Umetnički doprinos, nagrade, uspesi i nastupi na značajnim festivalima u zemlji i svetu ne izostaju. Grade se i održavaju zahvaljujući entuzijazmu i predanosti umetnika i radnika u kulturi, koji biraju da posao rade na najbolji mogući način čak i kada za to nisu adekvatno plaćeni ili zadovoljeni minimalni uslovi za nesmetan rad, saopštili su Ansambli Drame, Baleta i Hora Opere Narodnog pozorišta u Beogradu, koji su se pridružili kolegama iz Beogradske filharmonije i Srpskog narodnog pozorišta.
Nakon Beogradske filharmonije i Srpskog narodnog pozorišta i Orkestra Narodnog pozorišta u borbu za bolje uslove rada ali i zaradu uključili su se i svi ansambli Narodnog pozorišta u Beogradu.
Ansambli Drame, Baleta i Hora Opere Narodnog pozorišta priključili su se apelu kolega iz Orkestra Narodnog pozorišta koji su pre sedam dana iskazali podršku kolegama orkestarskim umetnicima Beogradske filharmonije. Svi ansambli nacionalnog teatra javno žele da skrenu pažnju na realno stanje zaposlenih u kulturi, poručili su u saopštenju, koje su okačili na društvene mreže, preciziravši:
– Socijalni status zaposlenih u kulturi je u nezavidnom položaju. Zaposleni umetnici ali i radnici u kulturi već decenijama se suočavaju sa problemima malih koeficijenata, shodno tome i platama koje su već dugo ispod republičkog proseka. Svakodnevno smo suočeni sa neadekvatnim uslovima za rad jer dugogodišnje neulaganje u adaptaciju postojećih objektata u kojima radimo i stvaramo umetnost dovode do toga da odavno ne zadovoljavaju minimum potreba dostojnih umetnika u stvaralaštvu savremenog doba – navode ansambli Narodnog.
Podsećaju da su pozorišta, što se pride odnosi i na celokupnu kulturu, vrlo često onemogućena da rade u normalnim uslovima, a čak su pretvoreni u administrativne službe poput opštinskih administracija.
– Nedostatak zakona o kulturi, izdvajanje za kulturu iz godišnjeg budžeta koje je manje od jedan odsto, dovodi nas u najniži položaj u odnosu na kolege iz regiona. Umetnički doprinos, nagrade, uspesi i nastupi na značajnim festivalima u zemlji i svetu ne izostaju. Grade se i održavaju zahvaljujući entuzijazmu i predanosti umetnika i radnika u kulturi, koji biraju da posao rade na najbolji mogući način čak i kada za to nisu adekvatno plaćeni ili zadovoljeni minimalni uslovi za nesmetan rad – ukazuju u saopštenju.
Objašnjavaju i da je umetnost kao kuća. Dakle, lepa je, uživate u njoj, jer uzdiže nivo života. No, da bi „kuća stajala na temelju neophodno je i stalno ulaganje u njeno održavanje“.
– Koliko je važna kultura jednog naroda i šta sve to podrazumeva svima je jasno. Zato vrednosti ne treba zapostavljati, jer bez očuvanja kulture nema ni očuvanja identiteta jednog naroda.
Iz medija su, kako naglašavaju, saznali da je formirana radna grupa za poboljšanje materijalnog radno-pravnog statusa zaposlenih u kulturi, međutim do danas umetnici iz Narodnog pozorišta niti su pozvani, niti uključeni u rad.
– Pregovori o socijalnom statusu zaposlenih u kulturi (kojih je svega 11. 000) vode se godinama, ali rezultati izostaju. Kako su poslovno pravni načini istrošeni, ovim putem želimo da javno apelujmo na resorno Ministarstvo (kulture, prim.aut.) s nadom da se dosadašnja namera za poboljšanje uslova i socijanog statusa zaposlenih u kulturi pokrene i realizuje – zaključuje se u saopštenju ansambala Drame, Baleta i Hora i Opere Narodnog pozorišta u Beogradu.
Bonus video: Filharmonija
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare