Dragan Stojković Piksi Foto: Predrag Milosavljevic/Starsport.rs ©

Fudbalska reprezentacija Srbije nikada nije imala selektora koji je na toj poziciji, u jednom mandatu, ostao duže od tri godine, sve do dolaska Dragana Stojkovića Piksija, koji je upravo to i uradio.

Selektor „orlova“ već je proveo rekordno vreme na toj poziciji, a pred prijateljske utakmice sa Rusijom (21. mart, 18 časova) i Kiprom četiri dana kasnije, potvrdio je da će produžiti ugovor sa Fudbalskim savezom Srbije.

„Želimo kontinuitet u radu i to smo dogovorili. U mojim planovima Srbija je prioritet, tako da mi je drago da smo našli zajednički jezik da nastavimo da se borimo i postižemo dobre rezutlate kao i do sada. Opet sam rekao, mogao sam negde da odem, pod daleko boljim finansijskim uslovima, ali to nije prioritet. Govorim za klupski fudbal, ali u mom slučaju FSS i reprezentacija su prioritet i to je nešto što je na prvom mestu, sve drugo je sekundarno. Drago mi je zbog toga i drago mi je da ću nastaviti sa igračima i nadam se da ćemo nastaviti s dobrim rezultatima.“

PROČITAJTE JOŠ

Još uvek ova saradnja nije zvanično potvrđena, ali spominje se da će Piksi ostati selektor Srbije do 2026. godine. To bi značilo da bi na mestu selektora mogao da bude potencijalno čak pet godina.

Foto: Predrag Milosavljevic/Starsport.rs

Od osamostaljenja Srbije, FSS nije imao toliko poverenja u jednog čoveka. Počelo je sve od stranca – Havijera Klementea, koji je došao umesto smenjenog Ilije Petkovića (doživeo debakl na Mundijalu u Nemačkoj 2006. godine). „Mali Napoleon“, kako je nadimak Klementea, nije se dugo zadržao na tom poslu, jer je bio neuspešan u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2008. u Švajcarskoj i Austriji.

Umesto Španca, na klupu Srbije došao je bivši trener Partizana i nekadašnji reprezentativac Miroslav Đukić. Ni on se nije dugo zadržao na selektorskoj poziciji, tek godinu dana (2007-2008).

Dragan Stojković Piksi, okupljanje reprezentacije
Foto: Starsport

Posle Đukića došao je Radomir Antić. Kvalifikacije za Mundijal u Južnoj Africi bile su više nego uspešne, a potvrda plasmana došla je protiv Rumunije (5:1 u Beogradu) i opšteg oduševljenja nacije i prave euforije. Antićevi „orlovi“ nisu baš potpuno podbacili na Mundijalu (porazi od Gane 0:1 i Australije 1:2), ostaje upamćena pobeda nad Nemačkom (1:0), ali da su mogli bolje – mogli su.

Antić je ipak te 2010. napustio mesto selektora, a za naslednika je imenovan Vladimir Petrović Pižon. Nakon njegovog kraha u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, na mesto selektora dolazi Radovan Ćurčić (prvi mandat), da bi njega 2012. godine zamenio Siniša Mihajlović.

Kada je Srbija razvalila Vels 6:1 u Novom Sadu, rodila se nova nada, ali je crni niz od tri poraza (Belgija u Beogradu 0:3, Makedonija u Skoplju 0:1 i Hrvatska u Zagrebu 0:2), doveo do toga da Srbija propusti još jedno veliko takmičenje – Svetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine.

Foto: Pedja Milosavljevic / STARSPORT

Mihajlović je sa kormila otišao 19. novembra 2013. godine, a ulogu selektora u kratkom periodu obavljali su Ljubinko Drulović i Dik Advokat, da bi drugi mandat u 2014. godini dobio Ćurčić. Njemu se FSS po drugi put zahvalio u aprilu 2016, a izbor je pao na Slavoljuba Muslina. Reprezentaciju Srbije preuzeo je u maju, u kvalifikacionoj grupi, u kojoj je bilo i troje učesnika Evropskog prvenstva 2016. godine, zauzeo je prvo mesto i obezbedio direktan plasman na Svetsko prvenstvo.

Ali, 30. oktobra 2017. godine, fudbalska vlada Srbije ga je smenila, a „orlove“ je preuzeo Mladen Krstajić i neslavno ih vodio na Mundijalu u Rusiji.

Dragan Stojoković Piksi
Foto: TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIÆ/ bs

Nakon njegovog odlaska dolazi Ljubiša Tumbaković, da bi 2021. Dragan Stojković preuzeo kormilo.

Piksi je u kratkom vremenu uspeo da obezbedi plasman na Svetsko, ali i Evropsko prvenstvo i zaslužio je poverenje FSS-a. Srbija će na Evru u Nemačkoj igrati u grupi C sa Engleskom, Dansokm i Slovenijom, te će posle loše igre na Mundijalu, Piksi imati šansu za popravni.


Svi selektori Srbije od osamostaljenja države

Havijer Klemente 2006 – 2007

Miroslav Đukić 2007 – 2008

Radomir Antić 2008 – 2010

Vladimir Petrović 2010 – 2011

Siniša Mihajlović 2012 – 2013

Ljubinko Drulović 2014

Dik Advokat 2014

Radovan Ćurčić 2010 – 2012, 2014 – 2016

Slavoljub Muslin 2016 – 2017

Mladen Krstajić 2017 – 2019

Ljubiša Tumbaković 2019 – 2020

Dragan Stojković 2021 –


BONUS VIDEO Tuča na Trabzon – Fenerbahče

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare