EPA-EFE/TOMS KALNINS

Drugačiju Evroligu bismo mogli da gledamo u sezonama koje dolaze

Već godinama unazad priča se o velikim promenama u Evroligi, ali i o proširenju takmičenja, dok čelnici istog već dugo vagaju šta je najbolje, ali i najprofitabilnije.

Nema sumnje da se kvalitet evroligaških timova povećao u poslednjih nekoliko sezona, sve su češći transferi iz Evrope u NBA i obrnuto, a sve je više napetih i ujednačenih utakmica.

Trenutno u Evroligi imamo 18 timova, a vrlo je moguće da će ih u narednim godinama biti i više. Mnogo toga zavisi i od situacije sa ruskim klubovima, koji su već dve godine van evropskih takmičenja zbog rata u Ukrajini, ali njihov povratak deluje kao neminovan u budućnosti.

PROČITAJTE JOŠ:

CSKA je jedan od vlasnika lige, što znači da je njegovo mesto zagarantovano kada se rat završi, a prethodnih sezona smo mogli da vidimo i Uniks i Zenit na najvećoj sceni, a s vremena na vreme je tu bio i Himki. U svakom slučaju treba očekivati da će minimum dva ruska kluba biti u Evroligi kada politička situacija to dozvoli.

U priču oko proširenja odavno su se uključili Dubai i London, a novinari specijalizovanog portala „Basket news“ sproveli su istraživanje sa generalnim menadžerima timova, baš u vezi sa tom temom.

Samo jedna četvrtina, odnosno 25 odsto generalnih menadžera je reklo „da“ kada je reč o proširenju broja timova, od čega je veliki broj istakao predlog da treba da bude 20 timova, dok je samo jedan menadžer izrazio želju da ih bude 24.

Međutim, čak 66,7 odsto generalnih menadžera istaklo je da je za proširenje Evrolige na istok, konkretnije, ulazak Dubaija na tržište, dok jedna trećina ispitanika je protiv te ideje.

Jasno je da je Dubai trenutno najbliži tome da dobije status evroligaša, jer je sport uopšte u Aziji u ekspanziji. Međutim, ukoliko se to desi veoma je moguće da ćemo videti i veliko proširenje. Kako se evropska takmičenja često ugledaju na NBA, jasno je da su u kombinaciji i dve konferencije, ukoliko dođe do toga da Evroliga bude formirana sa 24 tima.

To uopšte ne bi bilo loše za Srbiju, koja bi u tom slučaju praktično sigurno imala stalna dva učesnika, što bi dalje ostavilo prostora i za razvijanje domaće lige, što je neka druga tema…

Kako piše „Basket News“, drugi često pominjani prioritet Evrolige je unapređenje TV prava, koje je dobilo značajnu podršku generalnih direktora.

Štaviše, spomenuli su razne druge oblasti za poboljšanje, kao što su „povećana transparentnost i finansijska stabilnost“, „zakazivanje više uzastopnih utakmica u istim zemljama“, „nadogradnja podataka i statističke analitike kako bi se približili nivou koji se vidi u NBA ligi“, ​​stvaranje više „jedinstva“ i „širenje Evrolige na nova tržišta, posebno na Dubai i Ujedinjeno Kraljevstvo“.

PROČITAJTE JOŠ:

Tokom pomenutog istraživanja postavljeno je i pitanje u vezi sa uvođenjem „seleri kepa“, odnosno ograničenja/kapaciteta zarada. Čak 75% generalnih menadžera je za uvođenje tog pravila, pa je veoma verovatno da u narednim sezonama vidimo sličnu situaciju kao u NBA.

Proces uvođenja „seleri kepa“ nije tako jednostavan, ali očigledno je da bi velika većina timova blagonaklono gledala na tu ideju.

Takođe, čak 81,7 odsto generalnih menadžera izjasnilo se da su za spajanje Evrokupa i FIBA Lige šampiona, iako su dve organizacije već dugi niz godina u prilično lošim odnosima, sa tendencijom boljitka od pre nekoliko meseci.

Iako se čini da je ova promena na pomolu, Evroliga i FIBA još uvek imaju mnogo koraka da preduzmu i mnogo kompromisa da postignu kako bi uspostavili zajedničku viziju o tome kako bi trebalo da se organizuje drugorazredno evropsko klupsko takmičenje.

EPA-EFE/David Aguilar

Dok Evroliga još uvek radi na rešavanju unutrašnjih izazova kako bi unapredila svoj proizvod i napravila značajan napredak u razvoju poslovanja i takmičenja, značajne spoljne pretnje komplikuju stvari za organizaciju i njene klubove.

„Basket News“ je zbog toga sproveo anketu kako bi identifikovao najkritičnije aktuelne pretnje, a mišljenja su bila prilično različita, sa četiri značajne opasnosti koje su dobile jednake glasove.

Prema mišljenju generalnih menadžera, sledeće stavke trenutno se smatraju najznačajnijim pretnjama Evroligi: sve veći rast NBA ugovora, uvođenje tri NBA dvosmerna ugovora, NIL poslovi u NCAA i razvoj NBL i japanske lige. Pored toga, tekući sukob sa FIBA dobio je takođe glasove, ali se generalno smatra manjom pretnjom od prva četiri pomenuta.

Sve u svemu, za sada je samo mnogo ideja, pitanja i predloga, a malo jasnih odgovora, pa organizatore i čelnike takmičenja čekaju izazovna vremena, koja sigurno zahtevaju neke promene.

Sve mečeve Evrolige i Evrokupa gledajte na kanalima Sport Kluba, uz SBB na EON i D3 platformama.