Veliki potres u evropskoj košarci izazvalo je obraćanjem prvog čoveka NBA lige Adama Silvera koji je najavio projekat NBA Evropa koji preti da promeni stvari u evropskoj košarci.
Prvi čovek Evrolige ipak ne smatra da je to objava rata. Paulijjus Motejunas je u razgovoru za francuski „Ekip“ izneo svoje viđenje,a pomenuo je u pozitivnom kontekstu i atmosferu u Beogradu na utakmicama večitihh.
Istakao je i da evropsku košarku ne može da zamisli bez istorijksih klubova.
„Mislim da to nije bila objava rata. Dobra vest, kada slušam šta je rečeno, jeste da se svi slažu da evropska košarka ide u dobrom pravcu, da značajno raste i da potencijal nikada nije bio veći. Veoma pozitivno gledamo na činjenicu da NBA želi da još više istraži ovo tržište uz pomoć FIBA. Savršeno poznajemo ovu teritoriju, imamo najbolju bazu navijača, najbolje timove, najugledniju kulturu. Jaki smo, rastemo svake godine i sigurni smo u svoj proizvod. Videćemo šta će proizaći iz ovog „istraživanja“ najavljenog na toj konferenciji za novinare. U ovom trenutku nam se ne čini da je bilo jasnih najava šta žele da rade na duži vremenski period.
Osvrnuo se i na to što je Evroliga u toj priči ostavljena za kraj.
„Ne želim da komentarišem kako rade stvari, mogu da rade šta hoće. Ono što me je uvredilo dok sam slušao konferenciju je izostanak reči Evroliga, bilo kakvog pominjanja njenih navijača, njenih timova. U prezentaciji je to došlo prekasno. Ali ja radim za Evroligu, pa je to možda i normalno. Uvek smo spremni da sednemo i razgovaramo kako bismo zajedno istražili najbolje rešenje, kako bismo svima ponudili još bolji proizvod od onoga što je trenutno dostupno u evropskoj košarci“.
Postavlja se i pitanje d ali je sve što se dešava zapravo poziv da se krene u jedinstven projekat evropske košarke, a ne da svako gura svoju priču.
„Mislim da je to jedini način. Kada pričaju o timovima, velikim imenima, ne mogu da zamislim ovu potencijalnu ligu bez nas. Možemo li govoriti o „najboljem proizvodu” bez evroligaša, njihovih navijača, tržišta, kulture, strasti i istorije koju sve to nosi decenijama? Sa naše strane, uvek smo spremni da sednemo i razgovaramo kako bismo zajedno istražili najbolje rešenje, kako bismo svima ponudili još bolji proizvod od onoga što evropska košarka trenutno nudi“.
Potvrdio je i da je nedavno bilo razgovora na tu temu.
„Sastanak je zaista bio. Razgovarali smo posle duže pauze da sve vratimo na sto i da razumemo kada je veza izgubljena i zamagljena. Uzeli smo u obzir ono što je najavljeno na ovoj konferenciji. Ostatak ostaje na čekanju. Košarkaškim rečnikom, rekao bih da je posle našeg poslednjeg susreta lopta u njihovom polju i moraju da nam je vrate. Sačekaćemo da se to desi i videti da li i kada možemo da nastavimo razgovore, sa evropskim igračima i navijačima kao našom primarnom brigom“.
Često je iz NBA bilo kritika na račun neodrživosti i isplativosti Evrolige.
„Uvek mi je čudno da čujem takve izjave. Naši vlasnici su zadovoljni, koliko ja znam. Sve se poboljšava. Dugoročni uspeh se ne može izmisliti niti postići pucnjem prstiju. To je nešto na čemu mi i klubovi vredno radimo. Svi brojevi — TV ugovori, sponzorstva, itd. — su u zelenom i svake godine se poboljšavaju. Imamo više puteva za rast sa Fajnal forom u Abu Dabiju, planom da na kraju imamo tim na Bliskom istoku i kontaktima u Dubaiju u tom cilju, širenjem konkurencije na više timova, druga tržišta… Drugi sportovi ne mogu reći isto i imaju probleme, recimo, fudbal, u vezi sa TV pravima u određenim zemljama. Nismo u lošoj situaciji. Dnevno imamo 20.000 navijača u Beogradu, 15.000 u Kaunasu, grčki i turski timovi sa prepunim halama, razvoj Pariza, Bajern Minhen koji igra u svojoj novoj Areni… Znamo ovo tržište bolje od ikoga, i najkonkurentnija smo liga u njemu. Uvek možemo da napredujemo u mnogim oblastima, ako radimo zajedno. Ali možemo to sa ili bez njih…“
Pitanje je i kava je želja klubova, i to što se šuška da Real Madrid, Barselona, Fenerbahče i Asvel još uvek nisu potpisali nove ugovore sa Evroligom.
„Niko nije izrazio želju ili rekao da razmišlja o odlasku iz lige. Naravno, kada dođe NBA, svi žele da slušaju šta ima da kaže, uključujući i nas. Poštujemo ih, imaju najbolju ligu na svetu. Ali obnovili smo sa našim partnerom IMG-om, a klubovi su posvećeni. Ne mogu to da potvrdim, ali nismo zabrinuti. Na nama, menadžmentu, jeste da pokažemo da imamo jasan plan razvoja. Verujem da će posao koji smo već obavili i svi putevi koje smo nedavno pokrenuli sa IMG-om uveriti sve da je Evroliga najbolje mesto za nastavak rasta“.
Toni Parker, vlasnik Asvela, rekao je da se zalaže za partnerstvo ili spajanje Evrolige/NBA lige, plašeći se da će se američka liga sukobiti i krenuti sama ako bude potrebno.
„Mogu samo da potvrdim da je Toni, čim je kontaktiran, uvek bio transparentan i obaveštavao nas o svim svojim razmenama sa NBA. On zna i veoma je uključen u oba sveta. On teži istom cilju: da sve vrati za pregovarački sto sa ciljem da se napravi novi korak“.
Istiće da se nije bavio pričom NBA i PSŽ-om i da Evrolig aima Pariz kao i da ga ne brine priča da bi Real mogao da ode na drugu stranu jer ima 13 stalnih klubova.
Dosaje i d ane veruje u poluzatvoreni model bez istorijskih klubova.
„Iskreno, ne. I da li bi to bilo ekonomski isplativo? Moje osamnaestogodišnje iskustvo vlasnika (Kaunasa) tera me da ne mislim tako. Ali možda postoji nešto što ignorišem. Lako je staviti poslovni plan na sto. Druga je stvar da se to ostvari. Mislim da su naš DNK, motor košarke, navijači, kultura, atmosfera, istorija, sve što imamo u Evroligi, što je neuporedivo. NBA je fokusirana na poslovnu stranu. Ali evropska košarka je način života, ne biznis već emocija. Potrebno je mnogo novca, vremena da se to izgradi. Ljubav, strast koju doživljavamo u Turskoj, na Balkanu, u baltičkim zemljama, u Grčkoj… Sve je to praktično nemoguće preslikati ili preslikati. Zato ne vidim kako klubovi sa vekovnom istorijom ne bi mogli da učestvuju u nekom budućem evropskom takmičenju. Jer kada govorimo o NBA, nužno govorimo o vrhunskom takmičenju.
Ne plaši se ni raskola koa onog koji se desio 2000. godine.
„U 2015. smo doživeli nešto slično sa Ligom šampiona (BCL, gurnula FIBA). Bilo je talasa, ali smo ostali najbolja konkurencija. Najgori scenario za evropsku košarku bi bio da navijači ne razumeju sistem, koja liga šta radi, u čemu je razlika. Najbolji scenario bi bio da se uspostavi jasan piramidalni sistem koji štiti evropske igrače i koji hijerarhizuje svu evropsku košarku, počevši od terena i terena za trening. Tako da svi rastu i evropska košarka dobije novu dimenziju“.
BONUS VIDEO