Profesorka psihologije, dr Tamara Džamonja Ignjatović gostovala je ove nedelje u podcastu Snaga uma, gde je govorila o povezanosti zdravih psiholoških granica i ličnog integriteta.

Ovom prilikom se osvrnula i na vezu između načina vaspitanja dece od najranije dobi i građenja ličnog integriteta:

„Uvek postoje, i unutar jedne kulture, prilično velike individualne razlike u tome kako će roditelji vaspitati svoju decu. Ako gledamo generalno, što je uvek rizik, mi imamo tradicionalno društvo, zasnovano na patrijarhalnim vrednostima, koje insistira na poslušnosti vrhovnog autoriteta, izraženog u figuri oca. To je danas mnogo manje izraženo nego ranije, ali je tradicionalno to vrlo bilo prisutno. Onda imate kulturu u kojoj deca uče da poštuju autoritet, da se sklanjaju od suprotstavljanja i da se odriču od sopstvenih želja, potreba i ciljeva da bi se uklopili, i kasnije u toku života, socijalnim grupama i socijalnim očekivanjima. Dakle, ne razvija se na vreme osećaj sopstvenog samopoštovanja ako od malih nogu učite da prihvatate tuđe norme i ono što nam je nametnuto, pa u okviru toga i gradite svoj možda nametnuti identitet, da niste ni osvestili svoje potrebe.“, objasnila je prof. dr Tamara Džamonja Ignjatović.

U novoj epizodi podcasta Snaga uma profesorka je govorila i o zdravim psihološkim granicama, uzrocima niskog samopoštovanja u društvu, ali i o tački u kojoj problem s psihološkim granicama postaje mentalni poremećaj.

BONUS VIDEO: Prof. dr Tamara Džamonja Ignjatović: Zašto neki ljudi lakše popuštaju pod pritiscima?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar