i svetskim prvenstvima, Olimpijskim igrama…

Šta može da se uradi?

U eri društvenih mreža, snimaka, kamera i svakakvih tehnoloških mogućnosti, jasno je da i košarkaško suđenje mora da napreduje.

Pravila o čelendžima moraju da se usklađuju u različitim takmičenjima i da svima budu jasnija, ali i bolja i pravednija, kako bi se smanjio prostor za greške, kojih će uvek biti, ali valjda je u svačijem interesu da ih bude što manje.

Takođe, potrebno je da kamere u Evroligi budu bolje (postavljene), da slika ponovljenih situacija bude jasnija i da se ubrza gledanje snimaka.

Foto: Pedja Milosavljevic/Starsport

Nije loše ni da se posle svake sumnjive utakmice javno objavi ekspertiza suđenja, ne samo u Evroligi, nego u celoj Evropi, pa da se arbitri i strože kažnjavaju ukoliko konstantno prave veliki broj grešaka.

Da se razumemo, plate sudija nisu male, odgovornost jeste velika, a posao težak, ali da mogu i moraju bolje da ga obavljaju, u to nema sumnje.

Ovaj tekst nema za cilj da bilo koga targetira, krivaca je uvek više, ali ima za cilj da se stavi akcenat na to da je suđenje trenutno najslabiji (da ne upotrebim neku težu reč) deo evropske košarke, da o ovoj temi mora više da se priča i da nadležni treba da reaguju i spreče dalje nepravde u svetu igre pod obručima.

Kao što sport, treneri i košarkaši moraju da napreduju i trče u korak sa modernim vremenom, tako bi i sudije trebalo da se bace na valjan posao unapređivanja sebe i svoje profesije.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar