Oglas

Starsport
Foto: Starsport

Marko Nikolić pomaže Zvezdi u borbi za direktan plasman u Ligu šampiona

06. apr. 2026. 10:49

Dok se šampionski pehar polako polira za vitrine na „Marakani“, pogled stručnog štaba i uprave Crvene zvezde uperen je daleko preko granica Srbije.

Oglas

Sa ogromnih 13 bodova prednosti u odnosu na Vojvodinu i još većom razlikom nad večitim rivalom, Zvezda je praktično osigurala novu titulu, ali prava bitka tek predstoji – ona za direktan plasman u novu, ligašku fazu Lige šampiona.

Zbog pada nacionalnog koeficijenta Srbije na UEFA rang listi, put do elite postao je znatno trnovitiji. Šampiona naše zemlje očekuje start već od drugog kola kvalifikacija, što znači tri prepreke do cilja. Ipak, jedna "mala vrata" su i dalje otvorena, a ključeve drži niko drugi do bivši trener Partizana – Marko Nikolić.

Paradoksalno, ali Crvena zvezda će ove sezone biti najveći navijač Marka Nikolića. Njegov AEK trenutno blista u Grčkoj, a ključna pobeda nad Olimpijakosom (1:0) ostavila je "crveno-bele" iz Pireja na drugom mestu.

Olimpijakos ima bolji UEFA koeficijent od Zvezde. Ako oni osvoje titulu u Grčkoj, oni uzimaju upražnjeno mesto koje vodi direktno u Ligu šampiona. Ako titulu osvoji Nikolićev AEK (koji ima slabiji koeficijent od Zvezde), to mesto ostaje slobodno za sledećeg na listi – a to bi mogao biti srpski šampion.

Da bi Crvena zvezda izbegla julsko blato kvalifikacija i direktno ušetala u elitu, potrebno je da se poklopi neverovatan niz rezultata u Evropi. Crveno-beli moraju da se nadaju da niko od klubova sa jačim koeficijentom ne podigne pehar u svojoj zemlji.

Glavni "neprijatelji" Zvezdinog direktnog plasmana:

Šahtjor (Ukrajina): Trenutno dele vrh sa Čerkazijem uz utakmicu manje. Najveća su pretnja.

Rendžers (Škotska): Zaostaju samo bod za liderom.

Olimpijakos/PAOK (Grčka): Vrebaju iza leđa Nikolićevog AEK-a.

Ferencvaroš (Mađarska): Tri boda zaostatka za Đerom.

Mitjiland (Danska): Četiri boda manje od Orhusa.

Plan B: Kvalifikacije kao realnost

Iako nada poslednja umire, na "Marakani" su svesni da je scenario u kojem svih pet ili šest konkurenata gubi titulu malo verovatan. Zato se planovi za letnji prelazni rok prave za početak kvalifikacija u julu.

Dobra vest za žreb: Ukoliko Zvezda ipak bude morala u kvalifikacije, biće povlašćena u sve tri runde (drugo, treće kolo i plej-of). To znači da će, bar na papiru, izbegavati najteže rivale do samog kraja.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare