Salma Hajek
Salma Hajek; Foto: Valery HACHE / AFP / Profimedia

U Srbiji se tradicionalno na domalom prstu desne ruke nose verenički prsten i burma, ali manje je poznato da ta pozicija prstena nosi sa sobom jaku simboliku o samostalnosti žena.

Čak i žene koje ne vole nakit i ne nose minđuše ili ogrlice, često vole prstenje, koje može da izgleda nežno i ženstveno ili, pak, nešto grublje, napadnije i eksentričnije. Iako tradicionalno u Srbiji burme nosimo na desnoj ruci, nije mali broj parova koji reše da ih nose na levoj, budući da je tako popularno u zapadnim zemljama. U suštini, svima je jasno da za uspešan brak nije preterano važno na kom prstu će se naći prsten (niti da li prsten uopšte postoji), ali zato malo ko zna da nošenje prstena na desnoj ruci za žene nosi posebnu simboliku.

Sve je počelo dvadesetih godina prošlog veka u SAD, kada je veliki, upečatljiv prsten na desnoj ruci dobio nadimak „koktel prsten“, jer su se žene šunjale zajedno sa muškarcima i krišom pile alkohol u čuvenim speakeasy lokalima. Žena je konačno mogla da odbaci komplikovane haljine i da, u putu s posla ka kući, svrati na piće, cigaru i smeh, zajedno sa muškarcima, krijući se od zakona. Prepoznavale su se međusobno po prstenju na desnoj ruci. Veliki prsten, najčešće jarke boje, koji je žena sama sebi kupila od novca koji je sama zaradila, postao je simbol ženske samostalnosti i nosio se isključivo na desnoj ruci.

Rijana
Rijana; Foto: Alberto PIZZOLI / AFP / Profimedia

Kako je vreme prolazilo, prsten na desnoj ruci je ostajao simbol nezavisnosti. Elizabet Tejlor je postala poznata po tome što je nosila skupocen nakit na domalom prstu desne ruke, a kompanija DeBeers, koja se bavi proizvodnjom dijamanskog nakita, 2003. godine je organizovala kampanju „Raise Your Right Hand“, kako bi podstakli žene da nose ovaj simbol samostalnosti.

U Americi, gde je i nastala priča o koktel prstenu na desnoj ruci, verenički prsten i burma se nose na levoj ruci. Kod nas se, s druge strane, najčešće nose upravo na desnoj, ali ne bi bilo loše da se s vremena na vreme setimo da je to mesto nekada davno bilo rezervisano za simbol žene koja se izborila za svoju samostalnost, pa samim tim i za našu.