Ono što su za mušku košarku Atina i 1995. godina, to su za žensku 2015. i Budimpešta u kojoj su naše kraljice osvojile Evropsko prvenstvo i započele čaroban pohod

Sve tajne i istoriju srpske košarke pratite na Nova.rs uz MaxBet.

Nisu samo košarkaši donosili radost narodu, već su i košarkašice Srbije umele i te kako da obraduju titulama i medaljama, a uradile su i nešto mnogo više…

Postale su pravi primer ponašanja, ne samo u dresu reprezentacije, postale su idoli, inspirisale su hiljade devojčica da se ugledaju na njih i zavole košarku.

Da počnu da trče za „basketarom“, kako je to radila i mala Sonja Petrović, sada Vasić – jedna od naših najvećih košarkašica u istoriji.

PROČITAJTE JOŠ

Zato je sedma epizoda Nova.rs serijala „100 godina košarke u Srbiji“ posvećena upravo našim košarkašicama koje su od početka prošle decenije krenule u nešto tada nezamislivo.

Sonja nam otkriva šta su sve prošle na zlatnom putu, kakav je bio razgovor sa čudesnom Marinom Maljković, kako je protekao povratak u reprezentaciju koja je 2015. i 2021. bila prvak Evrope, dok je osvojila bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Riju 2016. i EP 2019.

„Znala sam da ne idem tamo da vrtim peškir, da ću zauzeti prostor nekima koje su obavljale značajan posao i sve mi je to stvaralo pritisak. Ako sve ispadne super – biće da je Sonja bila prevaga, ali ako krene loše – biće da je Sonja sve to poremetila. Bilo mi je teško da donesem odluku…“, otkrila je legendarna košarkašica.

Objasnila je šta je često bilo ključno, kako jedno zlato može sve da promeni, ali i da je za reprezentaciju uvek nešto posebno izvlačila iz svog rezervoara.

Sonja Vasić, Jelena Bruks
Foto: FIBA

„Mi možda nismo najbolje drugarice, možda se ovako i ne čujemo, ali smo znale da jedna drugoj čuvamo leđa na terenu. Kada dotakneš vrh, ti prvi posle od sebe očekuješ najviše. Uvek se ponosiš i bronzom, i srebrom, i to jeste uspeh, ali ako si jednom osvojio zlato dalje će samo zlato da te zadovolji“.

Iz Sonjine priče jasno je koliko je ponosna, možda i najviše, na to što su postale primer devojčicama, dok je o arhitekti svih uspeha, fenomenalnoj selektorki Marini Maljković, iz prve ruke govorio njen otac i naš legendarni trener Božidar Maljković.

Zato vas sedma epizoda serijala „100 godina košarke u Srbiji“ čeka u videu na vrhu teksta, a u njemu sjajne priče o velikim šampionkama.

Serijal „100 godina košarke u Srbiji“ na Nova.rs

Tokom 2023. obeležava se impresivnih 100 godina košarke u Srbiji, a Nova.rs je tim povodom pripremila ekskluzivan serijal sa legendama igre pod obručima.

U velikom video serijalu, koji od 8. do 18. maja svakog dana možete da pratite na našem portalu, govore sve sami velikani – Sonja Vasić, Božidar Maljković, Svetislav Pešić, Dejan Tomašević, Dimitris Itudis, Marko Gudurić, Žarko Zečević i Milan Tasić.

Jedna od najvećih srpskih košarkašica u istoriji, trofejni stručnjaci, asovi koji su pisali istoriju srpske košarke, legendarni reprezentativac i osvajač svih medalja od 1995. do 2002. godine, trener Fenerbahčea i selektor Grčke, aktuelni reprezentativac Srbije, bivši košarkaš i dugogodišnji sportski radnik, saradnik za arhivu Košarkaškog saveza Srbije…

Foto: Srđan Stevanović/Starsport; EPA-EFE/MARK EVANS; Filip Krainčanić/Nova.rs

Od njih osmoro bićete u prilici da kroz 10 epizoda čujete neverovatne priče, da vidite ekskluzivan materijal o nastanku srpske košarke, čekaju vas i priče o njenom samom početku, razvoju, usponu, zlatnim trenucima, legendarnim trenerima, 90-im godinama, uspesima za pamćenje košarkašica, košarci danas…

I danas imamo nešto čime se ponosimo – košarku. Donela nam je toliko radosti, vaspitavala nas je, rasli smo zajedno… Stvorila je kult dočeka ispred balkona, inspirisala mnoge, pa i autora ove priče jer – 100 godina košarke u Srbiji nije bilo nikad pre, niti će biti posle, već je samo sada.

Zato, budite uz Nova.rs narednih dana i kroz 10 ekskluzivnih epizoda upoznajte srpsku košarku kroz sjajne i zanimljive priče onih koji su pisali i pišu njenu istoriju.

BONUS VIDEO Sve o zlatnim godinama, od Atine ’95. do Indijanapolisa 2002.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar