Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž pojaviće se danas pred londonskim sudom u pokušaju da se izbori za to da ga ne izruče u SAD gde bi mogao da dobije kaznu zatvora od 175 godina.
Na saslušanju, koje bi trebalo da traje četiri nedelje, sudije će čuti izlaganja američkog pravosuđa koje tvrdi da je Asanž pokušao da angažuje hakere da provale u tajne vladine dosijee.
“Nearly every war that has started in the past 50 years has been a result of media lies.”
Julian Assange’s extradition case will resume tomorrow. He faces up to 175 in prison because he dared expose US war crimes to the world. And Western media is silent. pic.twitter.com/v11ltYTaJv
— Sarah Abdallah (@sahouraxo) September 6, 2020
Američki sud prethodno je optužio Asanža po 18 tačaka optužnice, od kojih se 17 tiče špijuniranja. Između ostalog, Asanž je osumnjičen da se zaverio da prikupi tajna diplomatska i vojna dokumenta,
Njegovi advokati kažu da nisu imali dovoljno vremena da prouče novu američku optužnicu.
Tvrde i da je ceo proces politički motivisan i da Asanža progone jer je Vikiliks objavio američka dokumenta koja otkrivaju da su SAD bile umešane u ratne zločine i kršenja ljudskih prava.
Današnje saslušanje biće prvo Asanžovo pojavljivanje pred sudom u poslednjih nekoliko meseci, jer je prethodna ročišta propustio zbog bolesti.
Proteklih 16 meseci, od hapšenja u ambasadi Ekvadora u aprilu 2019. Asanž se nalazi u Belmarš zatvoru.
Saslušanje o izručenju bilo je odloženo zbog pandemije koronavirusa.
Očekuje se da će njegove pristalice organizovati skup podrške ispred suda, kao i da će među njima biti i Asanžova partnerka, južnoafrički advokat Stela Moris.
Morisova je medijima rekla da je Asanž mnogo smršao u zatvoru, da mu je zdravlje slabo i da se plaši da će njena deca odrasti, a da nikada neće videti svog oca.
Unconfirmed reports entire list of 40 civil society and political monitors have had their remote access to the #Assange hearings withdrawn – after being invited to register for access last week. This includes Parliamentarians and NGOs. #FreePress pic.twitter.com/wCRSXTTRnm
— WikiLeaks (@wikileaks) September 7, 2020
„Džulijanov slučaj ima ogromne posledice na slobodu izražavanja i medija. Ovo je napad na novinarstvo. Ako bude izručen SAD zbog objavljivanja neprijatne istine o ratovima u Iraku i Avganistanu, onda će to biti presedan i svaki britanski novinar ili urednik može da očekuje da ga izruče“, rekla je ona.
Brojne organizacije za zaštitu ljudskih prava i slobodu govora osudile su američki zahtev za izručenjem. Amnesti internešonel je ocenio da je Asanž u opasnosti da mu se ozbiljno ugroze ljudska prava pa čak i da bude podvrgnut mučenju ili maltretmanu.
Optužbe za špijunažu, navode iz AI, mogle bi da imaju posledice po slobodu izražavanja i dovedu do autocenzure novinara.
Specijalni izvestilac UN o torturi, profesor Nils Melcer, koji je posetio Asanža u zatvoru, kaže da osnivač Vikiliksa pokazuje sve simtome dugog izlaganja psihološkoj torturi i da ga ne treba izručiti SAD.
FREE JULIAN ASSANGE NOW!
PLEASE RETWEET https://t.co/9LlWDsMr5g
— Katie Hopkins (@Hellohowru12345) September 7, 2020
Tvrdnje da je Asanž bio nadgledan dok je boravio u ambasadi Ekvadora u Londonu i da je CIA dobila osetljive podatke, najverovatnije će se pojaviti na saslušanju.
Britanski Gardijan prenosi da je španski sud čuo optužve da su Asanžovi razgovori u ambasadi priskuškivani i snimani, da je njegov kompjuter hakovan i da su informacije izvučene iz njega prodate američkim obaveštajnim agencijama.
Mediji očekuju da će na presudu lokalnog suda biti podneta žalba o kojoj će odučivati viši sud.