Izložba "Varvari, geniji i nadljudi" posvećena je obeležavanju stogodišnjice časopisa "Zenit", internacionalne revije za umetnost i kulturu, biće otvorena večeras u 19 časova u Ostavinskoj galeriji.
Časopis „Zenit“ pokrenut je 1921. godine kao glasilo pokreta „Zenitizam“. Taj pokret osmišljen je posle Prvog svetskog rata i uticao na mnoge umetnike, filozofe…
„Zenitizam je ideja umetnosti…. Zenitista mora stvarati novo. Zenitizam je umetnička afirmacija Sveduha, otkrivenje u 120. veku! Mi putujemo iz haosa da stvorimo Delo“, stajalo je, između ostalog, u „Manifestu zenitizma“.
Filozof, avangardni umetnik i pokretač zenitizma Ljubomir Micić sa svojim pokretom zastupao je nešto novo u okviru Jugoslavije, tvorevine koja se borila za svoj identitet i postojanje. Naročita je upornost Micićeva da porekne kulturnu hegemoniju Evrope posle rata, uzdižući novog čoveka koji je varvarin i genije.
Micićeve ideje i delovanje kretali su se u različitim prvacima – od saradnje sa najprogresivnijim internacionalnim pokretima prvih decenija 20. veka do dogmatskih nacionalističkih ideja i veličanja srpskog seljaka, od sudelovanja u kosmopolitističkim projektima do vapaja za decivilizacijom, od potrebe za udruživanjem do usamljeničke pozicije…
Multimedijalna izložba „Varvari, geniji i nadljudi“ je prvi projekat istraživanja zenitizma i obeležavanja stogodišnjice postojanja časopisa „Zenit“. Okuplja autore različitih generacija i orijentacija. Jedna je grupa autora koju čine naši afirmisani umetnici: Vladimir Veljašević, profesor Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu; Nikola Velicki i Vladimir Milanović, docenti Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu.
Drugu grupu autora čine učenici Škole za dizajn iz Beograda. Pod mentorstvom Marije Popović, u okviru nastavnih programa predmeta: višemedijska umetnost i crtanje, mladi umetnici uzrasta od 16 do 19 godina su realizovali radove u različitim likovnim medijima.
Izložba „Varvari, geniji i nadljudi“ trajaće do 16. maja.