Najveći trošadžija je, za sada, Arsenal, koji je doveo i najskuplje pojačanje u vidu Deklana Rajsa iz Vest Hema za neverovatnih 116,6 miliona evra
Iako su glavne zvezde ovog prelaznog roka klubovi iz Saudijske Arabije, njihova liga nema renome jedne od najboljih. U Aziji zauzimaju prvo mesto, ali kada bi se poredili sa „Ligama petica“ iz Evrope još uvek su daleko od tog nivoa.
Premijer liga, La Liga, Serija A, Bundesliga i Liga 1 još uvek su najpraćenije lige na svetu, a upravo su one i najveći potrošači u okvirima UEFA.
Klubovi su ovo leto rešili da baš „odreše kesu“ i zbog toga smo videli nekoliko transfera čija je vrednost prešla 100 miliona evra.
Englezi su naravno još uvek neprikosnoveni po broju potrošenih para na transfere, ali to ne treba da čudi jer upravo oni najviše zarađuju od prodatih prava za TV prenose, dok su im i nagrade na kraju sezone enormno velike.
Do 8. avgusta, klubovi u Premijer ligi su potrošili čak 1,73 milijardi evra, a prvi na listi klubova potrošača je Arsenal.
S obzirom da su vlasnici „tobdžija“ uvek bili škrti u finansijskom predelu, ovo je za mnoge iznenađujući podatak. Ekipa Mikela Artete je dovela tri igrača i to za ukupnu sumu od 231,6 miliona evra.
Prvo su iz Čelsija u svoje redove „prebacili“ Kaija Haverca za 75 miliona i tako su na neki način najavili da ozbiljno hoće da napadnu titulu Premijer lige ove godine.
Zatim je usledio i najskuplji transfer ovog leta, a to je dolazak Deklana Rajsa iz Vest Hema za neverovatnih 116,6 miliona. Sastav je popunio Jurijen Timber koji je napustio Ajaks za 40 miliona.
Na drugom mestu je Čelsi, koji je od prodaje ovog leta zaradio čak 253,9 miliona evra. Prodali su čak devet fudbalera, ali su novac pametno potrošili i ukupno su na nove igrače investirali 207 miliona.
Iza njih je Mančester junajted (191,7 miliona), a četvrto mesto zauzima Totenhem (136,3).
Nijedna od ostalih „Liga petica“ nije ni blizu ove ukupne cifre od skoro dve milijarde, pošto je Serija A na drugom mestu sa 624,8 miliona evra.
Prošlogodišnji šampion Napoli je tek 8. avgusta osigurao prvo pojačanje i to je štoper Nejtan (10 miliona) koji je ranije branio boje brazilskog Bragatina.
Najveći potrošač je Milan, a trener Stefano Pioli će u narednoj sezoni na raspolaganju imati devet novih fudbalera. Junus Musa, Samjuel Čukuveze i Kristijan Pulišić (20 miliona) su najskuplja pojačanja „roso-nera“, a u ekipu su još došli Tidžani Reinders, Ruben Loftus-Čik i Noa Okafor.
Juventus nije trošio mnogo, već je uglavnom samo novac izdvojio na prethodno dogovorene transfere, kao što su dolasci Mojzea Kina i Manuela Lokatelija. Njih dvojica su već ranije bili deo tima, samo što su bili pozajmljeni igrači, čija je kupovina bila obavezna ovog leta i zbog toga je „stara dama“ potrošila 77,6 miliona.
Francuska Liga 1 i nemačka Bundesliga još uvek nisu imali zvučnije transfer „bombe“. PSŽ je u veoma teškom periodu, klub je napustio Lionel Mesi i deluje da će isti slučaj biti sa Kilijanom Mbapeom i Nejmarom, te deluje da čelnicima pojačanja još uvek nisu prioritet.
Pored toga su uspeli da potroše 159 miliona, a Urugvajac Manuel Ugarte ih je koštao najviše (60 miliona). Prosečna ulaganja u nove igrače francuskih klubova je 27,6 miliona, dok su Nemci u sličnoj poziciji sa 25,5 miliona.
U redove bundesligaša stiglo je ukupno 225 novih igrača, a najskuplji je bio transfer Kim Min-Džeja. Bivši štoper Napolija stigao je u Bajern za 50 miliona i upravo je ono što je minhenskom gigantu nedostajalo prethodne sezone.
O La Ligi i klubovima u Španiji nije potrebno govoriti mnogo.
Ukoliko Barselona ili Real Madrid ne potroše enormnu svotu novca, potrošnja ove lige biće veoma mala. Poznato je da Barselona već dugo vremena ima problema sa porezom i da zbog toga u jednom momentu nisu mogli ni da registruju pojačanja, te je jasno zbog čega su samo 3,4 miliona evra izdvojili za nove asove.
Real je sa druge strane sav novac uložio u Džuda Belingema (103 miliona) i ovaj transfer je drugi najskuplji ovog leta. Njemu se pridružio i Turčin Arda Guler koji je dres Galatasaraja zamenio dresom „kraljevskog kluba“.
Premijer liga (1,73 milijardi evra)
1. Deklan Rajs (Vest Hem – Arsenal) 116,6 miliona evra
2. Joško Gvardiol (Lajpcig – Mančester siti) 90
3. Kai Haverc (Čelsi – Arsenal) 75
4. Rasmus Hojlund (Atalanta – Mančester junajted) 75
5. Dominik Soboslaj (Lajpcig – Liverpul) 70
Serija A (624,8)
1. Manuel Lokateli (Sasuolo – Juventus) 30
2. Mojze Kin (Everton – Juventus) 30
3. El Bilal Ture (Almerija – Atalanta) 28
4. Đakomo Raspadori (Sasuolo – Napoli) 26
5. Đanluka Skamaka (Vest Hem – Atalanta) 25
Liga 1 (498,4)
1. Manuel Ugarte (Sporting – PSŽ) 60
2. Lukas Ernandez (Bajern Minhen – PSŽ) 45
3. Hugo Ekitike (Ren – PSŽ) 28,5
4. Terem Mofi (Lorijen – Nica) 22,5
5. Kang-in Li (Majorka – PSŽ) 22
Bundesliga (459,6)
1. Kim Min-Džej (Napoli – Bajern Minhen) 50
2. Luis Openda (Lens – Lajpcig) 43
3. Feliks Nmeča (Volfzburg – Borusija Dortmund) 30
4. Kristofer Baumgartner (Hofenhajm – Lajpcig) 24
5. Benjamin Šeško (Salcburg – Lajpcig) 24
La Liga (291,6)
1. Džud Belingem (Borusija Dortmund – Real Madrid) 103
2. Antoan Grizman (Barselona – Atletiko Madrid) 20
3. Arda Guler (Galatasaraj – Real Madrid) 20
4. Artem Dobvik (Dnjipro – Đirona) 12
5. Loik Bade (Ren – Sevilja) 12
BONUS VIDEO Tuča grčkih i hrvatskih navijača na ulicama Atine