Očekuje nas nikad zanimljivije glasanje
Trka za MVP nagradu u NBA ligi ulazi u poslednju etapu, regularni deo sezone bliži se kraju, a borba Nikole Jokića, Džoela Embida i Janisa Adetokumba postaje sve žešća.
Jokić je po treći put zaredom jedan od glavnih kandidata za MVP trofej, a trenutno je u trci ispred Embida i to sa minimalnom prednošću. Adetokumbo skoro uopšte ove sezone nije bio lider MVP trke, pa je teško za očekivati da bi on mogao da se domogne prestižne nagrade, ali ga svakako ne treba isključivati iz računice.
Nagrada najkorisnijeg igrača lige poznatija po skraćenici MVP dodeljuje se u NBA od sezone 1955/1956, a prvi osvajač bio je legendarni Bob Petit.
Iako su se neka pravila i proces odlučivanja menjali tokom sezona, ipak je jedna konstanta uvek bila nepromenjena. Uvek se gledao jedino učinak u toku ligaškog dela sezone, a ne i učinak u plej-ofu. Zapravo, glasanje se zatvara poslednjeg dana ligaškog dela sezone.
Do sezone 1979/1980. je najbolji košarkaš prvenstva biran glasovima ostalih NBA kolega, ali je ova procedura napuštena od sledeće sezone.
Od tog momenta je ta odgovornost pala na tačno sto sportskih novinara koji su imali pet „slotova“ za glasove.
U pitanju su novinari koji rade kao stalni autori u specijalizovanim novinama i sajtovima ili koji rade u poznatim televizijskim kućama, ali ne smeju da imaju nikakve veze sa bilo kojim NBA klubom.
Dakle, tih 100 novinara ima pet „slotova“, tačnije mora da napiše pet imena igrača koje smatra najboljim.
Onaj koji mu je prvi izbor dobija 10 poena, onaj koji je drugoplasiran dobija sedam bodova, treće mesto vredi pet, četvrto tri, dok petoplasirani dobija tek jedan bod u ukupnom glasanju. Sabiranjem svih glasova se dobija zapravo i pobednik.
To znači da bi u teoriji mogao da slavi i igrač koji nema najviše glasova sa mesta broj jedan, ali je bio najčešći izbor novinara.
Od 2010. godine je dodat još jedan 101. glasač. Ovaj je utoliko specifičan jer o prvih pet mesta ne odlučuje jedna osoba, već navijači koji na različite načine mogu da glasaju.
MVP nagrada se uvek čeka kao „šlag na torti“, pa se pre toga dodeljuju priznanja za najboljeg defanzivca godine, najboljeg šestog igrača, igrača koji je najviše napredovao i najboljeg novajliju lige.
Po pravilu se MVP nagrada dodeljuje nekoliko dana nakon što se proglase ostala individualna priznanja. U trenucima kada se igra puna sezona od 82 meča, MVP lige se obično proglašava u drugoj rundi plej-ofa.
Na kraju je zapravo najveće pitanje kojim će se kriterijumima voditi oni koji donose odluke i upravo je ovo pitanje često izazivalo kontroverze, te dovodilo do svađanja navijača. Do sada je svaki osvajač MVP nagrade postao i član Kuće slavnih, pa tamo nekad možemo očekivati i Jokića.
Poslednje četiri MVP nagrade osvojili su Evropljani, odnosno Janis i Jokić po dve u nizu, a Embid će i do kraja sezone pokušati da uveri glasače da je ovoga puta on pravi izbor.
Većina statističkih parametara je na Jokićevoj strani, Embid je daleko bolji samo u prosečnom broju poena, dok Janisove brojke nisu zanemarljive, ali primera radi, retko kada dolazi do tripl-dabla, što je za Nikolu kao dobar dan.
Jokić je i tokom sezone bio najduže na čelu MVP trke, ali poslednjih nekoliko nedelja, tačnije od serije Denvera od četiri poraza, Embid je preuzeo tu poziciju. Ipak, 31. marta je opet došlo do smene na vrhu, pa je trenutno Jokić vodeći.
Među novinarima i analitičarima već dugo traje polemika oko toga ko bi trebalo da bude MVP, više njih je javno podržalo Jokića, ali to ne mora ništa da znači, što pokazuje i poslednje istraživanje, odnosno anketa, prema kojoj je Embid slavio sa dva boda više u odnosu na Somborca.
BONUS VIDEO Kad Jokić igra ovako, ne može mu niko ništa Denver ubedljiv i prejak za Vizardse