Kuc, kuc... Ko je? Komšija? U brate mili, samo ste nam još vi sad falili, bože kakvi smarači...
Neka tradicija nalaže da se komšije, ma koliko vas privatno nervirale, dočekuju srdačno. Isto tako, neka fudbalska tradicija nalaže da pisma i sugestije iz UEFA, Fudbalski savez dočekuje raširenih ruku – ma koliko ga to nerviralo.
Sva je prilika da su ćuškanja iz UEFA prilično smorila nekog iz FSS jer je prethodnih dana valjalo reagovati na nešto što je hronični problem srpskog fudbala.
Ovde nameštanja ima koliko hoćete i to znaju svi od selektora i predsednika do baba Smiljke iz Bumbarevog Brda.
Problem nastaje kad Evropska kuća fudbala dođe i kaže nam „Dajte bre ljudi, vidite šta vam se dešava na terenima tu, tu i tu“.
Da se FSS napravi mrtav na tako nešto, realno bi bilo glupo pred organima i institucijom koja upravlja fudbalom na „starom kontinentu“.
Koga i inače u Nionu briga za neki Borac, ili za neku Jagodinu? Vi ih kaznite, ispadnete ok pred UEFA, a klubovi možda plate kazne, a možda i ne.
Zato naš Savez napravi brzopotez i kaže „Bum, kažnjavamo Borac, evo jedna kazna i za Jagodinu, ali nećemo da ispipavamo dalje odatle“.
Naravno, tek pošto se o tome napravi buka po medijima. Da toga nema, pitanje je da li bi FSS uopšte reagovao kao krovno telo srpskog fudbala, zbog čega ovakve reakcije deluju nekako licemerno.
Bave se pojedinim posledicama, ali ne i uzrokom problema.
Uz sve poštovanje za ljude koji tamo žele najbolje fudbalu u Srbiji, ima i onih koji to ne pokazuju svojim odlukama i nečinjenjem.
Kamo sreće da su ovde problem samo navodno namešteni mečevi Borac – Železničar i Jagodina – Trajal. Čačani su kažnjeni oduzimanjem šest bodova i sa četiri miliona dinara, Jagodinci sa šest miliona dinara i manjkom od šest bodova.
Ovde je problem daleko dublji, jer postoje svi preduslovi da se nameštanja i mešetarenja nastave i da „dugo i berićetno opstaju“.
„Niko ne zna kako se Borac recimo finansira. Koliko ja znam, Grad Čačak uplaćuje neke pare, ali ne njima direktno na račun, nego ponovo peru novac, tako što uplaćuju na ono sportsko društvo ‘Borac’, pa onda sportsko društvo uplaćuje fudbalskom klubu. Grad ne sme da uplati pare, jer svi znaju da gradonačelnik (Milun Todorović) stoji iza gašenja onog pravog Borca. E sad da mu ne bi zamerili da politički finansira neki klub, jer se ovaj zvao FK Provo, onda oni daju neke pare tako što uplate na treće lice, pa odatle one idu na račune igrača“, objašnjava Mirko Poledica, predsednik sindikata profesionalnih fudbalera za Nova.rs.
Prema informacijama Nova.rs Borcu iz budžeta grada ide oko osam miliona dinara, a u planu je da se ove godine uloži još 19,5 miliona u izgradnju gradskog stadiona.
Za to vreme, niko od krovnih tela srpskog fudbala ne reaguje kada klub na primer…
„Znam da se omladinska škola finansira od članarine i tu se striktno primenjuje sve. Članarina se plaća u dan, ako se ne plati – metla! Čak su roditelje ucenjivali da moraju svi da kupe opremu jednog proizvođača i ako to ne urade, mogu da vode decu iz kluba. Da ne pričam koja je oprema u pitanju. I ta članarina se naplaćuje nezakonito jer klubovi koji se finansiraju iz gradskog budžeta nemaju pravo da naplaćuju članarinu“, kaže Poledica.
Baš u petak su se Čačani oglasili saopštenjem, a gradonačelnik Čačka je prozvao FSS i doveo u pitanje integritet članova Disciplinske komisije.
„Svoj rad baziraju na kompletnom neprofesionalizmu, neetičnosti, svesrdno se trudeći već duži vremenski period, da uruše ugled srpskog fudbala“, tvrdi Todorović.
Ma dajte. Kadija te tuži, kadija ti sudi – odgovara Poledica koji se pita hoće li kazna uopšte biti plaćena.
Nikoga nije briga ni za to što se recimo Borac finansira preko sportskog društva nastalog iz planinarskog društva „Omorika“, niti za to što deset od 15 članova skupštine društva, daje FK Borac.
„Kako možemo mi da iskontrolišemo plaćanje bilo koje kazne Fudbalskog saveza? Kako možemo da znamo da nisu na nekom sastanku rekli ‘brišite samo’? Oni njih mogu da kazne koliko hoće, a mi u to nemamo nikakav uvid. Niko nije ni pročitao odluku, zašto je ne biste objavili? Da vidimo koji su se dokazi razmatrali“, kaže nam Poledica o konkretnom slučaju.
Kada je reč o utakmici Jagodine i Trajala, ne deluje mu kao da su igrači naneštali bilo šta, ali je Poledici sumnjiv sudija tog meča.
Poledica ističe da se uvek krug vraća na iste ljude. Krug se možda vraća na iste ljude, ali je odgovornost podeljena. Zavisi od toga ko koliko ima obraza.
U Fudbalskom savezu se nameštanja često previđaju, nulta tolerancija na takve stvari ne postoji i samim tim se daje „zeleno svetlo“ za svakakva nepočinstva.
FSS, hteo to ili ne, osim u slučajevima kada dotera cara do duvara, pa kad reaguje UEFA, postaje saučesnik u ovakvim stvarima zbog koje srpski fudbal pati, a cenu plaćaju i građani ove zemlje.
Pratite nas i na društvenim mrežama: